Ten rarytas możesz jeść nie tylko od święta. Mięso już się nie zmarnuje

Krokiety serwowane są w trakcie przeróżnych domowych świat i uroczystości. Co prawda są nieco czasochłonne, ale z drugiej strony warte są grzechu. Wersja z kapustą i grzybami to jeden z klasyków wigilijnych, ale wersja mięsna może być śmiało podawana przez cały rok. Jak zrobić krokiety z mięsem? Oto sprawdzony przepis na mięsny farsz.

Krokiety z mięsem mogą być podawane przez cały rok
Krokiety z mięsem mogą być podawane przez cały rok123RF/PICSEL

Krokiety z mięsem: zacznij od naleśników

Wiadomo, że podstawą krokietów są naleśniki. W wersji podstawowej wystarczy tylko kilka składników. Z proponowanych proporcji wyjdzie ich około 15, ale liczba może się różnić, w zależności od użytej do smażenia patelni. Potrzebne składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej,
  • 1 szklanka mleka,
  • 3/4 szklanki wody,
  • 2 jajka, 
  • 3 łyżki oleju,
  • szczypta soli.

Wszystkie składniki połączyć ze sobą w dużej misce. Ciasto naleśnikowe może być wymieszane za pomocą trzepaczki albo miksera. Kiedy masa ma konsystencję gęstej śmietany, można odstawić miskę na około 30 minut do lodówki. Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni, którą na początku natłuszczamy dosłownie kilkoma kroplami oleju i rozprowadzamy całość za pomocą pędzelka. Jeśli lubimy nieco wyrazistsze smaki, ciasto naleśnikowe można wzbogacić dodatkami: idealnie do krokietów nadadzą się czosnek granulowany albo suszone oregano.

Farsz do krokietów z mięsem

Farsz mięsny do krokietów można przygotowywać na przeróżne sposoby. Najłatwiej jest sięgnąć po mięso mielone (np. 500 gramów) wieprzowe oraz pieczarki (500 gramów), które podsmażamy na patelni wraz z cebulą, czosnkiem i przyprawami: solą, pieprzem i np. czerwoną papryką. Sukcesem krokietów z mięsem jest to, aby farsz był zwarty, dlatego w trakcie smażenia trzeba go rozdrabniać za pomocą łopatki.

Pamiętajmy, że w domach nic nie powinno się marnować, dlatego krokiety są dobrym pomysłem, kiedy zostało nam mięso z rosołu. Warto je rozdrobnić albo za pomocą widelca, albo posiekać nożem. Jeśli mamy zaś blender, to jego użycie sprawi, że uzyskamy bardzo gładką masę. Mięso z rosołu do krokietów trzeba także przyprawić: sól i pieprz to absolutne minimum, ale dodatek wyrazistych przypraw, np. kuminu czy czosnku sprawi, że pozornie mdły farsz zyska na smaku.

Jeśli mamy obawy, że farsz mięsny może być zbyt suchy, to można do niego dodać ugotowane warzywa korzeniowe: marchew, seler i pietruszkę, które gotowały się w rosole.

Smażenie krokietów: sprawne działanie

Aby krokiety były smaczne, trzeba je opanierować
Aby krokiety były smaczne, trzeba je opanierować123RF/PICSEL

Krokiety, zanim zostaną podane, muszą być wcześniej zawinięte: technika jest dowolna, choć najłatwiej przygotować je w rulony. Teraz trzeba je opanierować w jajku i bułce tartej, a później przyrumienić na patelni z każdej strony. Z czym można podawać krokiety z mięsem? Mogą być spożywane solo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do nich podać kubek gorącego, czerwonego barszczu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas