To drzewa idealne dla niecierpliwych ogrodników. Rosną szybko i bez wysiłków

Zielony ogród, pełen bujnie rosnących krzewów i drzew, to marzenie niejednego ogrodnika. By tak się stało, konieczna jest odpowiednia dawka cierpliwości. Jak się jednak okazuje, można sobie w tym nieco pomóc. Wystarczy sięgnąć po takie gatunki roślin, które są wręcz idealne dla niecierpliwych ogrodników. Jakie drzewa rosną szybko i dają dużo cienia? Zasadź i wkrótce ciesz się zielonym ogrodem.

Jakie drzewa rosną najszybciej? W mig ochronią przed spojrzeniem sąsiadów
Jakie drzewa rosną najszybciej? W mig ochronią przed spojrzeniem sąsiadów123RF/PICSEL

Ogród to prawdziwa, przydomowa oaza spokoju. Często staje się jednak również obiektem przyciągającym natrętne spojrzenia sąsiadów oraz miejscem, które szczególnie upodobały sobie intensywne promienie słońca. Wówczas warto wziąć się do pracy.

Co najszybciej rośnie w ogrodzie? Te drzewa rosną szybko i dają dużo cienia

Marzysz, by twój ogród zyskał trochę prywatności? A może niecierpliwie czekasz, by w końcu zapanował w nim cień? Nic straconego. Złap za łopatę i zasadź na działce te drzewa, które w przeciągu kilkunastu miesięcy zaskoczą swoimi rozmiarami.

Prym wśród szybko rosnących drzew wiedzie wierzba babilońska - wyjątkowo łatwa w uprawie, a jednocześnie najrzadziej widywana w polskich ogrodach. Wzrasta nawet ponad 90 cm rocznie, zachwycając kolejno charakterystyczną, płaczącą koroną z silnie poskręcanymi pędami i wąskimi, jasnozielonymi liśćmi. To jednocześnie jedna z najmniej wymagających roślin. Nie szkodzą jej mrozy, nie jest szczególnie wybredna, jeśli chodzi o typ gleb, a także dobrze znosi cięcia. W mig zaopatrzy ogród w wystarczającą dawkę cienia.

Co najszybciej rośnie w ogrodzie? Wierzba babilońska to jedno z najłatwiejszych w uprawie drzew
Co najszybciej rośnie w ogrodzie? Wierzba babilońska to jedno z najłatwiejszych w uprawie drzew123RF/PICSEL

Odpowiednią ochroną ogrodu przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów będzie również surmia, nazywana popularnie katalpą. Zachwyca pięknymi liśćmi i wyjątkowymi kwiatami, zaskakując także pokrojem w formie parasola. Co ważne, dodatkowo odstrasza komary. Dorasta do około 10 metrów wysokości, zapewniając cień w upalne dni. Uwielbia jednak ciepło, dlatego rosnąc w polskich ogrodach lubi niekiedy płatać figle.

Co szybko rośnie przy płocie? Postaw na te drzewa

Rosnące w szpalerze tuje to jeden z najczęstszych wyborów działkowców, którzy poszukują sposobu na zapewnienie swojemu ogrodowi nieco prywatności. Popularne żywotniki warto zastąpić jednak znacznie szybciej rosnącymi cyprysowcami Leylanda. Zimozielone okazy rocznie zwiększają się o nawet 80 centymetrów, docelowo zachwycając ciemnozieloną, gęstą i szeroką na nawet 10 metrów koroną. By rosły jeszcze szybciej należy zasadzić je na żyznej, dobrze przepuszczalnej, gliniastej lub piaszczystej ziemi. Uwielbiają słoneczne stanowisko.

Surmia, nazywana popularnie katalpą, zachwyca pięknymi liśćmi i wyjątkowymi kwiatami
Surmia, nazywana popularnie katalpą, zachwyca pięknymi liśćmi i wyjątkowymi kwiatami123RF/PICSEL

Chcąc szybko zazielenić nieco pusty dotąd ogród, warto sięgnąć po sosnę wejmutkę. Jej finalna wysokość dosięgać może nawet do 40 metrów, zwiększając się rocznie o ponad 60 centymetrów. Iglaste drzewo utrzymuje intensywną zieloną barwę przez całą zimę, zachwycając niejedno oko luźną nieregularną koroną, wpasowując się idealnie do naturalistycznych ogrodów. Lubi słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska, rosnąc dorodnie na kwaśnej, dobrze przepuszczalnej glebie.

Drzewa szybko rosnące dające cień. Zasadź w ogrodzie i rozkoszuj się spokojem

Doświadczeni działkowcy często stawiają na te gatunki, które obok tempa wzrostu, zachwycają również wyglądem. Wśród takich wyróżnia się tulipanowiec amerykański - okazałe drzewo, osiągające do 30 metrów wysokości, wytwarzające duże, klapowane, lekko powycinane liście. W maju roślina pokrywa się jednak kremowo-żółtymi kwiatami, do złudzenia przypominającymi tulipany. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku.

Tulipanowiec amerykański szybko rośnie, a w okresie kwitnienia zachwyca kwiatami
Tulipanowiec amerykański szybko rośnie, a w okresie kwitnienia zachwyca kwiatami123RF/PICSEL

Ogród ozdobić może również szybko rosnący klon srebrzysty. To drzewo liściaste o wyjątkowych, srebrzystych liściach, zaskakujące nie tylko wyglądem, ale również prostotą uprawy. Dodatkowo, co ważne, jest odporne na choroby i szkodniki. Ulubienicą działkowców jest także intensywnie zielona jodła pospolita. Łatwa w uprawie i tolerująca różne warunki glebowe jest jedną ze stałych bywalczyń wielu ogrodów.

Kobieta za kierownicą ciężarówki. Brigitte kocha ten zawódDeutsche Welle

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas