Rośliny w ogrodzie zaczynają więdnąć i usychać? To może być wina tego szkodnika

Turkuć podjadek to podstępny owad, który może wyrządzić niemałe szkody w naszym ogrodzie. Żywi się pędami i korzeniami roślin, jednak jego obecność jest trudna do zauważenia. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe metody, które mogą pomóc w walce z tym nieproszonym gościem.

Uschnięte lub więdnące rośliny mogą być oznaką, że w naszym ogródku pojawił się nieproszony gość
Uschnięte lub więdnące rośliny mogą być oznaką, że w naszym ogródku pojawił się nieproszony gość 123RF/PICSEL

Więdnące i usychające rośliny w ogrodzie? Odpowiedzialny za to może być turkuć podjadek

Turkuć podjadek, choć mały, może spowodować poważne problemy w ogrodzie, zwłaszcza gdy jego populacja rośnie. Samica tego owada, aby zapewnić larwom odpowiednie warunki do rozwoju, podgryza korzenie roślin. Gnicie korzeni podnosi temperaturę gleby, tworząc idealne środowisko dla larw.

Następnie owad ten drąży korytarze pod ziemią, przez co poważnie uszkadza korzenie roślin. To jednak nie wszystko, ponieważ gdy wychodzi na powierzchnię, podgryza również ich zewnętrzne pędy.

Turkuć podjadek atakuje nocą, dlatego jego obecność jest trudna do zauważenia. Jednakże, jeśli zobaczymy, że nasze rośliny nagle zaczynają więdnąć i usychać, może to być znak, że turkuć podjadek postanowił rozgościć się w naszym ogrodzie.

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. Wystarczy jeden produkt z naszej kuchni

Pozbycie się turkucia podjadka nie jest łatwym zadaniem, ale istnieją sprawdzone metody, które mogą nam w tym pomóc.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wywabienie owadów spod ziemi. Aby to zrobić, należy znaleźć ich gniazdo i wlać do niego olej rzepakowy. Turkucie szybko uciekną na powierzchnię, co umożliwi ich złapanie i wywiezienie z dala od ogrodu.

Inną metodą jest wykorzystanie zapachów, które odstraszają te owady. Posadzenie roślin takich jak szałwia, korona cesarska, czarna olsza, macierzanka czy szachownica kostkowata może skutecznie przepędzić turkucie z ogrodu.

Dodatkowo podlanie miejsc występowania turkuci wywarem z kory czarnej olszy powinno niemal natychmiast skłonić je do opuszczenia ogrodu.

Turkuć podjadek to bardzo uciążliwy szkodnik
Turkuć podjadek to bardzo uciążliwy szkodnikEast News

Turkuć podjadek - jak zapobiec powrotowi szkodnika?

Aby zapobiec powrotowi turkucia podjadka, warto podjąć działania profilaktyczne. Jednym z nich jest wyściółkowanie części ogrodu żwirem, ponieważ turkucie nie lubią przebywać w takich miejscach.

Regularne sprawdzanie stanu roślin oraz utrzymanie odpowiedniej higieny ogrodowej również może pomóc w zapobieganiu powrotowi szkodnika.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas