Wymieszaj w proporcji 1:8 i podlej hortensje. Krzewy obsypią się kwiatami
Nie wszyscy wiedzą, że hortensje posiadają złożoną symbolikę i mogą być wyrazem głębokiego uczucia albo wdzięczności. Przede wszystkim jednak na ich uprawę decydują się ogrodnicy spragnieni widoku spektakularnych kwiatów. Aby się nim cieszyć, trzeba szczególnie zadbać o podłoże dla hortensji. Dzięki prostej miksturze z dwóch składników przygotujesz najlepsze warunki do uprawy efektownych krzewów.
Spis treści:
Hortensje to uczta dla oczu i bogata symbolika
Zobacz również:
Uznaje się je również za kwiaty obfitości i bogactwa. Być może bukiet z hortensji trzymany w domu przyciągnie do nas pomyślność. Uprawa hortensji w ogrodzie w tym kontekście z pewnością też nie zaszkodzi. Tym bardziej sprawdź, co zrobić, aby rosły bez zarzutu i kwitły obficie.
Jaka ziemia do hortensji?
Mimo że wśród wymagań krzewów trzeba zwrócić uwagę na stanowisko i zabiegi pielęgnacyjne, kluczowe jest podłoże. Ziemia do hortensji powinna być żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Należy dbać o to, aby stale była lekko wilgotna. Ważny jest także odczyn. Hortensja to roślina kwasolubna, optymalnie dla niej pH mieści się w przedziale 4,5-6,5. W takich warunkach jest w stanie pozyskiwać z ziemi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, co przełoży się na obfite kwitnienie.
Jak zakwasić ziemię pod hortensje? Domowy sposób
Gleba zmienia się, dlatego warto co jakiś czas — przynajmniej raz w roku na wiosnę — kontrolować jej stan. Warto posiłkować się domowymi sposobami sprawdzania odczynu ziemi, możesz jednak założyć, że hortensja będzie potrzebować ogrodniczego wsparcia. Poradzisz sobie bez chemicznych preparatów i złożonych zabiegów.
Składniki odżywki 8:1 do hortensji znajdziesz w kuchni. Mowa o mieszance octu i wody, dzięki której naturalną metodą zakwasisz podłoże w pobliżu krzewu. W ośmiu litrach wody wymieszaj 1 litr octu. Mikstura jest gotowa do użycia od razu, świetnie sprawdzi się wiosną, więc z jej potencjału korzystaj już w marcu.
Ważne wskazówki
Gdy chwycisz za konewkę, zachowaj pewną ostrożność. Nie podlewaj krzewu hortensji tuż przy podstawie, ale w pewnej odległości. Na taki zabieg świetnie zareagują starsze okazy z dobrze rozwiniętym system korzeniowym. Unikaj podlewania wodą z octem młodych krzewów tuż po posadzeniu.
Mieszankę możesz wykorzystać do zakwaszenia gleby przed sadzeniem hortensji. Odczekaj jednak z umieszczeniem sadzonek w ziemi co najmniej trzy tygodnie. Tak ochronisz wrażliwe korzenie młodych roślin, a jednocześnie stworzysz im dogodne warunki do wzrostu i późniejszego kwitnienia.