Wysiewanie pomidorów. Żelazne odmiany, których nie strawią choroby

Opracowanie Tomasz Kromp

Na uprawę pomidorów decyduje się mnóstwo osób – zarówno początkujących, jak i nieco lepiej obeznanych w temacie ogrodnictwa. Trzeba przyznać, że smak samodzielnie wyhodowanych warzyw nierzadko jest o niebo lepszy od tych kupowanych w sklepie. Kiedy powinno się siać pomidory i jakie gatunki są najprostsze w uprawie? Odpowiadamy!

Kiedy powinno się siać pomidory?
Kiedy powinno się siać pomidory?123RF/PICSEL

Kiedy wysiewać pomidory na rozsady?

Chcąc posadzić pomidory w swoim ogródku, trzeba wcześniej przygotować rozsady. Do tego celu należy zaopatrzyć się w pojemniki, w których powinno się zasiać nasiona. Dobrym pomysłem okazuje się wykorzystanie wielodoniczek – to sprawdzone rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zorganizować sadzonki.

Kiedy powinno się siać pomidory na rozsady? Najdogodniejszym terminem okazuje się marzec. Decydując się na wysiew w tym miesiącu, można mieć pewność, że sadzonki będą gotowe do umieszczenia w gruncie na wiosnę.

Przygotowując rozsady, trzeba zadbać o odpowiednią ziemię. Najlepiej wykorzystać żyzną glebę – w sklepach ogrodniczych można zakupić podłoże przeznaczone do wysiewu. Zazwyczaj struktura takiego podłoża wspomaga ukorzenianie się roślin, dzięki czemu rozwój sadzonek odbywa się w szybszym tempie.

Jak wysiewać pomidory na rozsady?

Jak wysiewać pomidory? Najpierw całą wielodoniczkę powinno wypełnić się ziemią. Podłoże warto nieco zwilżyć, jeśli jest zbyt suche. Następnie w każdej komórce należy, za pomocą palca, zrobić wgłębienie na około 0,5 cm. Do każdego wgłębienia trzeba włożyć po jednym nasionkui delikatnie przysypać ziemią.

Jak wysiewać pomidory na rozsady?
Jak wysiewać pomidory na rozsady?123RF/PICSEL

Rozsadę pomidorów należy trzymać w jasnym i ciepłym miejscu – idealna temperatura to około 22-24 stopnie Celsjusza. Po pojawieniu się trzech liści właściwych, roślinki należy zacząć pikować, a więc przenosić do większych pojemników. Po około 2 miesiącach od wysiewu sadzonki można przenosić w miejsce uprawy. Około 10 dni wcześniej warto je zahartować, czyli w trakcie dnia wynosić na zewnątrz pojemniki z roślinami na parę godzin. Dzięki temu przyzwyczają się do niższych temperatur.

Czy można uprawiać pomidory w domu?

Co ciekawe, pomidory można uprawiać nie tylko w ogródku, tunelu lub szklarni. Własne warzywa da się wyhodować również na parapecie. Warto wybrać odmiany takie jak Bajaja, Venus czy Balconi Red. Wysiew pomidorów na parapet odbywa się praktycznie tak samo, jak to opisano powyżej. Z tym, że zamiast do gruntu, należy umieścić sadzonkę w większej doniczce (około 10-20 l).

Należy pamiętać, że pomidory wymagają bardzo dużej ilości słońca. Z tego względu lepiej usytuować roślinki na parapecie przy oknie z ekspozycją południową. Dobrze również mieć na uwadze to, by nie wystawiać przed 15 maja pomidorów na balkon. W przeciwnym razie grożą im przymrozki.

Jakie gatunki pomidorów są najlepsze?

Wiele osób zastanawia się, jakie gatunki pomidorów warto wybrać. Które z nich będą odporne na choroby i proste w uprawie? Jeśli chodzi o pomidory uprawiane w gruncie, to warto wybrać Bawole Serce (charakteryzuje się dużymi rozmiarami owoców), Czerwonego Krakusa czy pomidora Warszawskiego.

Warto również zwrócić uwagę na odmianę Henryka F1, którą cechuje dość dobra odporność na choroby. Równie żelaznym gatunkiem, który niełatwo poddaje się patogenom jest Rumba Ożarowska. Z kolei bardzo mięsistą odmianą idealnie nadającą się do robienia różnego rodzaju przetworów jest Bohun.

BIO GotowanieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas