Przyciąga motyle i cieszy oko długim kwitnieniem. Sprawdź, jak sadzić jeżówkę

Agnieszka Zimnoch

Agnieszka Zimnoch

Jeżówka jest prostym, ale równocześnie pięknym kwiatem, z którego leczniczych właściwości korzystali już Indianie w Ameryce Północnej. Jej uprawa nie jest skomplikowana, dlatego roślina cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, jak i kiedy sadzić jeżówkę, aby zdrowo się rozwijała.

Jeżówka przez cały okres kwitnienia przyciąga do siebie motyle
Jeżówka przez cały okres kwitnienia przyciąga do siebie motyle123RF/PICSEL

Jeżówka - bylina, którą warto mieć w ogrodzie

Jeżówka to prosty, ale efektowny kwiat, który niezwykle skutecznie przyciąga motyle. Jego uprawa nie jest skomplikowana, a właściwości jeżówki doceniali już nawet starożytni Indianie, ponieważ działa ona przeciwzapalnie i wspomaga procesy regeneracyjne. Sama roślina przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej i szybko zyskała popularność w tych regionach.

Jeżówka to wysoka bylina, osiągająca nawet 180 cm wysokości. Jednak w uprawie ogrodowej jest ona zazwyczaj nieco niższa. Pod ziemią znajduje się kłącze rośliny, które ma długość 15 cm. Od jej podstawy wyrastają naprzemianlegle grube i lancetowate liście. Jeżówka rozpoczyna kwitnienie już w lipcu i może ono potrwać aż do października.

Kwiatostan rośliny ma duży środek o żółto-czerwonej barwie. Wyrastają z niego owalne i mocno wydłużone płatki, których kolor różni się w zależności od gatunku i odmiany jeżówki. Najczęściej spotyka się kwiaty o kolorze różowym, fioletowym lub białym.

Jeżówka - odmiany

Jeżówka - hit ogrodniczy
Jeżówka - hit ogrodniczy123RF/PICSEL

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest jeżówka purpurowa, która jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się purpurowymi lub fioletowo-różowymi płatkami o długim i wąskim kształcie. Do innych popularnych odmian jeżówki należą:

  • jeżówka biała
  • jeżówka wąskolistna
  • jeżówka różowa
  • jeżówka ciemnoróżowa
  • jeżówka żółta
  • jeżówka Green Eyes 

Jeżówka - kiedy sadzić?

Jeżówkę powinno się siać już wczesną wiosną do inspektu. Natomiast sadzonki do gruntu przesadza się po kilku tygodniach. W marcu jednak jest jeszcze zbyt chłodno dla rośliny, więc w tym okresie może ona jedynie znajdować się w doniczce.

W związku z tym gotowe sadzonki można rozsadzać do gruntu od kwietnia do września, tak aby zacząć ten proces po i równocześnie jeszcze przed nadejściem kolejnych przymrozków. Roślina nie zakwitnie jednak od razu po posadzeniu i zrobi to dopiero na następny rok.

Różne etapy wzrostu jeżówki
Różne etapy wzrostu jeżówki123RF/PICSEL

Jak sadzić sadzonki jeżówki?

Prawidłowe posadzenie jeżówki jest bardzo istotne w kwestii jej dalszego rozwoju. Podpowiadamy, jak krok po kroku sadzić sadzonki jeżówki:

  1. Wybierz odpowiednie stanowisko dla rośliny - najlepiej umieścić sadzonki w przepuszczalnej i żyznej ziemi. Jeżówka powinna być usytuowana w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Dodatkowo należy pamiętać, że roślina mocno się rozrasta i potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego jej rozstawa powinna wynosić około 30 cm.
  2. Wykop dołki mające średnicę dwukrotnie większą od doniczki, w której rosła sadzonka.
  3. Wyjmij ostrożnie rośliny z doniczek, tak aby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Wyciągając sadzonki z osłonek, trzymaj łodygę rośliny jak najbliżej poziomu podłoża.
  4. Umieść sadzonki w glebie tak, aby ziemia znajdowała się na tym samym poziomie, na którym podstawa łodygi łączy się z korzeniami.
  5. Uklep delikatnie glebę wokół jeżówki.
  6. Podlej roślinę i nie zapomnij o ściółkowaniu gleby wokół sadzonek.

Czy jeżówka jest wieloletnia?

Jeżówka jest rośliną wieloletnią, a jej podziemna część jest mrozoodporna i bez problemu może zimować w glebie i odrosnąć z powrotem po wiosennym przycięciu. Oznacza to, że przekwita ona zimą i odradza się na nowo, gdy nadchodzi wiosna.

Z czym sadzić jeżówki?

Jeżówki dobrze czują się w towarzystwie innych bylin, ponieważ dzięki temu wpływają na siebie wzajemnie w sposób pozytywny. Oto rośliny, z którymi warto sadzić jeżówki:

  • rudbekia błyskotliwa,
  • sadziec plamisty,
  • ostróżka,
  • floks,
  • dzielżan,
  • niektóre odmiany krwawników.

Zobacz także: 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas