Nowe kryteria renty dla wdów. Komu się należy świadczenie?
Rząd informuje, że jeszcze w tym roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie - tzw. renta wdowia. Póki co funkcjonuje w naszym kraju renta rodzinna, przyznawana wdowie lub wdowcowi, którzy spełniają określone warunki. Czym różni się od zapowiadanej renty wdowiej?
Mogą to być:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice.
Aby wdowa miała prawo do renty rodzinnej, musi:
- w chwili śmierci męża osiągnąć wiek 50 lat i być niezdolna do pracy,
- wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
- osiągnąć wiek 50 lat lub stać się niezdolną do pracy po śmierci męża, jednak pod warunkiem, że będzie to miało miejsce nie później niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia.
Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia wskazanych warunków miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony, które było ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Nowe kryteria renty dla wdów. Kto ją dostanie?
Rząd poinformował, że pracuje nad szybkim wdrożeniem renty wdowiej, z której będą mogły korzystać wszystkie osoby, które posiadają prawo do emerytury lub renty z ZUS, KRUS, policyjnej, wojskowej albo związanej z Kartą Nauczyciela. Wdowiec lub wdowa będzie mógł zachować swoje świadczenie emerytalne lub rentowe, a dodatkowo otrzymać nawet 50 procent świadczenia zmarłego małżonka.
Będzie mógł też decydować się na utrzymanie 50 procent swojej emerytury i otrzymywanie pełnej emerytury po zmarłym małżonku.
Nowe zasady zwiększą kwoty świadczeń i poprawią warunki bytowe wdów i wdowców. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że projekt wprowadza jednak pewne ograniczenia. Maksymalna wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej emerytury wypłacanej obecnie w Polsce. Kwota ta wynosi obecnie 7600 zł.