Reklama

Reklama

Nicienie i krety nie znoszą jej "zapachu". Takim opryskiem pozbędziesz się problemów w ogrodzie

Aksamitka, nazywana u nas potocznie śmierdziuszką, to popularna, dekoracyjna roślina, którą spotkać można w Polsce w ogrodach, na balkonach, a nawet w parkach czy na cmentarzach. Poza dekoracyjnymi walorami ma ona jeszcze jedną, sporą zaletę - skutecznie odstrasza pasożyty, szkodniki, a nawet krety! I co dla wielu może być zaskoczeniem, można zrobić z niej oprysk.

Aksamitka: Co to za kwiat?

Aksamitka (Tagetes L.) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny astrowatych, która występuje naturalnie w Afryce i Ameryce, a największe zróżnicowanie osiąga w Meksyku. Tam uznawana jest za roślinę o wyjątkowej mocy przyzywania dusz zmarłych, pomaga im także odnaleźć drogę. Aksamitki towarzyszą Meksykanom podczas celebracji Diá de los Muertos - ozdabia się nimi groby i specjalne ołtarze. W Polsce Aksamitki uprawiane są jako rośliny ozdobne i znane pod takimi nazwami jak:

Reklama

  • turki
  • byczki
  • studentki
  • kopciuszki 
  • żaczki
  • śmierdziuszki.

Aksamitka jest łatwa w uprawie i szybko dostosowuje się do większości gleb. Lubi miejsca mocno nasłonecznione, źle znosi natomiast mróz.  Aksamitka może być jednobarwna albo mocno wzorzysta, a jej kwiaty mogą osiągnąć nawet 10 centymetrów średnicy. Roślina kwitnie od czerwca do października, a liście i kwiaty niektórych jej gatunków nadają się do spożycia.

Zobacz także: Naturalny oprysk na mszyce z dwóch składników! Znajdziesz je w kuchni!

Aksamitka w ogrodzie i na tarasie. Skutecznie odstrasza szkodniki, a nawet krety!

Aksamitki cieszą się w Europie ogromną popularnością - głównie przez wzgląd na ich zdolności dekoracyjne i fakt, że są bardzo mało wymagające w uprawie. Można sadzić je zarówno w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, często pojawiają się także w parkach jak i na cmentarzach.  Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych kwiatów jest specyficzny zapach, któremu zresztą zawdzięczają jedną ze swoich nazw - śmierdziuszki. Zapach ten jest dla wielu osób bardzo nieprzyjemny i drażniący, ale ma jedną, sporą zaletę - skutecznie odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie.

Aksamitka jest jednym z największych wrogów nicieni, czyli szkodników występujących w glebie, które roślina najpierw wabi, a gdy już przyczepią się do jej korzeni, zabija. 

Roślina skutecznie chroni też inne rośliny przed wełnowcami, czyli pluskwiakami, pokrywającymi je białą wydzieliną i stopniowo je wyniszczającymi oraz mszycami. Warto więc sadzić aksamitki blisko cennych roślin i upraw, np. pomidorów.  Co ciekawe, zapachu aksamitki nie znoszą także krety - by je odstraszyć, warto zasadzić aksamitkę rozpierzchłą, której nie lubią także nornice. 

Dekorują ogród i odstraszają gryzonie. Jak uprawiać aksamitki?

Oprysk z aksamitki: Jak go zrobić?

Z aksamitki warto przygotować także skuteczny oprysk, który będzie naturalnie chronił rośliny przed szkodnikami i pasożytami. W tym celu należy przygotować 1 kg wysuszonych wcześniej aksamitek, a następnie zalać je 10 litrami wody. Wywar należy odłożyć na co najmniej 48 godzin - po tym czasie nasz ekologiczny oprysk jest gotowy, wystarczy go tylko przecedzić i stosować bez rozcieńczania. 

Zobacz również: Czym pryskać pomidory? Babciny "odgrzybiacz" za grosze!

Oprysk z aksamitki: Jak stosować?

Oprysk z aksamitki można stosować profilaktycznie na wszystkie rośliny lub wtedy, gdy pojawią się na nich mszyce, nicienie, wełnowce czy inne szkodniki. Zaatakowane rośliny pryskać można nawet dwa razy dziennie - wcześnie rano i po zachodzie słońca. 

Zobacz również: Skuteczny oprysk na mszyce: Tej ostrej przyprawy szkodniki nie znoszą!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy