To znak, że brakuje ci pierwiastka życia. Nieoczywiste objawy niedoboru

Magnez odgrywa istotną rolę w organizmie. To on ma wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór tego pierwiastka objawia się pewnymi zaburzeniami, głównie sercowo-naczyniowymi. Mimo że zbyt mała ilość magnezu w organizmie nie daje charakterystycznych objawów, to mają one poważny charakter. Jak organizm sygnalizuje niedobór tego pierwiastka?

Wypadanie włosów to oznaka, że w organizmie może być zbyt małe stężenie magnezu
Wypadanie włosów to oznaka, że w organizmie może być zbyt małe stężenie magnezu123RF/PICSEL

Rola magnezu w organizmie. Co przyczynia się do niedoboru?

Poza tym bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i białek oraz w procesie skurczy komórek mięśnia sercowego. W dodatku uczestniczy w regulacji glukozy we krwi i przewodzeniu impulsów nerwowych.

Niedobór magnezu w organizmie może być spowodowany przez wiele czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim niedostateczne przyjmowanie go wraz z pożywieniem. Oprócz nieodpowiednio zbilansowanej diety na liście przyczyn można znaleźć również stosowanie niektórych leków, alkoholizm, choroby nerek, wymioty, biegunkę, przewlekły stres oraz ostre zapalenie trzustki.

Zaburzenia snu mogą świadczyć o hipomagnezemii
Zaburzenia snu mogą świadczyć o hipomagnezemii123RF/PICSEL

Co to hipomagnezemia? Jakie są objawy?

Zbyt mała ilość magnezu w organizmie nazywana jest hipomagnezemią. Jest ona diagnozowana przez lekarza, gdy wyniki badania krwi wskazują na stężenie magnezu niższe niż 0,65 mmol/l. Niedobór tego pierwiastka może przyczyniać się do powstawania nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy typy II, dlatego też nie należy ignorować żadnych objawów. W przypadku hipomagnezemi mogą wystąpić takie oznaki jak:

  • zmęczenie i brak energii,
  • skurcze i drżenie mięśni,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia czucia.

Gdy niedobór magnezu jest delikatny, organizm może wcale tego nie sygnalizować. Widoczne objawy zazwyczaj pojawiają się, gdy stężenie spada poniżej 0,5 mmol/l. Wówczas mogą pojawić się nawet drgawki i zaburzenia świadomości.

Niedobór magnezu może się objawiać również w nieco nieoczywisty sposób. Mowa tu o nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwości paznokci, zaburzeniach snu i koncentracji, a także rozdrażnieniu. Wiele osób bagatelizuje tego typu objawy, ze względu na fakt, że mogą być powodowane przez różnego rodzaju czynniki.

Odczuwając objawy związane ze zbyt niskim stężeniem magnezu w organizmie, należy zgłosić się do lekarza. Leczenie obejmuje przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny takiego stanu. Jeśli ciężko ją ocenić na podstawie wywiadu z pacjentem, konieczne są badania. W przypadku małych odchyleń od normy zaleca się doustne przyjmowanie suplementów zawierających magnez. Zdarza się jednak, że niedobór jest tak duży, że konieczne jest podanie magnezu dożylnie.

Łamliwości paznokci jest jednym z objawów niedoboru magnezu
Łamliwości paznokci jest jednym z objawów niedoboru magnezu123RF/PICSEL

Jak wzbogacić dietę o magnez?

Osoby cierpiące na choroby przyczyniające się do niedoboru magnezu powinny regularnie badać stężenie tego pierwiastka w organizmie. Chcąc jednak zadbać o dietę, by wraz z pożywieniem dostarczać sobie odpowiedniej dawki magnezu, warto wiedzieć jakie produkty są jego źródłem. Mowa tu o zielonych warzywach, bananach, orzechach włoskich i laskowych oraz migdałach, a także grochu, fasoli, soczewicy i cieciorce. Bogata w magnez jest również gorzka czekolada, kakao oraz pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak np. chleb razowy lub graham.

Poza tym wody mineralne wysoko zmineralizowane również są uznawane za źródło magnezu. Do tej listy zalicza się także nasiona słonecznika, kaszę gryczaną i jęczmienną, płatki owsiane, ryż brązowy i orzechy pistacjowe.

Warto mieć na uwadze, że istnieje hipermagnezemia, czyli zbyt duże stężenie magnezu w organizmie. Co prawda występuje dość rzadko. Zazwyczaj dotyka osoby, które borykają się z niewydolnością nerek i nadużywają preparatów magnezu.

***

„Ewa gotuje”: Orientalny krem z zielonego groszkuPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas