Wybudzanie pelargonii po zimie. Oto najlepszy termin
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin zdobiących balkony i ogrody. Mogą kwitnąć nawet przez kilka sezonów, jeśli zapewni się im odpowiednie zimowanie. Kiedy wybudzać „królową balkonu” na wiosnę? Oto najlepszy termin.
Zimowanie pelargonii to nic innego jak umieszczenie rośliny w chłodnym miejscu, w którym jest dostęp do światła. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 6 do 10 stopni Celsjusza. W tym czasie nie powinno się jej podlewać zbyt często, ponieważ może zacząć się budzić w nieodpowiednim momencie. W zimie roślina przechodzi w stan spoczynku, dlatego do nadchodzącej wiosny należy przygotowywać ją stopniowo.
Kiedy wybudzać pelargonię po zimie?
Kiedy najlepiej zacząć wybudzanie pelargonii? Pelargonie najczęściej wybudza się w lutym lub marcu. Proces ten można zacząć równie dobrze na przełomie stycznia i lutego.
Temperatura pomieszczenia powinna być wówczas wyższa o 2-3 st. Celsjusza. Kolejnym i ważnym etapem wybudzania jest częstsze podlewanie. W tym czasie można ją też przenieść w cieplejsze miejsce - tutaj idealnie sprawdzi się np. parapet okien wychodzących na wschód. Wszystko to sprawi, że zacznie wypuszczać nowe pędy i tym samym da jasny sygnał, że powoli budzi się z zimowego snu.
W tym czasie dobrze też poszukać uszkodzeń, które mogły powstać przez wcześniejsze miesiące. Należy usunąć suche liście czy zniszczone pędy. Dobrze sprawdzić też, czy w pelargonii nie pojawiły się szkodniki takie jak przędziorki i mszyce.
Zobacz również:
W marcu należy zacząć nawozić roślinę i obciąć końcówki pędów tak, aby miała szansę się rozkrzewić i bujnie zakwitnąć.
W maju możemy natomiast przesadzić "królową balkonów" do większych donic i postawić na zewnątrz. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie miesiące, ponieważ zniknie ryzyko wiosennych przymrozków.
Odpowiednio przeprowadzony proces wybudzania pelargonii sprawi, że na wiosnę roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem. A do tego jej kwiaty będą cieszyć oczy nawet do pierwszych przymrozków.
Pelargonia: ozdoba balkonu i ogrodu
Pelargonia kwitnie od maja do października i ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Roślina jest też dość odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak ulewny deszcz czy silny wiatr. Cieszy się dużą popularnością również ze względu na barwne i okazałe kwiaty.
Chociaż najczęściej kojarzy się z ozdobą balkonu, może też pięknie udekorować ogród. Idealnie sprawdzi się w tej roli pelargonia rabatowa, która dorasta do 50 cm wysokości. Chociaż pora kwitnienia poszczególnych odmian jest różna, to zazwyczaj kwitną one długo i obficie. Pelargonie rabatowe mają kwiaty zebrane w baldachy. Przybierają one kolory białe, łososiowe, jasnoróżowe, czerwone czy pomarańczowe. Co ciekawe, roślina wydziela mocny zapach, który działa odstraszająco np. na meszki.