Podlej choinkę prostą miksturą. Będzie w pełnej krasie przez długi czas

Joanna Leśniak

Opracowanie Polecamy Joanna Leśniak

Bożonarodzeniowe dekoracje w każdym domu wyglądają inaczej, ale jeden element pozostaje niezmienny. Choinka przystrojona barwnymi ozdobami momentalnie wprowadza każdego w świąteczny nastrój. Wielu z nas decyduje się na naturalne drzewka, których zapach i prezencja pozwalają stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Nie można jednak zapominać o ich umiejętniej pielęgnacji. Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Działać trzeba na kilku płaszczyznach.

Pielęgnacja żywej choinki w domu nie jest trudna. Poznaj najważniejsze zasady
Pielęgnacja żywej choinki w domu nie jest trudna. Poznaj najważniejsze zasady123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jaka choinka do domu? Zachowaj czujność podczas zakupów

Niektórzy decydują się na umieszczenie świątecznego drzewka w domu dopiero w wigilię, inni stawiają je w mieszkaniu wcześniej, by cieszyć się jego widokiem przez dłuższy czas. Niejednokrotnie analizujemy wiele aspektów, zastanawiając się, jaki gatunek drzewka wybrać na choinkę. Dużą popularnością cieszą się jodły, które słyną jako najtrwalsze.

Mimo wszystko nie tylko gatunek ma znaczenie. Przed zakupem dobrze przyjrzyj się choince. Igły powinny mieć intensywny zielony kolor. Zwróć uwagę na to, czy gałązki są elastyczne i giętkie. Po ostrożnym ugięciu powinny szybko wrócić do pierwotnej pozycji i kształtu. W im lepszej kondycji jest drzewko, tym dłużej zachowa ładny wygląd. Właściwy wybór podczas zakupów, to pierwsza odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby choinka się nie sypała, ale nie jedyna.

Przyjrzyj się uważnie, by wybrać dorodną i świeżą choinkę
Przyjrzyj się uważnie, by wybrać dorodną i świeżą choinkęAdam STASKIEWICZ/East NewsEast News

Czym jest hartowanie choinki? Wiele osób niesłusznie pomija ten etap

Zakup świątecznego drzewka dobrze jest zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Nie tylko dlatego, że im później, tym wybór może być mniejszy i zostaną jedynie gorszej jakości egzemplarze. Chcąc przedłużyć trwałość choinki, należy ją w odpowiedni sposób zahartować. Na czym polega ten zabieg?

Zadbaj o to, by drzewko przed ostatecznym wniesieniem do mieszkania kilka dni spędziło w chłodnym pomieszczeniu. Może być to garaż, piwnica albo nieogrzewany korytarz. Ułatwi to choince aklimatyzację do nowych warunków i sprawi, że będzie w dobrej kondycji aż do Trzech Króli, a nawet dłużej.

Sprytny trik: Jeśli decydujesz się na ciętą choinkę, pień skróć o trzy-cztery centymetry i wstaw do wiaderka z ciepłą wodą. Ten nieoczywisty patent sprawia, że drzewko efektywniej pobiera wodę i dłużej wygląda świeżo.

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Pielęgnacja w domu

Chcesz uniknąć ciągłego deptania po igłach, roznoszenia ich po całym mieszkaniu i widoku choinki marniejącej w oczach w tempie błyskawicznym? Na liście świątecznych obowiązków musisz umieścić pielęgnację bożonarodzeniowego drzewka. Na szczęście nie będzie to ani czasochłonne, ani skomplikowane.

  • Gdzie ustawić choinkę w domu? Optymalną temperaturą są okolice 20°C. Drzewko nie powinno stać blisko źródeł ciepła, np. kaloryfera czy kominka.
  • Codziennie sprawdzaj poziom wody i nie doprowadzaj do przesuszenia. To najczęstsza przyczyna, przez którą choinka traci igły na potęgę. W przypadku choinki w doniczce ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Gdy decydujesz się na choinkę ciętą, poziom wody nie może opaść poniżej linii pnia.
  • Korzystnie działa codzienne zraszanie igieł chłodną wodą.
  • Unikaj wieszania dużej liczby ciężkich ozdób. Uginająca się pod ich ciężarem choinka szybko straci atrakcyjny wygląd.
  • Kupując lampki na choinkę, wybieraj oświetlenie LED, które wytwarza mniejszą ilość ciepła niż standardowe żarówki.
Świeża choinka cieszy oko stosunkowo krótko, na szczęście w prosty sposób przedłużysz jej trwałość
Świeża choinka cieszy oko stosunkowo krótko, na szczęście w prosty sposób przedłużysz jej trwałość123RF/PICSEL

Domowa odżywka dla choinki z dwóch składników

Zastanawiasz się, czy w jeszcze jakiś sposób możesz pomóc swojemu drzewku? Co zrobić, by choinka się nie sypała? Wzmocnij ją dziecinnie prostym w przygotowaniu roztworem, który podziała jak energetyczny zastrzyk.

Wystarczy, że będziesz podlewać choinkę wodą z cukrem. W litrze płynu rozpuść dwie łyżki stołowe produktu. Wymieszaj, a drzewko dłużej będzie pełnej krasie.

Nauka BEZ fikcji: Skąd się bierze aromat żywej choinki?Video Brothers

Polecamy:

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas