Więcej pieniędzy dla mam. ZUS ogłosił, że wzrośnie kwota ważnego świadczenia

ZUS poinformował, że w tym roku wzrośnie wysokość matczynej emerytury, która wynosić teraz będzie dokładnie tyle, ile minimalna emerytura. Kto może liczyć na to świadczenie i gdzie złożyć odpowiednie dokumenty?

ZUS poinformował, że w tym roku wzrośnie wysokość matczynej emerytury
ZUS poinformował, że w tym roku wzrośnie wysokość matczynej emerytury 123RF/PICSEL

Czym jest matczyna emerytura?

Matczyna emerytura to po prostu świadczenie Mama 4 plus, które ma zapewnić podstawowe środki do życia kobietom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, ponieważ zajmowały się wychowywaniem swoich pociech. Pracowały więc one zbyt krótko i nie nabyły praw nawet do minimalnej emerytury. Chodzi o kobiety, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, osiągnęły 60 lat i nie mają niezbędnych środków do życia.

Co ciekawe, świadczenie to nie jest jednak zarezerwowane tylko dla kobiet. Prawo do niego mają bowiem także ojcowie dzieci, jeśli nie mają one mamy.

Ile wynosi matczyna emerytura?

Jak złożyć wniosek?

Aby starać się o matczyną emeryturę, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek i dołączyć do niego oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne istotne dokumenty, które mogą wpłynąć na przyznanie prawa do świadczenia. Wszystkie niezbędne dokumenty są wymienione na stronie ZUS-u.

WAŻNE: Osoba, która pobiera świadczenie ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do niego! Chodzi np. o podjęcie zatrudnienia czy prawie do innego świadczenia.

Zobacz również: Rząd wprowadza rewolucyjne zmiany. Odczują je miliony Polaków 

Emerytura z kapitałemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas