Rok później na emeryturę. O ile wzrośnie świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdradził, o ile wzrośnie emerytura seniorów, przechodzących na świadczenie rok później. Kwoty mogą pozytywnie zaskoczyć, a jak przyznaje prezeska ZUS-u, "celem tej ulgi jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej".
Od 1 stycznia 2022 roku seniorzy, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych i wciąż pracują lub prowadzą inną działalność zarobkową, mogą skorzystać ze zwolnienia przychodów z tej aktywności z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to dotyczy osób w wieku emerytalnym (co najmniej 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i można z niego korzystać na bieżąco, w trakcie roku lub uwzględnić je dopiero w rozliczeniu podatkowym.
Wspomniana ulga zwalnia z podatku przychody seniora do wysokości 85 528 zł rocznie i nie pomniejsza kwoty wolnej od podatku, pod warunkiem, że taka przysługuje. Senior dostaje więc wyższą kwotę "do ręki". Dotyczy to okresu, w którym wydłuża on swoją aktywność zarobkową i nie pobiera emerytury ani renty.
Późniejsza o rok emerytura to wyższe świadczenie. O jakich kwotach mowa?
Prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez serwis infor.pl tłumaczy, że konsekwencje PIT-0 dla Seniora mocno wykraczają poza system podatkowy.
Celem tej ulgi jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej. Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę poskutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia
- tłumaczy.
Uścińska uważa, że najważniejszą zachętą do odraczania emerytury jest formuła obliczania wysokości świadczenia po reformie z 1999 r.:
Polski system emerytalny ma wbudowane silne zachęty do odraczania emerytury. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanej emerytury dzięki większej liczbie składek, waloryzacji oraz przyjmowanemu do obliczeń średniemu dalszego trwaniu życia
- przekonuje.
Z udostępnionych przez ZUS danych wynika, że w Polsce pracuje obecnie 1,2 miliona seniorów, a 826 tys. z nich łączy pracę z pobieraniem emerytury. W ostatnich latach liczba pracujących emerytów wzrosła o blisko 44 proc.
Zobacz również: Ważne zmiany od 1 listopada. Tak rząd wesprze seniorów