Makaron, który nie tuczy i wspiera pracę jelit. Włącz do diety odchudzającej i cukrzycowej
Spożywanie makaronu, często postrzeganego jako wysokokaloryczny i niezdrowy produkt, wcale nie musi prowadzić do tycia. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele rodzajów makaronu o niższym indeksie glikemicznym i większej wartości odżywczej, które mogą wspierać proces odchudzania oraz być przyjazne dla osób z cukrzycą. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych zasad podczas jego wyboru i przygotowania.
Spis treści:
Czy makaron może być zdrowy i niskokaloryczny? Zwróć uwagę na jego skład
Zobacz również:
Robiąc zakupy spożywcze w sklepie, warto wybierać makaron z mąki pełnoziarnistej, orkiszowej czy razowej, a także ten wykonany z pszenicy durum. Takie produkty charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym oraz zawierają więcej błonnika, co przyczynia się do wolniejszego wchłaniania glukozy do krwiobiegu.
Wśród alternatyw zwykłego makaronu znajdziemy taki na bazie grochu, soczewicy czy ciecierzycy. One również charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym i większą zawartością białka. Dzięki temu mogą spożywać je osoby budujące masę mięśniową, a także chcące zrzucić zbędne kilogramy.
W ostatnich latach popularnością cieszy się także makaron konjac, który charakteryzuje się zerowym indeksem glikemicznym oraz niską kalorycznością. Produkowany jest z korzeni rośliny konjac, które są bogate w witaminy, białka, lipidy, a także kwasy tłuszczowe. Przypomina on makaron ryżowy lub sojowy i nie ma żadnego specyficznego smaku. Ten rodzaj makaronu jest idealny dla osób dbających o zdrowie oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Pamiętajmy więc, że wybierając odpowiednie rodzaje makaronu, możemy cieszyć się smacznym i zdrowym posiłkiem, który nie tylko nie podnosi poziomu glukozy we krwi, ale także wspiera proces odchudzania i dba o zdrowie jelit.
Zobacz również: Skuteczne diety dla kobiet 50 plus. Zastosuj proste zasady i obserwuj jak kilogramy nikną
Jak przygotować makaron by miał mało kalorii?
Niezależnie od wyboru makaronu, istotne jest również odpowiednie jego przygotowanie. Makaron gotowany "al dente" ma niższy indeks glikemiczny niż rozgotowany, dlatego warto przygotowywać go właśnie w ten sposób.
Co ciekawe, schłodzenie makaronu po ugotowaniu i podanie go po uprzednim podgrzaniu sprzyja powstaniu tzw. skrobi opornej, która ma działanie podobne do błonnika i wspiera pracę jelit.
Kolejnym ważnym elementem jest sposób przygotowania sosu do makaronu. Unikajmy więc sosów tłustych i kalorycznych np. na bazie boczku czy też śmietanki, a zamiast tego wybierajmy lekkie sosy warzywne z dodatkiem białego mięsa czy tofu.