Ulubiony zabieg borówki. Wykonaj w marcu, latem nie nadążysz ze zbiorami

Agnieszka Tkacz

Agnieszka Tkacz

Uprawa borówki amerykańskiej nie należy do najprostszych. Często kilka błędów może sprawić, że krzew będzie słabo owocował, a borówki będą drobne i kwaśne. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można takiej sytuacji uniknąć. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o borówkę amerykańską, aby wydała dorodne i zdrowe plony.

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Pobudź ją do owocowania
Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Pobudź ją do owocowania123RF/PICSEL

Borówka amerykańska może cieszyć nas swoimi owocami nawet od czerwca do września. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Poznaj triki, które pozwolą ci docenić jej wartość na działce.

Co zrobić, aby borówka miała dużo owoców? Wybierz dobrą odmianę

Pierwszym krokiem, który należy wziąć pod uwagę, kiedy borówka nie owocuje, jest wybór odmiany. Obecnie na rynku mamy szeroką ofertę gatunków krzewu, przez co możemy wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Odmiany mogą różnić się od siebie odpornością na mróz i choroby, plennością, smakiem, a nawet wielkością owoców.

Kiedy zależy nam na smaku owoców, powinniśmy wybrać odmiany:

 • Bluejay,
 • Bomus,
 • Chandler,
 • Earliblue,
 • Jersey.

Natomiast największe, a przez to najlepsze jakościowo owoce otrzymamy z odmian takich jak:

 • Berkeley,
 • Blueray,
 • Chandler,
 • Darrow,
 • Spartan.

Z kolei najliczniejsze zbiory zapewnią nam odmiany:

 • Bluecrop,
 • Bluegold,
 • Elliot,
 • Lateblue,
 • Nelson.

Nawożenie borówki — tak zagwarantujesz sobie obfite zbiory owoców

Borówkę amerykańską należy nawozić za pomocą nawozów mineralnych, które zawierają azot. Dzięki nim możemy przyczynić się do przedłużenia wegetacji borówki. Musimy jednak pamiętać, aby przestać ich używać w połowie czerwca. Nawożenie nimi po tym okresie może poskutkować tym, że krzewy przemarzną.

Borówkę jesienią nawozimy środkami zawierającymi fosfor. Dzięki niemu wzmocnimy roślinę przed nastaniem zimy i uodpornimy ją na niskie temperatury.

Borówkę warto dokarmiać naturalnymi i ekologicznymi środkami wzbogacającymi glebę. Szczególnie cenne są nawozy, które dodatkowo zakwaszają podłoże. Musimy pamiętać o tym, że właściwy odczyn pH jest kluczowy dla borówki, ponieważ umożliwia jej przyswajanie składników odżywczych z gleby.

Owocowanie borówki — jak powiększyć zbiory?

Borówkę amerykańską warto nawozić naturalnymi nawozami, m.in. gnojówką roślinną z pokrzywy czy nawozem fusów po kawie. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie i tanio dokarmić krzew, a także unikniemy ryzyka przenawożenia ziemi. Sprawdzą się również domowe sposoby na zakwaszenie gleby. Można do tego użyć kwasek cytrynowy czy skórkę od chleba.

Powinniśmy pamiętać, że krzewy borówki należy także ściółkować. Warto robić to za pomocą kory drzew iglastych, ponieważ mają one właściwości zakwaszające glebę. Nie tylko będą chronić korzenie rośliny przed przymrozkami, ale także wzbogacą glebę o próchnicę i poprawią jej odczyn.

Fusy z kawy to doskonały nawóz do borówki amerykańskiej
Fusy z kawy to doskonały nawóz do borówki amerykańskiej123RF/PICSEL

Jak pobudzić borówkę do wzrostu i owocowania? Wystarczy właściwe cięcie

Bezpośredni wpływ na owocowanie borówki ma właściwe cięcie. Dzięki niemu możemy pozbyć się starych pędów, na których nie owocuje i zrobić miejsce nowym. Cięcie powinno wykonywać się jesienią lub pod koniec zimy. Luty i marzec to dobry moment na uformowanie krzewu.

Cięcie borówki polega nie tylko na usunięciu zeszłorocznych pędów, ale także na pozbyciu się przemarzniętych, chorych, wiotkich oraz słabych pędów. Tniemy również wszelkie pędy, które się krzyżują lub płożą. Należy pamiętać, że w przypadku borówki mniej gałęzi może oznaczać więcej owoców o lepszej jakości. Środek krzewu przed nastaniem wiosny powinien być w miarę pusty. Zapewnimy dzięki temu wszystkim gałęziom dostęp do światła oraz swobodny przepływ powietrza. Cięcie przed sezonem wegetacyjnym jest kluczowe, jeśli zależy nam na obfitym owocowaniu oraz zdrowiu rośliny.

Podstawowe zasady uprawy borówki amerykańskiej

Podczas uprawy borówki amerykańskiej powinniśmy pamiętać, że najlepszym sposobem na zapewnienie sobie owoców w sezonie jest właściwa i regularna pielęgnacja krzewu. Borówkę sadzimy na stanowiskach słonecznych, gdzie ziemia jest lekka, próchnicza oraz wilgotna.

Borówkę amerykańską należy regularnie i obficie podlewać, ponieważ źle znosi suszę. Można do tego używać deszczówki, ponieważ ma lekko kwaśny odczyn. Odpowiednia wilgotność jest szczególnie ważna, kiedy roślina jest na etapie zawiązywania owoców — w tym okresie może potrzebować większej ilości wody.

Podczas owocowania musimy pamiętać, aby regularnie zbierać borówki. Pozostawione na krzewie mogą się psuć i pogorszyć jego stan.

***

„Ewa gotuje”: Strucla z borówkamiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas