Reklama

Popularne rośliny mogą stanowić duże zagrożenie. Szybko zdejmij z balkonu

Pelargonie są bez wątpienia jedną z najpopularniejszych roślin w Polsce, którą z chęcią sadzimy na balkonach i tarasach. Eksperci biją jednak na alarm. Dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie? Kwiaty stanowią śmiertelną pułapkę. Lepiej szybko z nich zrezygnować.

Pelargonie na balkonie. Eksperci alarmują

Pelargonie są bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce. Ogrodnicy z chęcią obsadzają nimi ogrody, ale również tarasy i balkony, ciesząc oko kolorowymi, zwisającymi pękami kwiatów.

Pelargonie swoją popularność zawdzięczają zarówno długiemu okresowi kwitnienia, jak i nieskomplikowanej pielęgnacji. Nie są bowiem wymagające w uprawie, świetnie znosząc każde warunki - od silnego nasłonecznienia, aż do półcienia.

Podczas wzrostu potrzebują jednak dużo wody, a jedynie prawidłowe podlewanie jest w stanie odpowiednio zachęcić je do wzrostu. Piękne kwiaty stanowią jednak niemałą pułapkę.

Reklama

Zobacz również: Floksy - w PRL-u były w każdym ogródku. Powrót do hitu sprzed lat

Czy pelargonie szkodzą pszczołom?

Zwisające kaskadą kwiatów pelargonie są marzeniem niejednego ogrodnika. Podczas gdy rośliny cieszą oko kolorowymi listeczkami, stanowią jednak jednocześnie ogromne zagrożenie dla owadów.

Eksperci przestrzegają, że wiele odmian pelargonii posiada podwójne kwiaty. Mimo iż te wyglądają pięknie, nie produkują pyłku kwiatowego, będącego głównym powodem, dla którego na roślinie pojawiają się pszczoły. Wtedy też zaczyna się problem.

Kolorowe kwiaty pelargonii stanowią ogromną zachętę dla poszukujących pyłku kwiatowego owadów. Pszczoły nie są jednak w stanie zrozumieć dlaczego roślina go nie produkuje, dlatego też marnują wiele energii, przeskakując z kwiatka na kwiatek. W efekcie czas zbierania pyłku mocno się przedłuża, a pszczoły mogą się zmęczyć tak mocno, że nie będą w stanie wrócić z powrotem do ula. Najczęściej więc giną.

Zobacz również: Królowała w PRL-u. Zasadź "warszawiankę", zyskasz bajeczny ogród

Jakie kwiaty balkonowe przyciągają pszczoły?

W trosce o dobro pszczół warto więc zamienić pelargonie na inne gatunki roślin, które będą dla owadów niemałą zachętą. Jak przyciągnąć pszczoły do ogrodu? Pszczoły potrzebują takich kwiatów, które przez cały sezon będą dostarczać im nektaru oraz pyłku. Świetnie sprawdzą się więc lawenda czy stokrotki. Nimi bez przeszkód możemy obsadzić balkon.

Pszczoły będą nam wdzięczne, kiedy w ogrodzie zasadzimy również:

  • dalię,
  • rudbekię,
  • nachyłek okółkowy,
  • jeżówkę purpurową,
  • chabry,
  • lilię,
  • żmijowiec.

Wśród przyjaznych dla pszczół gatunków wymienia się również drzewa: leszczynę, lipę, klon czy wierzbę, a także dereń, głóg, dziką różę, malinę, porzeczkę czy agrest. Posiadając je w swoim ogrodzie możemy być pewni, że pszczoły pokochają to miejsce.

Zobacz również: W lipcu nie zapomnij o zabiegu. Za rok piwonie będą uginać się od kwiatów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pelargonie | pszczoły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama