Twój kot wysyła te trzy sygnały? Koniecznie zwróć na nie uwagę

Po czym poznać, że kot jest naprawdę szczęśliwy? Zwierzę nie powie nam tego wprost, ale istnieją trzy sygnały wysyłane przez kota, które mogą świadczyć o jego ogólnym dobrostanie. Widząc je, możemy być niemal pewni, że kot czuje się z nami dobrze i bezpiecznie. Warto je zapamiętać i obserwować, czy występują one w zachowaniu naszego czworonoga.

Jak rozpoznać, że kot jest szczęśliwy?
Jak rozpoznać, że kot jest szczęśliwy?123RF/PICSEL

Rozmowa bez słów. Koty i ich subtelna komunikacja

Zwierzęta nie potrafią mówić, ale to nie znaczy, że nie potrafią się z nami komunikować. Ich mowa ciała, sygnały, które nam wysyłają, przekazują więcej, niż może nam się niekiedy wydawać.

Psy dają swoim opiekunom zdecydowanie jednoznaczne i często klarowne sygnały, świadczące o ich samopoczuciu, czy zamiarach. Koty są w tej komunikacji znacznie subtelniejsze, ale nie oznacza to, że nie starają się nam pokazać swojego samopoczucia.

Koty, choć często uważane za tajemnicze i zdystansowane, mają swój własny sposób okazywania emocji. Często opiekunowie kotów zadają sobie pytanie "czy mój kot jest szczęśliwy?" i okazuje się, że mogą uzyskać odpowiedź łatwiej, niż można się tego spodziewać.

Aby twój pupil czuł się dobrze, warto zapewnić mu odpowiednie warunki - zdrową dietę, spokojne otoczenie, zabawę i dużo czułości. Szczęśliwy kot to także zdrowszy i bardziej zrelaksowany domownik, który chętnie okazuje swoją miłość na swój wyjątkowy sposób.

Jednak istnieją trzy sygnały, które z dużym prawdopodobieństwem można interpretować jako oznaki szczęścia u tego zwierzęcia.

Mruczenie. Kojący dźwięk zarówno dla kota, jak i dla człowieka

Mruczenie kota działa kojąco na człowieka i może świadczyć o dobrostanie zwierzęcia
Mruczenie kota działa kojąco na człowieka i może świadczyć o dobrostanie zwierzęcia123RF/PICSEL

Pierwszym i najbardziej klarownym znakiem będzie słynne mruczenie. Wibracyjny dźwięk wydawany przez kota działa kojąco na człowieka i świadczy o dobrostanie naszego mruczka.

Koty wydają go, gdy czują się komfortowo i bezpiecznie. Często można go usłyszeć, gdy kot jest głaskany, przytulony do właściciela lub po prostu odpoczywa w swoim ulubionym miejscu.

Mruczenie to oznaka relaksu, ale warto zwrócić uwagę na kontekst - koty mogą również mruczeć, gdy są zestresowane lub odczuwają ból, ale jeśli towarzyszą temu inne pozytywne sygnały, jak rozluźniona postawa ciała, najprawdopodobniej oznacza to szczęście.

Popatrz na łapki i ogon. To ważne znaki

Zwróć uwagę na zachowanie swojego kota - możesz z niego wiele wyczytać
Zwróć uwagę na zachowanie swojego kota - możesz z niego wiele wyczytać123RF/PICSEL

Koty często wykonują gest ugniatania łapami miękkiej powierzchni, na przykład koca, poduszki lub nawet twojego ciała. Wówczas zdarza się także, że mrużą oczy i mruczą.

To zachowanie nawiązuje do kociego dzieciństwa, gdy kocięta ugniatały brzuch matki, pobudzając produkcję mleka. To wytrworzyło w ich mózgach nawiązanie do sytuacji, w której czują się zaopiekowane, bezpieczne i mają zaspokojone podstawowe potrzeby. W dorosłym życiu takie ugniatanie podłoża łapkami oznacza komfort, relaks i uczucie bezpieczeństwa.

Ostatnią wskazówką do interpretacji kociego szczęścia będzie ułożenie ogona kota. Szczęśliwy kot, który czuje się komfortowo w swoim otoczeniu, często chodzi z wysoko uniesionym ogonem. Jeśli jego ogon dodatkowo lekko drży lub jest wyprostowany z delikatnie zawiniętym czubkiem, oznacza to wyjątkowo pozytywny nastrój i przyjazne nastawienie do otoczenia.

Dodatkowo jeśli kot podchodzi do ciebie z taką postawą, najpewniej chce się przywitać i pokazać, że czuje się dobrze w twoim towarzystwie. Zwróć także uwagę w takiej sytuacji, czy mruży oczy. Wówczas może wysyłać także sygnał, mówiący o tym, że ma wobec ciebie dobre, przyjazne zamiary i pragnie z twojej strony odrobiny czułości.

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają!Interia.tv