Ten trik stosowały już babcie. Kuracja dla stóp za grosze. Dodaj liść laurowy
Liście laurowe mają szereg różnych zastosowań. Chociaż popularna przyprawa króluje przede wszystkim w kuchni, ma również lecznicze i cenne dla naszego zdrowia właściwości. Sprawdzi się również w pielęgnacji stóp. Wypróbuj kurację za grosze, a szybko zobaczysz efekty.
Spis treści:
Liść laurowy sprawdzi się nie tylko w kuchni. Popularna przyprawa o leczniczych właściwościach jest uważana za naturalne lekarstwo i remedium na wiele dolegliwości. Na przykład tych związanych z przeziębieniem. Pisaliśmy o tym, jak Liść laurowy rozprawi się z kaszlem w mig. To dzięki specjalnemu syropowi, który możemy przygotować na bazie przyprawy.
Liście laurowe są sprzymierzeńcem w walce m.in. z bólem gardła, zapaleniem oskrzeli, bólem głowy, chorobami reumatycznymi czy stanami zapalnymi.
Liść laurowy i pielęgnacja stóp. Tak to działa
Liść laurowy sprawdzi się również w pielęgnacji stóp. Wystarczy zastosować prostą kurację, na której efekty nie trzeba będzie zbyt długo czekać. Kluczem jest systematyczność. Do kąpieli stóp wystarczy dodać kilka suszonych lub świeżych liści laurowych, które zadziałają przeciwzapalnie, odświeżająco, a nawet przeciwbólowo.
Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem liści laurowych sprawi, że zmniejszeniu ulegną obrzęki. Co więcej, kąpiel stóp w naparze lub odwarze z liści laurowych może okazać się pomocna, jeśli borykamy się z grzybiczną infekcją stóp. Jak widać, lista zalet jest dość długa, a przygotowanie takiej kąpieli nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Wcześniej warto jednak zrobić test uczuleniowy na niewielkiej powierzchni skóry.
Kuracja dla stóp za grosze. Wykorzystaj babciny patent z liśćmi laurowymi
Tak przygotujesz kurację dla stóp z liśćmi laurowymi:
- Zagotuj wodę, a następnie wrzuć do garnka kilka suszonych lub świeżych liści laurowych. Na 1 litr wody to ok. 14-15 sztuk.
- Odstaw garnek z liśćmi laurowymi na kilka minut.
- Ostudź do odpowiedniej temperatury, a później przecedź do miski.
- Mocz stopy przez 15-20 minut, a w międzyczasie delikatnie je masuj.
- Po kąpieli dokładnie osusz skórę po kąpieli.
Liście laurowe: właściwości
Wawrzyn szlachetny, z którego pochodzą liście laurowe (nazywane też bobkowymi), występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Jego liście są cenione zwłaszcza za charakterystyczny aromat i znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchni. W ostatnim czasie coraz częściej doceniane są również korzystne dla naszego zdrowia właściwości. Liście laurowe zawierają szereg substancji czynnych takich jak m.in. olejki eteryczne (cyneol, terpeny, geraniol), garbniki, flawonoidy, lignany czy alkaloidy.
Liście laurowe to również skarbnica witamin takich jak A, B2, B3, B5, B6, C, kwasu foliowego, minerałów takich jak wapń, żelazo, mangan, potas, selen, miedź, cynk i magnez.
Liście laurowe: przeciwwskazania
Jednak jak w przypadku innych roślin czy kosmetyków, trzeba zachować ostrożność, jeśli chodzi o korzystanie z dobrodziejstw liści laurowych. Ze względu na to, że brakuje odpowiednich badań, jeśli chodzi o produkty na bazie wawrzynu szlachetnego, z ich stosowania powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci.
Stosowanie powinny też skonsultować z lekarzem osoby borykające się z zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosujące leki przeciwzakrzepowe, osoby chore na cukrzycę i przyjmujące środki obniżające poziom cukru we krwi. Substancje znajdujące się w liściach laurowych mogą wchodzić w interakcję z lekami czy antybiotykami. Dlatego też domowe napary na bazie liści laurowych należy stosować z umiarem. Jeśli stosujemy olej laurowy na skórę, też nie przesadzajmy - w przeciwnym razie możemy doprowadzić do podrażnień.
***