Olej z ogórecznika – hit domowej apteczki. Łagodzi zmiany reumatyczne, koi podrażnioną skórę

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Aromat świeżego ogórka oraz delikatnie orzechowy posmak to dwie główne cechy, po których rozpoznamy olej z ogórecznika. Z powodzeniem wykorzystamy go zarówno w kulinariach, jak i do codziennej pielęgnacji. Dzieje się tak ze względu na cenne właściwości produktu. Co znajdziemy w składzie oleju z ogórecznika i dlaczego warto zaopatrzyć się przynajmniej w jedną buteleczkę? Sprawdzamy.

Olej z ogórecznika - co to za produkt?
Olej z ogórecznika - co to za produkt?pexels.com

  • Kupując olej z ogórecznika przeznaczony do spożycia, wybierajmy jedynie produkt zamknięty w szklanej i ciemnej buteleczce.
  • Zalecana dzienna dawka oleju dla osoby dorosłej to 1 łyżeczka, a dla dzieci maksymalnie ½ łyżeczki.
  • Badania dowiodły, że obecność kwasu gamma-linolenowego w oleju z ogórecznika może wykazywać działanie antynowotworowe.

Skład oleju z ogórecznika

Ogórecznik lekarski (Borago Officinalis) to roślina pochodząca z terenów śródziemnomorskich. Uważa się ją za cenne źródło kwasów, m.in. mlekowego, jabłkowego oraz octowego. W jej składzie znajdziemy także garbniki, flawonoidy, witaminy C i B, potas, żelazo, cynk, magnez, a nawet allantoinę i kwasy Omega-6. Nie są to jednak najważniejsze komponenty.

Kluczową rolę odgrywa GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, niezwykle ważny dla utrzymania prawidłowej struktury skóry, a także zdrowej aktywności komórkowej. Ostateczna ilość GLA w oleju tłoczonym na zimno to ok. 18-25 g/100 g kwasów tłuszczowych. Substancja ta wchodzi w rolę regulatora licznych procesów fizjologicznych, a jej niedobór w szybkim tempie prowadzi do pogłębiania się zmarszczek oraz powstawania przebarwień. Ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób skórnych, np. AZS, łojotokowego zapalenia skóry czy egzemy.

Olej tłoczony na zimno - na co jest dobry?

Dlaczego warto stosować olejek z ogórecznika?
Dlaczego warto stosować olejek z ogórecznika?123RF/PICSEL

W świecie medycyny naturalnej olej z ogórecznika traktuje się jako silne remedium na stale nawracające problemy skórne. Specjaliści zalecają jego stosowanie także w przypadku problemów z łojotokiem oraz do pielęgnacji skóry ekstremalnie przesuszonej i odwodnionej. Produkt może być stosowany jako alternatywa dla aptecznych produktów na trądzik różowaty, oraz wzmacnianie naczyń krwionośnych.

Olej z ogórecznika przynosi ukojenie osobom ze skórą wrażliwą oraz po nadmiernym opalaniu. Regularne stosowanie produktu utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Na co jeszcze działa? Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • łagodzenie podrażnień,
  • niwelowanie świądu skóry,
  • powstrzymywanie rozwoju stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym.
  • ochronę przed utratą nawilżenia,
  • zatrzymanie rozwoju alergii skórnych,
  • poprawienie napięcia i elastyczności skóry,
  • przyspieszenie gojenia się ran,
  • przywrócenie zdrowego kolorytu skóry,
  • zmiękczenie oraz wygładzenie naskórka.

Stosowanie i wykorzystanie preparatu w kosmetyce

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować olej z ogórecznika bezpośrednio na skórę. Jeśli obawiamy się, że zareaguje alergicznie, możemy połączyć go z ulubionym kremem, balsamem lub serum do twarzy. Osoby zajmujące się własnoręcznym wyrobem kosmetyków także mogą skorzystać z jego cennych właściwości. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z jego stężeniem. Zaleca się, by kremy oraz sera miały jedynie od 1-5%, a balsamy do ciała 5-10%.

Liczne marki kosmetyczne coraz chętniej sięgają po ekstrakt olejowy z ogórecznika lekarskiego. Często stosuje się go zwłaszcza w preparatach kosmetycznych wykazujących właściwości antyoksydacyjne, ściągające, nawilżające, ochronne oraz wzmacniające. Ekstrakt z powodzeniem znajdziemy także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji paznokci oraz skóry głowy, a konkretnie - walki z łupieżem

Wsparcie układu krążenia oraz pokarmowego

Olej z ogórecznika nadaje się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Przyjmowanie preparatu doustnie wpływa na zmniejszenie agregacji krwinek, tym samym zapobiegając ryzyku zakrzepów. Bogaty skład oleju przeciwdziała chorobom serca i naczyń krwionośnych, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Z przeciwzapalnych właściwości oleju skorzystają osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Skutecznie zmniejsza obrzęki i łagodzi nawracający ból stawów, wpływając pozytywnie na ogólne wzmocnienie układu kostnego.

Domowy olejek przeciwbólowyInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas