Włącz do diety, by rozruszać jelita i obniżyć cholesterol. Jedzenie o jednej porze służy najbardziej

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Nie każdy wie o tym, że kiwi nazywane jest chińskim agrestem. Na tym nie koniec ciekawostek. Choć oczywistym jest fakt, że spożywanie owoców jest jedną z podstaw odpowiednio zbilansowanej diety, to czy wiesz, co daje jedzenie kiwi? Jest nie tylko skarbnicą witaminy C, ale przysłuży się także jelitom i oczyszczaniu organizmu. Wykazano również, że o jednej porze dnia właściwości kiwi są szczególnie pomocne.

Co daje jedzenie kiwi każdego dnia?
Co daje jedzenie kiwi każdego dnia?123RF/PICSEL

Czy kiwi jest zdrowe?

Brązowa, włochata skórka skrywa słodki miąższ, który chętnie wyjadamy łyżeczką po przekrojeniu owocu na pół. Kiwi pomaga zaspokoić ochotę na słodycze, więc warto zajadać je np. jako deser po posiłku, zamiast odruchowo nakładać na talerz kawałek ciasta z kremem lub bitą śmietaną.

Kiwi, zwane także chińskim agrestem, bogate jest w witaminę C. Jej zawartość nie zmniejsza się nawet podczas długiego przechowywania i transportu, więc to jeden z najzdrowszych egzotycznych owoców, jaki może pojawić się w naszych jadalniach. Analizując właściwości kiwi, nie można pominąć obecności w jego składzie witaminy K, błonnika pokarmowego, potasu oraz witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego). Odpowiedź na pytanie, czy kiwi jest zdrowe, wydaje się więc jednoznaczna.

Kiwi można jeść ze skórką. Ten owoc należy do superfoodInteria.tv

Czy można jeść kiwi ze skórką?

Owłosiona skórka kiwi nie wygląda na jadalną? To skojarzenie jest powszechne, choć błędne. Skórkę kiwi można jeść, dostarczając ciału dodatkową porcję błonnika, kwasu foliowego oraz witaminy E.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kiwi ze skórką wymaga dokładnego umycia. Zaleca się wyparzyć owoc w gorącej wodze, by pozbyć się zanieczyszczeń i ewentualnych pestycydów. Inną metodą przygotowania kiwi do zjedzenia jest moczenie owocu w mieszance wody i sody oczyszczonej przed kwadrans.

Kiwi zawiera ponad 200 proc. dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na witaminę C
Kiwi zawiera ponad 200 proc. dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na witaminę C123RF/PICSEL

Ile kalorii ma kiwi? Sprzymierzeniec w odchudzaniu

Osoby, które skrupulatnie planują posiłki, zastanawiają się zapewne, ile kalorii ma kiwi. Mamy dobrą wiadomość — jeden owoc to średnio 46 kalorii. Dodatkowo owoc ma niski indeks i ładunek glikemiczny, więc może gościć w jadłospisie cukrzyków. Nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Ze względu na zawartość błonnika, kiwi sprzyja jelitom i przemianie materii. Pomaga zapobiegać zaparciom, a także je eliminować. Oto produkt, który ułatwi proces odchudzania i w smaczny sposób wzbogaci jadłospis.

Kiwi na obniżanie ciśnienia i cholesterolu

Niepozorny owoc charakteryzuje się bardzo dobrym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Jego skład zamienia codzienne spożywanie kiwi w naturalny sposób na obniżanie wartości ciśnienia tętniczego i poziomu "złego" cholesterolu. Pomaga chronić przed zakrzepami, miażdżycą oraz nadciśnieniem. W tym celu zaleca się jeść dwie-trzy sztuki dziennie.

Owoc na dobry sen? Czy kiwi można jeść na noc?

W przypadku wielu owoców zaleca się spożywać je w pierwszej połowie dnia. Jak wygląda sytuacja, gdy mowa o chińskim agreście? Czy kiwi można jeść wieczorem? Biorąc pod uwagę dobroczynne substancje znajdujące się w jego składzie, owoc przyczyni się do poprawy jakości snu.

Wszystko przez wysoką zawartość kwasu foliowego oraz serotoniny. Udowodniono, że regularne spożywanie jednego lub dwóch owoców kiwi przed snem sprzyja szybszemu zasypianiu i wydłużeniu czasu trwania nocnego odpoczynku. Lepsza jakość snu to też mniejsze problemy z porannym wstawaniem z łóżka i dobre samopoczucie w ciągu całego dnia.

Kiwi zamienisz w smaczny koktajl lub smoothie
Kiwi zamienisz w smaczny koktajl lub smoothie123RF/PICSEL

Komu kiwi nie służy?

W tej kwestii mamy dobrą wiadomość. Niskokaloryczny owoc nie prowadzi do niepożądanych skutków ubocznych u zdrowych osób. Oczywistym przeciwwskazaniem do jedzenia kiwi jest alergia na owoc. Ostrożność w jedzeniu muszą zachować osoby z tendencją do występowania biegunek, a także pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową żołądka.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas