Oto cała prawda o odłączaniu ładowarki z gniazdka. Możesz się zdziwić
Czy należy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Jedni podłączają ładowarkę tylko wtedy, gdy muszą z niej skorzystać. Inni po wpięciu ładowarki do gniazdka zostawiają ją już tak na długo. Upewnijmy się, która z opcji jest korzystniejsza dla naszego portfela. Który sposób zżera mniej prądu? Dowiedzmy się, czy należy wyjmować ładowarkę z gniazdka.
Dawniej ładowarka w gniazdku podnosiła zużycie energii w gospodarstwie domowym. Oprócz tego potrafiła się mocno nagrzewać oraz powodować zwarcia. Na szczęście obecnie problem ten jest znacznie mniejszy. Wszystko dzięki postępowi technologicznemu i regulacji Unii Europejskiej. Czy powoduje ona mniejsze zużycie energii? Ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd? Sprawdźmy, czy ładowarkę należy wyjmować z gniazdka.
Spis treści:
Czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd?
Jak jest z innymi urządzeniami w spoczynku?
Ładowarka wpięta w gniazdko wyniesie nas w skali roku zaledwie kilka złotych. Nie oznacza to jednak, że każdy sprzęt w stanie spoczynku, zasilany prądem będzie tak energooszczędny. Dużo gorzej prezentuje się cena prądu w przypadku urządzeń w stanie czuwania. Takimi urządzeniami są:
- telewizory
- komputery
- kina domowe
Sprzęty te, nawet jeśli są wyłączone, pobierają więcej energii elektrycznej. Lepiej więc odłączyć je od zasilania, niż gdy mają pobierać prąd na marne.
Czy można trzymać ładowarkę w kontakcie?
Czy wyciągać ładowarkę z gniazdka?
Teoretycznie ładowarka pozostawiona w kontakcie wyniesie nas w okolicach 2 zł rocznie. Czy odłączając ją od kontaktu, możemy zaoszczędzić te kilka złotych? Jak najbardziej. Dyrektywa Unii Europejskiej określa jedynie moc pobieraną przez ładowarkę w czasie czuwania. Nie różnią się one jednak w mocy względem nagłego podpięcia do kontaktu. Niektóre nowsze ładowarki w ogóle nie są rejestrowane przy poborze prądu. Dlatego też można, lecz nie trzeba wyciągać ładowarki z gniazdka.
***
Czytaj także: