Uważaj na taki żywopłot. Szczególną uwagę zwróć na owoce

Pospolite rośliny, które spotkać można w Polsce na każdym kroku, mogą mieć swój urok. Nie tylko wdzięcznie się prezentują, ale także spełniają wiele praktycznych funkcji. Przykładem może być śnieguliczka biała: idealnie sprawdzi się jako żywopłot, ale nietrudno ją spotkać w trakcie spacerów w parkach i na skwerach. Choć jest doskonale nam znana, to trzeba się z nią obchodzić ostrożnie, ponieważ w pewnych przypadkach możemy doświadczyć bolesnych konsekwencji, które w ekstremalnych przypadkach zagrażają naszemu zdrowiu. Co trzeba wiedzieć o śnieguliczce białej? Sprawdźmy.

Warto wiedzieć, które rośliny w ogrodzie mogą okazać się trujące
Warto wiedzieć, które rośliny w ogrodzie mogą okazać się trujące123RF/PICSEL

Czym jest śnieguliczka biała?

Wiadomo już, że śnieguliczka biała to pospolita roślina i zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał z nią styczność. W naturalnym środowisku może osiągnąć nawet trzy metry wysokości i nie ma zbyt wygórowanych wymagań uprawowych. Może być obecna na stanowiskach charakteryzujących się glebą ubogą, a równocześnie jest odporna na mróz, suszę, zanieczyszczenie powietrza oraz silne zacienienie. Znakiem charakterystycznym śnieguliczki jest to, że kwitnie nieprzerwanie przez całe lato: wtedy na pędach pojawiają się drobne, kremowe płatki, które są równocześnie miododajne. Późnym latem pojawiają się na łodygach białe owoce: utrzymują się do późnej jesieni i są pokarmem dla ptaków.

Walory śnieguliczki białej

Śnieguliczka biała kwitnie przez całe lato i nęci zapachem zapylające owady (fot. Getty Images)
Śnieguliczka biała kwitnie przez całe lato i nęci zapachem zapylające owady (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Sam fakt, że śnieguliczka biała jest bardzo odporną rośliną, może spowodować, że na stałe znajdzie miejsce w naszym ogrodzie. Ponadto kolejny przekonujący argument to niewielkie wymagania uprawowe, które sprawdzą się w miejscach trudnych, gdzie nie ma możliwości zasadzenia innych krzewów dekoracyjnych. Ponadto doskonale znosi formowanie i cięcie, co sprawia, że jeszcze bardziej się zagęszcza. Dlatego też śnieguliczka biała często wykorzystywana jest jako żywopłot.

Uważaj na owoce śnieguliczki białej

Owoce śnieguliczki białej są pokarmem dla ptaków, ale ludzie mogą się nimi zatruć
Owoce śnieguliczki białej są pokarmem dla ptaków, ale ludzie mogą się nimi zatruć123RF/PICSEL

Wiadomo już, że jednym z dekoracyjnych akcentów śnieguliczki białej są owoce. Szczególnie upatrzyły sobie je ptaki, ponieważ są dla nich pokarmem jesienią. Z drugiej strony dawniej bawiły się nimi dzieci, chociażby dlatego, że w trakcie ich rozgniatania, można było usłyszeć charakterystyczny trzask. Choć dla zwierząt są one całkowicie bezpieczne, mogą być zagrożeniem dla ludzi. Dlaczego? Wszystko przez obecne w owocach śnieguliczki białej substancje: saponiny i alkaloidy, które są uznawane za trucizny. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno spożywać białych kulek obecnych na krzewach, choć również zaleca się, aby ograniczyć ich dotykanie i rozgniatanie.

Objawy zatrucia śnieguliczką białą

Lepiej nie bagatelizować faktu, że śnieguliczka biała jest trująca. Przede wszystkim dlatego, że istnieje ryzyko występowanie bolesnych podrażnień skórnych już w trakcie dotyku. Spożycie owoców śnieguliczki białej powoduje zapalenie błoń śluzowych, wymioty oraz biegunki. W skrajnych przypadkach dochodzi również do problemów związanych z układem nerwowym. Grozi nam utrata przytomności, majaczenia, a czasami także śpiączka. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że objawy wskazują na zatrucie śnieguliczką białą, należy skorzystać z pomocy lekarskiej lub udać się na pogotowie ratunkowe.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas