Reklama

Reklama

Oto cała prawda o odłączaniu ładowarki z gniazdka. Możesz się zdziwić

Czy należy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Jedni podłączają ładowarkę tylko wtedy, gdy muszą z niej skorzystać. Inni po wpięciu ładowarki do gniazdka zostawiają ją już tak na długo. Upewnijmy się, która z opcji jest korzystniejsza dla naszego portfela. Który sposób zżera mniej prądu? Dowiedzmy się, czy należy wyjmować ładowarkę z gniazdka.

Dawniej ładowarka w gniazdku podnosiła zużycie energii w gospodarstwie domowym. Oprócz tego potrafiła się mocno nagrzewać oraz powodować zwarcia. Na szczęście obecnie problem ten jest znacznie mniejszy. Wszystko dzięki postępowi technologicznemu i regulacji Unii Europejskiej. Czy powoduje ona mniejsze zużycie energii? Ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd? Sprawdźmy, czy ładowarkę należy wyjmować z gniazdka.

Reklama

Czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd?

Mogłoby się wydawać, że ładowarka podłączona do gniazdka pobiera prąd tylko, gdy ładuje urządzenie. Okazuje się, że ładowarka, nawet jeśli nie jest używana, pobiera energię elektryczną. Na szczęście nie musimy się martwić mocno o rachunki. UE wydała dyrektywę, która określa moc pobierania ładowarek podłączonych do gniazdka. Nie powinny one pobierać więcej niż 0,5 W prądu. Wynika z tego, że ładowarka rocznie obciąży nasz rachunek o 2 zł.

Jak jest z innymi urządzeniami w spoczynku?

Ładowarka wpięta w gniazdko wyniesie nas w skali roku zaledwie kilka złotych. Nie oznacza to jednak, że każdy sprzęt w stanie spoczynku, zasilany prądem będzie tak energooszczędny. Dużo gorzej prezentuje się cena prądu w przypadku urządzeń w stanie czuwania. Takimi urządzeniami są:

  •  telewizory
  •  komputery
  • kina domowe

Sprzęty te, nawet jeśli są wyłączone, pobierają więcej energii elektrycznej. Lepiej więc odłączyć je od zasilania, niż gdy mają pobierać prąd na marne.

Czy można trzymać ładowarkę w kontakcie?

Pozostawienie ładowarki w kontakcie nie zwiększy znacząco naszych rachunków za energię elektryczną. Wciąż jednak może ona przysporzyć nam pewnych problemów. Uszkodzone zasilacze powodują zwarcia lub nawet pożary. Mogą również spalić instalację w budynku. Oprócz tego warto zadbać o żywotność ładowarki. Dlatego też dobrze jest zabezpieczyć się w listwę antyprzepięciową.

Czy wyciągać ładowarkę z gniazdka?

Teoretycznie ładowarka pozostawiona w kontakcie wyniesie nas w okolicach 2 zł rocznie. Czy odłączając ją od kontaktu, możemy zaoszczędzić te kilka złotych? Jak najbardziej. Dyrektywa Unii Europejskiej określa jedynie moc pobieraną przez ładowarkę w czasie czuwania. Nie różnią się one jednak w mocy względem nagłego podpięcia do kontaktu. Niektóre nowsze ładowarki w ogóle nie są rejestrowane przy poborze prądu. Dlatego też można, lecz nie trzeba wyciągać ładowarki z gniazdka.

***

Czytaj także:

Te napoje zwiększają ryzyko wielu chorób. Polacy piją je nawet codziennie

Jak pozbyć się przykrego zapachu z plastikowych pojemników na żywność? Oto proste sposoby

Hot dogi w sieci Ikea droższe. Inflacja dopadła także popularne przekąski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ładowarka | gniazdko | kontakt | prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy