Pięć dowodów na to, że twój kot cię kocha. Numer 1 stopi najtwardsze serce

Oprac.: Justyna Nachman

Koty to zwierzęta charakteryzujące się złożoną i niekiedy skomplikowaną komunikacją społeczną. Kluczem do udanej relacji z naszym podopiecznym jest zrozumienie specyfiki jego zachowań. Skąd mamy wiedzieć, że nasz kot nam ufa i darzy nas uczuciem? Oto pięć oznak kociej miłości.

Obserwowanie zachowań kota jest kluczem do zrozumienia jego nastroju i uczuć
Obserwowanie zachowań kota jest kluczem do zrozumienia jego nastroju i uczuć123RF/PICSEL

Komunikacja pomiędzy kotem a człowiekiem

Koty są niesamowitymi indywidualistami. Różnią się preferencjami, potrzebami oraz sposobami zarówno rozwiązywania konfliktów, jak i okazywania uczuć. Nie narzucajmy im ludzkiego postrzegania miłości i postarajmy się zrozumieć świat z ich perspektywy.

Podstawą kociej komunikacji są sygnały - zapachowe (znaczenie terenu, ocieranie się i drapanie), wzrokowe (mimika, ustawienie ciała, ruch i pozy) oraz dźwiękowe (wokalizacja). Jednak w kontakcie z człowiekiem koty mogą okazywać czułość za pośrednictwem tych sygnałów z inną częstotliwością oraz intensywnością.

Koty uczą się zasad komunikacji zarówno względem siebie, jak i człowieka już w pierwszych tygodniach życia. Etap ten w dużym stopniu wpływa na sposób, w jaki koty wysyłają ww. sygnały, a tym samym komunikują się w dorosłym życiu. Na szczęście wspomniane zasady są zgoła uniwersalne, czyli intencja danych zachowań jest stała. Do zadań człowieka należy odpowiednie czytanie tych sygnałów, dostosowywanie się do nich oraz jak najlepsze reagowanie. W ten sposób wzmocnimy naszą więź z ukochanym kotem.

Koty uczą się zasad komunikacji zarówno względem siebie, jak i człowieka
Koty uczą się zasad komunikacji zarówno względem siebie, jak i człowieka123RF/PICSEL

Jak kot okazuje czułość? 5 oznak sympatii kota

Koty komunikują się poprzez wysyłanie sygnałów. Pamiętajmy jednak, że nasz pupil może wysyłać w naszym kierunku jedynie część możliwych znaków. To, że u naszego kota nie występuje któreś z poniższych zachowań, nie oznacza od razu, że nie darzy nas sympatią. Najczęstszymi oznakami okazywania miłości przez koty jest:

  1. Ocieranie się o nas pyszczkiem, całą głową lub bokiem ciała. To jeden z najczęstszych i najważniejszych sygnałów w kocim życiu. W ten sposób kot włącza opiekuna do swojego “stada", zostawiając na nim swój zapach. Dzieje się tak, ponieważ ciało kota pokryte jest licznymi gruczołami łojowymi, które produkują feromony. Najwięcej gruczołów znajduje się po bokach pyszczka, na łapkach oraz u nasady ogona. 
  2. Przyjazna postawa ciała w naszym pobliżu. Kot jest widocznie rozluźniony z uniesionym ogonem i zmrużonymi oczami a jego ruchy są powolne i dystyngowane. Takie zachowanie oznacza, że kot nam ufa i czuje się przy nas swobodnie.
  3. Pomrukiwanie w naszą stronę. Koty nauczyły się, że reagujemy na ich nawoływanie. Takie pomrukiwanie może służyć jako zaproszenie do zabawy, prośba o jedzenie lub próba zwrócenia na siebie naszej uwagi. Jedno jest pewne, jeśli bylibyśmy obojętni dla naszego kota, nie sprawiałby on sobie tyle trudności z miauczeniem w naszą stronę.
  4. Nasz kot lubi spędzać z nami czas - i nie chodzi tutaj tylko o tak oczywiste sygnały, jak spanie godzinami na kolanach. Już samo przebywanie naszego kota z jego własnej woli, w jednym pomieszczeniu z nami świadczy o jego uczuciach względem nas. Nie każdy kot lubi bowiem częsty fizyczny kontakt ze swoim opiekunem, ale w zamian spędza z nim czas po swojemu z odpowiednią przestrzenią osobistą. 
  5. Wylizywanie nas -  ta czynność jest przeznaczona tylko dla najbliższych członków stada. Tak, z jaką czułością kocia mama wylizywała swoje młode, tak niektóre dorosłe koty okazują czułość innym osobnikom oraz podtrzymują więzi społeczne. Może nie być przyjemne z uwagi na szorstki język kota, jednak możemy poczytać je sobie za prawdziwy zaszczyt i pozwolić kotu na lizanie nas przez chwilę.

Co zrobić, żeby kot mnie pokochał?

Kluczem do udanych relacji pomiędzy człowiekiem a kotem jest przede wszystkim wyrozumiałość i cierpliwość. Nic robione na siłę nie przyniesie dobrych efektów. My też nie polubilibyśmy kogoś, kto na siłę by nas brał na ręce i przytulał. Przy takim zachowaniu efekt jest zgoła odwrotny do oczekiwanego. Aby kot nas pokochał, dajmy mu przestrzeń i nie róbmy nic bez jego zgody.

Obserwowanie zachowań kota jest kluczem do zrozumienia jego nastroju i uczuć
Obserwowanie zachowań kota jest kluczem do zrozumienia jego nastroju i uczuć123RF/PICSEL

Jeżeli mamy problem w relacji z naszym kotem lub dopiero się z nim poznajemy, warto skorzystać z pomocy kociego behawiorysty oraz zgłębić temat zachowań tych zwierząt w literaturze fachowej. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć naszego podopiecznego, co przełoży się na poprawę naszej relacji.

Przeczytaj również:

Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas