Popularny nawyk przy gotowaniu. Nic dziwnego, że rachunki są horrendalne
Nie ma nic prostszego niż ugotowanie ziemniaków? W końcu wystarczy je włożyć do garnka, dodać wody i soli. Takie podejście to błąd. Dlaczego? Nie dość, że będziesz musiał dłużej poczekać na swoją potrawę, to jeszcze zniszczysz garnek. Solenie wody ma również wpływ na twoje rachunki.
Gotowanie w biegu? W dzisiejszych czasach to zazwyczaj nic nowego. Po całym dniu w pracy i obowiązków, przygotowanie obiadu czy kolacji staje się nieraz po prostu kolejnym punktem dnia.
Zależy nam na tym, aby było szybko i smacznie. Ziemniaki do garnka, woda i sól - nic prostszego? To tylko pozory. Często popełniamy błąd, przez który dłużej czekamy na potrawę i niszczymy garnek.
Zobacz również: Dieta adwentowa, czyli jak schudnąć do świąt
Sól - zalecana, ale z umiarem!
Sól to uniwersalna przyprawa, którą dodajemy do wielu potraw. Dzięki niej zyskują odpowiedni smak i aromat. Dodatek soli w diecie jest wskazany, ale tylko w umiarkowanych ilościach!
Dodawana w niewielkich ilościach do gotowania pozwala zachować równowagę elektrolitową w organizmie. Oprócz tego jest składnikiem płynów tkankowych i komórkowych. A jej właściwości są potrzebne do odpowiedniej pracy układu mięśniowego i nerwowego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dodawanie soli podczas gotowania musi nastąpić w odpowiednim momencie. Inaczej może to skutkować pewnymi konsekwencjami. Dlatego tak ważny jednak jest moment, w którym to robimy.
Zobacz również: Mama Chemik: Warto nauczyć się innego podejścia do sprzątania
Kiedy solić wodę? Oto odpowiedni moment
Słona woda gotuje się dłużej - potrzebuje więcej energii, aby się zagotować. Jej temperatura wrzenia jest trochę wyższa, dlatego solenie jej przed zagotowaniem wydłuża proces gotowania potrawy i wymaga więcej energii. Efekty takiego "gotowania" możemy dostrzec na rachunku - chociaż nie są to ogromne różnice, to jednak warto o tym wiedzieć.
Zobacz również:
- Który naszyjnik założysz? Twój wybór zdradzi, czym kierujesz się w życiu
- Nie stawiaj już na boba! Ta fryzura odmłodzi i doda blasku kobietom 50+
- Potężna śnieżyca zbliża się do Polski. IMGW alarmuje: zawieje i zamiecie śnieżne
- Pobyt w uzdrowiskach droższy od 2025 roku? Rząd zapowiada zmiany w opłatach
Jeśli sypiemy sól do zimnych potraw, możemy niszczyć garnki. Na powierzchni dostrzeżemy wówczas tęczowe ślady, które powstały w wyniku solenia zupy czy zimnej wody. Problem ten dotyczy głównie srebrnych garnków ze stali nierdzewnej.
Pamiętajmy, by podczas przygotowywania takich produktów jak makaron, ziemniaki, kasza czy ryż stosować odpowiednią kolejność. Sól powinna być dodana do gotującej się, a nie do zimnej wody.
***