W tym roku sadzą je wszyscy działkowcy. Latem owoce liczą w kilogramach
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Alternatywa dla borówki amerykańskiej stała się tegorocznym hitem wśród działkowców. Ogrodnicy wręcz oszaleli na jej punkcie. Jest bowiem łatwa w uprawie, odporna na warunki atmosferyczne i niezwykle zdrowa. Gdzie sadzić świdośliwę? Odpowiednie miejsce sprawi, że latem owoce będziesz liczyć w kilogramach.
Która świdośliwa jest najlepsza? Ogrodnicy pokochali tę odmianę
Świdośliwa przez lata była jednym z najbardziej niedocenionych krzewów ogrodowych. Działkowcy zdecydowanie częściej sięgali bowiem po jej bliską przyjaciółkę - borówkę amerykańską, ciesząc się purpurowymi owocami. Ta bywa jednak kapryśna, a za niedostateczną opiekę odpłaci się zupełnym brakiem owoców. Ogrodnicy znaleźli więc alternatywę idealną.
Świdośliwa lamracka, wyglądem do złudzenia przypominająca borówkę, stała się tegorocznym hitem wśród działkowców. Nic w tym dziwnego. Niepozorny krzew łączy w sobie bowiem walory ozdobne i zalety użytkowe, wiosną zachwycając barwnymi kwiatami, zaś latem ilością smacznych i zdrowych owoców. To jednak dopiero początek.
Jak wygląda świdośliwa? Ogrodowa alternatywa borówki amerykańskiej
Świdośliwa, za sprawą niewielkich wymagań i łatwości uprawy, przekonała do siebie wielu ogrodników. Jest bowiem jednym z bardziej odpornych krzewów. Poradzi sobie zarówno w trakcie mrozów, jak i niewielkiej suszy czy ataku szkodników. Co więcej, nadaje się niemal do każdego ogrodu.
Świdośliwa nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, dobrze znosząc cięcie i dostosowując się do funkcji, jaką ma spełniać - sprawdzi się zarówno jako pojedynczy akcent ozdobny, jak również wyższy żywopłot. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, kiedy na gałęziach pojawiają się, zebrane w grona, kwiaty. Owocuje pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Gdzie sadzić świdośliwę? Tylko w takim miejscu odpłaci się zaskakującą ilością owoców
Świdośliwa, mimo iż nie ma szczególnych wymagań, najlepiej czuje się na umiarkowanie wilgotnych glebach (jednak nie tych bardzo ciężkich i stale podmokłych), żyznych i piaszczysto-gliniastych.
Uwielbia słoneczne lub półcieniste stanowiska. Nie przepada jednak za długotrwałą suszą. W okresie największych upałów warto więc regularnie i obficie ją nawadniać. Przez niedobór wody może bowiem słabiej owocować.
Zobacz również: Ważny oprysk dla drzewek owocowych. Wykonaj jeszcze w lutym
Czy owoce świdośliwy są jadalne? Zdrowsze od borówek - jedz i korzystaj
Świdośliwa, obok prostoty uprawy i niewielkich wymagań, zachwyca przede wszystkim owocami. Te, kuliste w kolorze czerwonym, bardzo łatwo pomylić z popularną borówką. Są jednak zdecydowanie słodsze, z porzeczkowo-jagodowym aromatem, a do tego niezwykle zdrowe.
Owoce świdośliwy w swoim składnie zawierają całą listę cennych dla zdrowia składników: antocyjany, witaminy z grupy B, błonnik czy potas. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory: dżemy, powidła czy syropy. Sprawdzą się także jako dodatek do ciast i deserów.
Na organizm działają wręcz zbawiennie. Są polecane przede wszystkim:
- wspomagająco w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę,
- w stanach obniżonej odporności,
- w stanach zmęczenia i osłabienia psychofizycznego.
Działają również przeciwstarzeniowo, zwalczając wolne rodniki, a dzięki wysokiej zawartości magnezu i potasu korzystanie wpływają też na serce i układ krążenia. Aby jednak cieszyć się smakiem zdrowych owoców należy uzbroić się w cierpliwość. Świdośliwa owocuje dopiero po 3 - 4 latach od posadzenia.