Potrawy wigilijne, które można przygotować wcześniej i zamrozić. Święta miną bez stresu

Każdy, kto przygotowywał kolację wigilijną, wie, z jakim wyzwaniem trzeba się wówczas zmierzyć. Odkładając wszystko na ostatnią chwilę, nie tylko serwujemy sobie niepotrzebne dawki stresu, ale ryzykujemy także, że którejś z potraw nie zdążymy przyrządzić. Dlatego podpowiadamy, które dania można zrobić wcześniej i zamrozić, by na święta je tylko odgrzać.

Niektóre świąteczne potrawy warto wcześniej przyrządzić i zamrozić
Niektóre świąteczne potrawy warto wcześniej przyrządzić i zamrozić123RF/PICSEL

Przygotowania do świąt warto zacząć kilka dni wcześniej, zwłaszcza gdy mowa o aspektach kulinarnych. Zamiast martwić się na kilka godzin przed wieczerzą wigilijną, czy zdążymy z wszystkim na czas i w pocie czoła przygotowywać potrawy, część z nich bez problemu możemy zrobić wcześniej i schować do zamrażalnika.

Jakie potrawy można przygotować i zamrozić przed świętami?

Bigos - to jedna z tych potraw, która lepiej smakuje po kilkukrotnym odgrzaniu, niż zaraz po przyrządzeniu. Zamrożony, a następnie odgrzany bigos nie traci na swoich walorach smakowych, a wręcz przeciwnie. Pamiętajmy jednak, że w bigos z mięsem nie może być przechowywany miesiącami, gdyż narażamy się wówczas na poważne kłopoty zdrowotne.

Pierogi - na polskich, świątecznych stołach królują te z kapustą i grzybami. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by pierogi ulepić kilka dni wcześniej i zamrozić. Doznania smakowe będą takie same, jak zaraz po ich ulepieniu, a my w ten sposób zaoszczędzimy nerwy i czas. Po rozmrożeniu pierogów i następnie zaserwowaniu im obróbki termicznej warto przed samym podaniem przyrządzić świeżą okrasę, która dodatkowo podbije smak pierogów i nada im niepowtarzalnego charakteru.

Bigos smakuje najlepiej po kilkukrotnym odgrzaniu
Bigos smakuje najlepiej po kilkukrotnym odgrzaniu123RF/PICSEL

Paszteciki z kapustą - analogicznie jak w przypadku wspomnianych wcześniej pierogów - kilka lub kilkanaście dni w zamrażalniku w ogóle nie zaszkodzi. Paszteciki zrobione z ciasta francuskiego i drożdżowego nie tracą na swoim aromacie, a farsz idealnie smakuje nawet po odgrzaniu. Identycznie możesz postąpić z uszkami.

Zakwas na barszcz - jeśli decydujesz się na samodzielne przygotowanie zakwasu na pyszny barszcz świąteczny, zrób go kilka dni przed wigilią, umieść w odpowiednim pojemniku i schowaj do zamrażarki.

Biszkopt do ciasta - na świątecznym stole nie może zabraknąć pysznych ciast i deserów, dlatego, jeśli zrobisz wcześniej biszkopt, zawiniesz go w folię spożywczą i zamrozisz - zaoszczędzisz sporo czasu tuż przed świętami. Pamiętaj, by przed zamrożeniem biszkopt był dokładnie upieczony i wystudzony.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – warto się badaćmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas