W czym moczyć śledzie? Wypróbuj prosty patent. Będą delikatne i smaczne

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia słowo "ryba" jest odmieniane przez wszystkie przypadki. W tym czasie chętnie serwujemy potrawy, w których odgrywa główną rolę. Oprócz karpia popularnością cieszą się również śledzie. Co roku szukamy więc patentów na to, by wyszły jeszcze lepiej niż rok temu. Pierwszy krok: pozbycie się nadmiaru soli. Pomoże w tym prosty patent. Nie, nie chodzi wyłącznie o wodę i mleko.

Śledzie królują na stołach w czasie Bożego Narodzenia. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że będą smakowały wybornie
Śledzie królują na stołach w czasie Bożego Narodzenia. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że będą smakowały wybornie123RF/PICSEL

Śledzie warto jeść nie tylko od święta, chociaż to w okresie bożonarodzeniowym cieszą się chyba największą popularnością. Ryba ta ma liczne, cenne dla zdrowia właściwości, jest źródłem białka, witamin i mikroelementów.

Śledzie i ich właściwości. Dlaczego warto je jeść?

Śledzie zawierają sporo tłuszczu - jednak większą jego część stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwasy omega-3. A te wspomagają odporność, regulują ciśnienie krwi, pomagają w zapobieganiu chorobom serca. Oprócz tego kwas ten wpływa pozytywnie na nastrój, ponieważ zwiększa poziom serotoniny.

Są również cennym źródłem witaminy A, D i E. Ryby zawierają również sporą dawkę witaminy B6 i witaminy B12 oraz żelazo, miedź, cynk, jod i fosfor. Chociaż mają dużo tłuszczu, nie należą do zbyt kalorycznych - w 100 g znajduje się 160 kcal. Do najbardziej kalorycznych należą śledzie w oleju - ze względu na dodatek marynaty na bazie tłuszczu. Wówczas w 100 g może się znajdować 300 kcal.

Jak widać, śledzie są nie tylko pyszne, ale mogą też bardzo pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

W trakcie świąt Bożego Narodzenia bardzo często królują na stołach w wielu domach. Polacy przyrządzają je na różne sposoby. Jednym z nich jest np. śledź w posypce piernikowej. Jak przygotować szybko ten przysmak?

Nim jednak śledzie trafią na świąteczny stół, należy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu zachwycą delikatnym smakiem. W czym moczyć śledzie? Mleko to nie jedyny sposób.

Śledzie warto jeść nie tylko od święta
Śledzie warto jeść nie tylko od święta

W czym moczyć śledzie? Wypróbuj prosty patent

Moczenie śledzi ma spore znaczenie. Taki zabieg pozwala je odsolić, dzięki czemu zyskują lepszą konsystencję i walory smakowe. Dzięki temu ryba nie jest zbyt słona i nie ma charakterystycznego zapachu.

W czym moczyć śledzie? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie w tym celu mleka. Nadaje im delikatnego smaku i sprawia, że stają się kruche. Dzięki temu są one lepiej przygotowane do obróbki. Oczywiście ryby możesz namoczyć też w wodzie, ale mleko "wyciągnie" z nich sól o wiele, wiele szybciej. Śledzie solone należy moczyć przez 24 godziny i regularnie wymieniać wodę (lub mleko) na nową. Natomiast śledzie matiasy w oleju wystarczy zanurzyć w wodzie/mleku na kwadrans. Niektórzy rezygnują z mleka na rzecz jogurtu lub kefiru.

Kolejny patent na moczenie śledzi? Zanurz je w wodzie gazowanej z dodatkiem soku z cytryny. Wersja alternatywna: ocet jabłkowy z niewielką ilością cukru. W ostatnich latach popularność zyskuje również moczenie śledzi w piwie lub winie. Ryby te można również moczyć w wodzie z przyprawami.

Zobacz też:

„Ewa gotuje”: Śledzie w occiePolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas