Rezygnujesz z picia kawy? Zdziwisz się, jak szybko zareaguje organizm
Kawa jest jednym z tych napojów, bez którego nie wyobrażają sobie życia miliony ludzi na całym świecie. Każdy doskonale wie, że to źródło kofeiny, której głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu do wykonywania codziennych obowiązków. Wokół czarnego naparu narosło wiele mitów, ale udowodniono wiele zaskakujących faktów. Z jednej strony może poprawiać funkcjonowanie organizmu, ale również z czasem może uzależniać. Choć zazwyczaj nie ma przeszkód, aby pić kawę, to czasami trzeba ją odstawić, ale wtedy nasze ciało w odpowiedni sposób zareaguje. Pokażemy, co się dzieje z twoim organizmem, kiedy przestajesz pić kawę.
Spis treści:
Fakty o kawie
Czarna kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób ceni ją za smak i aromat, a różne odmiany, sposoby parzenia oraz metody serwowania sprawiają, że napój ma ogromną liczbę swoich miłośników. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, ponieważ doskonale pobudza i pomaga się skoncentrować. Ponadto zawarta w kawie kofeina dodaje energii oraz stymuluje wiele procesów zachodzących w organizmie.
Jeszcze jakiś czas temu istniało przekonanie, że kawa może szkodzić: podnosić ciśnienie tętnicze krwi, a także wypłukiwać cenne substancje z organizmu. Oczywiście, jeśli pijemy kawę w racjonalnych ilościach, nie musimy się obawiać jej negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie: pomoże schudnąć, poprawić kondycję serca, zniwelować skutki przewlekłego stresu, a także wprawić w dobry nastrój.
Jak kofeina działa na organizm?
Co się dzieje, kiedy pijemy kawę? Wtedy, oczywiście, dostarczamy głównego składnika naparu, czyli kofeinę. Ona z kolei blokuje działanie adenozyny - neuroprzekaźnika, który przede wszystkim odpowiada za zmęczenie organizmu. Ale to niejedyny proces, jaki wtedy zachodzi w organizmie. Oto jak jeszcze wpływa na nas kawa:
- powoduje wzrost ciepłoty ciała,
- poprawa metabolizmu,
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- wydzielanie serotoniny, adrenaliny i dopaminy,
- wzmożone działania oksydacyjne.
Warto wiedzieć, że działania kofeiny nie jest natychmiastowe. Pierwsze skutki można dopiero odczuć prawie godzinę od wypicia czarnego naparu, dlatego picie jej od razu po przebudzeniu mija się z celem: lepiej trochę wstrzymać się z raczeniem się kubkiem gorącej kawy.
Rezygnacja z kawy: kto nie powinien jej pić?
Choć udowodniono, że rozsądne picie kawy może przyczynić się do poprawy kondycji organizmu, to łatwo się od niej uzależnić. Wtedy możemy na własnej skórze odczuwać negatywne skutki picia naparu. Rozdrażnienie, brak koncentracji, wypłukiwanie cennych substancji z organizmu oraz podniesienie ciśnienia to tylko niektóre symptomy, że pijemy jej za dużo. Ponadto muszą z niej zrezygnować osoby, które cierpią na problemy hormonalne oraz żołądkowe, a także ci, których trapi pęcherz. Z kawy powinny zrezygnować kobiety przechodzące menopauzę, a panie oczekujące potomstwa powinny zasięgnąć wcześniej porady lekarskiej, czy kofeina nie wpłynie na rozwój płodu.
Co się dzieje z organizmem, kiedy przestajesz pić kawę?
Odstawienie kawy z dnia na dzień może mieć szereg negatywnych skutków. Zalicza się do nich przede wszystkim senność i ogóle problemy z koncentracją, ale nie tylko. Mogą również wystąpić:
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- niepokój i stany lękowe,
- tzw. mgła mózgowa,
- pogorszenie nastroju,
- drażliwość.
Na szczęście, powyższe symptomy nie są długotrwałe, więc zazwyczaj nie występują w trakcie całego dnia, ale przez kilka godzin. Ponadto jeśli faktycznie zrezygnujemy z picia kawy, to po kilku dniach organizm powinien wrócić do równowagi. Okazuje się, że odstawienie kawy nie powoduje wyłącznie negatywnych skutków, ponieważ możemy dostrzec korzyści z rezygnacji z kawy.
Korzyści rezygnacji z kawy
Jeśli piliśmy kawę codziennie przez wiele lat i to w dużych ilościach, w naszym organizmie dochodzi do szeregu zmian. Jeśli przestaniemy raczyć się czarnym naparem, możemy wkrótce zauważyć mnóstwo korzyści. Jakich?
- Poprawa jakości snu - duża ilość kawy pitej w trakcie dnia może zaburzać naturalny rytm snu. Zwyczaj spożywania kofeiny po południu mógł powodować problemy z zaśnięciem. Rezygnacja z kawy polepsza nie tylko jakość snu, ale rano mamy więcej werwy oraz czujemy się bardziej wypoczęci.
- Mniej stresu - kofeina pobudza organizm do produkcji serotoniny (hormonu szczęścia), ale także wytwarza adrenalinę, czyli hormon stresu. Jeśli pijemy zbyt dużo kawy, dostarczamy organizmowi zbyt dużą dawkę i nadwyrężamy go niepotrzebnymi "sztucznymi" bodźcami.
- Normalizacja pracy serca - duża dawka kofeiny może prowadzić do wytężonej pracy narządu i powodować jego kołatanie. Rezygnacja picia kawy spowoduje odciążenie serca.
- Lepsza praca żołądka - picie kawy pobudza również żołądek, dlatego często występują zaraz spożyciu nieprzyjemne dolegliwości trawienne. Zaprzestanie spożywania kawy powoduje, że znikają bóle brzucha, wzdęcia, pieczenie przełyku oraz zgaga.
- Bielsze zęby - kawa, podobnie jak herbata - powoduje, że na szkliwie zębów gromadzą się osady. Jeśli zrezygnujemy z picia czarnego naparu, nasz uśmiech będzie zdrowszy i piękniejszy.