Trzy koktajle regenerujące trzustkę. Działają na nią jak balsam
Papierosy, alkohol, zła dieta, a do tego posiłki obfite w niezdrowe tłuszcze, cukry i konserwanty. Po takiej dawce - nieszczęście gotowe. Zapalenie trzustki to prawdziwa bolączka naszych czasów. Istnieją jednak produkty, które są w tym przypadku zbawienne. Co jest dobre na regenerację trzustki? Oto trzy koktajle regenerujące, które działają na trzustkę jak balsam.
Spis treści:
Kiedy trzustka daje o sobie znać?
Trzustka jest nieparzystym, długim i wąskim gruczołem, który znajduje się za żołądkiem, w miejscu, w którym leżą górne kręgi lędźwiowe. Mimo iż jest stosunkowo niewielka, odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym organizmie.
Podstawowym zadaniem trzustki jest wytwarzanie oraz wydzielanie enzymów trawiennych i hormonów, które są odpowiedzialne za regulację stężenia glukozy we krwi. Kiedy boli trzustka? Wśród najczęstszych przyczyn bólu wymienia się ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, torbiel trzustki i raka trzustki. U podstaw ich występowania znajduje się nadmierne spożywanie dużej ilości alkoholu, palenie tytoniu, nadczynność przytarczyc, przewlekła niewydolność nerek, a także uwarunkowania genetyczne.
Jakie są pierwsze objawy chorej trzustki?
Chora trzustka długo nie daje żadnych typowych objawów. Kiedy jednak się już się pojawią, bywają niejednoznaczne i niezwykle łatwo pomylić je z symptomami innych schorzeń, szczególnie tych dotyczących układu pokarmowego.
Pierwszym symptomem chorej trzustki jest gorsze wchłanianie tłuszczów, co objawia się występowaniem biegunek tłuszczowych.
Jak rozpoznać ból trzustki?
Chora trzustka manifestuje się przede wszystkim bólem brzucha, wzdęciami, uczuciem pełności w nadbrzuszu, a niekiedy również wymiotami.
Ból trzustki opisywany jest przez pacjentów jako nagły, opasający, bardzo silny, lokalizujący się w nadbrzuszu lub lewej stronie brzucha, często promieniujący do kręgosłupa. Powłoki brzuszne są wówczas napięte, a ruch jelit jest ograniczony lub zupełnie zahamowany.
Jednym z podstawowych badań, które umożliwiają rozpoznanie zapalenia trzustki, jest oznaczenie enzymów trzustki (amylazy i lipazy) w surowicy krwi i w moczu.
Co jest dobre na regenerację trzustki?
Trzustka jest bardzo wrażliwym organem. Nie warto więc zbyt mocno jej nadwyrężać. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych W tym mogą pomóc nam regenerujące koktajle, które działają na ten organ jak prawdziwy balsam. Ważne są jednak nie tylko ilości składników, niezbędne do przygotowania napojów, ale również czas ich spożywania.
Koktajl z mango, marchwi i pomarańczy pokocha z pewnością nawet ta osoba, która z obrzydzeniem patrzy w stronę "zdrowych napojów". To prawdziwa porcja zdrowia, która w mig odżywi wrażliwą trzustkę. To bogate źródło substancji fitochemicznych oraz witamin i minerałów, które nie tylko oczyszczą organizm, ale również wspomogą pracę wielu organów. Jak go przygotować? Potrzebować będziemy:
- pół mango,
- sok z 1 pomarańczy,
- 2 marchewki,
- 1 szklankę wody.
Mango obieramy, kroimy na kawałki. Myjemy marchewki, obieramy i również kroimy. Wyciskamy sok z pomarańczy. Wszystkie składniki wsadzamy do blendera. Dodajemy wodę. Miksujemy i popijamy codziennie do śniadania.
Zobacz również: Przygotowanie zdrowej owsianki. Nie popełniaj tych błędów, bo zabijesz jej właściwości odżywcze
Równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku napój z karczochów, cytryny oraz aloesu. Ten leczniczy koktajl warto popijać w ciągu dnia, wspomagając tym samym pracę trzustki. Do jego przygotowania konieczne są:
- 2 karczochy,
- sok z 1 cytryny,
- 2 łyżki żelu aloesowego,
- 2 łyżki miodu,
- 1 litr wody.
Wodę zagotowujemy, wrzucając do niej dwa karczochy. Kiedy zmiękną wyciągamy je, nie wylewając powstałej w wyniku gotowania wody. Kiedy ta jest jeszcze gorąca, rozpuszczamy w niej dwie łyżki żelu wydrążonego z listka aloesu.
Całość przelewamy do butelki, osładzając miodem. Na koniec dodajemy sok z cytryny. W tym przypadku niezwykle ważne są jednak godziny spożywania napoju. Pierwszą dawkę należy wypić na pusty żołądek, zaś każdą kolejną na 20 minut przed posiłkiem.
Sok marchwiowo-buraczany to kolejna z propozycji, która mocno wesprze pracę trzustki. Przygotujemy go z:
- 2 marchewek,
- 1 małego buraka,
- 1 szklanki wody.
Warzywa myjemy, a kolejno kroimy na kawałki. Wrzucamy do sokowirówki. Otrzymany sok rozcieńczamy szklanką wody. Ten koktajl nadaje się idealnie zarówno na śniadanie, jak i kolację.
Pracę trzustki warto wspierać również naparem z zielonej herbaty. Ten może skutecznie zapobiec rakowi trzustki. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Baltimore, wśród osób pijących ten napój prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę spadło nawet o połowę.
Zobacz również: Na bruzdy i zmarszczki działa niczym żelazko. Odlicz 10 gwiazdek i zalej gorącą wodą