Sposób na długowieczność ukryty w niepozornych kulkach. Jedz śmiało
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom złego cholesterolu i jest cennym źródłem błonnika przeciwdziałającego nadwadze. Regularne spożywanie ciecierzycy gwarantuje sporo korzyści. Między innymi zapobiegnie groźnym chorobom i przedwczesnemu starzeniu organizmu.
Bogactwo tej rośliny znane jest od wieków. Co zawiera ciecierzyca?
Unikatowe walory smakowe i prozdrowotne właściwości ciecierzycy odkryli mieszkańcy Bliskiego Wschodu, gdzie roślina ta uprawiana jest od przeszło 10 tys. lat. Stamtąd ciecierzyca zawędrowała do Indii, a następnie na stary kontynent.
Dziś uprawiana jest głównie na terenie Azji, północnej Afryki, Meksyku, a także w strefie śródziemnomorskiej, trafiając na stoły w niemal każdym regionie świata. Nic w tym dziwnego - należąca do roślin strączkowych ciecierzyca stanowi skarbnicę cennych składników odżywczych, które pomagają w utrzymaniu zdrowia i prawidłowej wagi.
Regularne sięganie po ciecierzycę obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom złego cholesterolu, a ponadto stanowi cenne źródło pełnowartościowego białka. Jest ona zarazem bogata w błonnik, który nie tylko odgrywa niebagatelną rolę w przeciwdziałaniu nadwadze, ale także zapobiega przedwczesnemu starzeniu organizmu.
"Jedno z badań, które prowadzone było przez ponad dekadę, jasno pokazuje, że osoby, które spożywają więcej błonnika, mają dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wolniejszego starzenia się niż reszta populacji" - zauważa w książce "Beauty In My Plate" lekarz Olivier Courtin-Clarins.
Wyjątkowe zalety ciecierzycy chwali na kartach książki "Healthy Skin Comes From What You Eat" farmaceutka i dietetyczka Paula Martín Clares. Jak wskazuje, roślina ta jest skarbnicą wapnia, potasu, żelaza, fosforu, magnezu, witaminy B6 i witaminy E.
"Ciecierzyca skutecznie obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, reguluje pracę układu trawiennego, a nawet wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego" - podkreśla ekspertka. W ciecierzycy znajdziemy bowiem tryptofan - substancję z grupy aminokwasów, która bierze udział w wytwarzaniu regulującej nastrój serotoniny.
Jak wprowadzić do diety ciecierzycę? Opcji jest całkiem sporo
Na bazie ugotowanej ciecierzycy możemy przyrządzić liczne zdrowe i smaczne dania - wystarczy dodać ją do sałatki, gulaszu albo zupy.
Jak podpowiada trenerka żywieniowa Natalia Calvet, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po gotową ciecierzycę z puszki lub słoika - pod warunkiem jednak, że poza wodą, olejem i odrobiną soli, na etykiecie produktu nie znajdziemy żadnych zbędnych dodatków.
Roślinę tę możemy również wykorzystać do samodzielnego przygotowania hummusu, wywodzącej się z Lewantu i Egiptu sycącej pasty do smarowania pieczywa. Wystarczy zblendować ciecierzycę z tahini, oliwą z oliwek, kilkoma ząbkami czosnku i sokiem z cytryny.