Zajadasz się nią tuż przed pójściem do łóżka? Eksperci alarmują. Pozornie zdrowa, ale…
Gdy ląduje na talerzu, szybko zmienia zwykły posiłek w pełen witamin i niezbędnych dla zdrowia organizmu składników. Przez to często wybierana jest również jako ostatnie danie w ciągu dnia – bo lekka, a przez to łatwa do strawienia. Eksperci mają jednak jedno „ale”. Zajadasz się sałatką tuż przed pójściem do łóżka? Najnowsze ustalenia mogą cię zaskoczyć.
Świeże warzywa, połączone ze sobą w formie zdrowej sałatki, zdają się być jednym z lepszych (a z pewnością zdrowszych) wyborów przy okazji ostatniego posiłku w ciągu dnia. Dietetycy i eksperci do spraw żywienia kiwają jednak przecząco głowami. Chociaż wybór sałatki na kolację wydaje się zdrowym nawykiem, w istocie do końca nim nie jest.
Czy można jeść sałatkę na noc? Oto co mówią eksperci
Szybko się ją przygotowuje, jest lekka i ma niewiele kalorii. Brzmi jak ideał. Jednak nie zawsze. Jak się bowiem okazuje, jedzona wieczorem sałatka może przysporzyć organizmowi nieco problemów.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
"Surowe pokarmy, takie jak sałatki, zawierają dużo błonnika, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie w ciągu dnia i stanowi wsparcie dla zdrowia mikrobiomu" - tłumaczy w rozmowie z brytyjskim Glamour dr Maximilian Schubert z Mayrlife Medical Health Resort. Sytuacja zmienia się jednak nieco wraz z upływem dnia.
"Wieczorem ten sam błonnik może jednak okazać się trudniejszy do strawienia i nadwyrężać układ pokarmowy. Może to prowadzić do wzdęć i uczucia dyskomfortu, co może z kolei negatywnie wpływać na jakość snu" - dodaje. Ale to dopiero początek.
Czego nie jeść przed snem? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości
Ekspert idzie o krok dalej. Odradza bowiem nie tylko wieczorne rozkoszowanie się smakiem sałatek, ale również surowego mięsa czy ryb, a także nieprażonych orzechów. Co więcej, zwraca też uwagę na surowe owoce. "Oprócz tego, że zwykle spożywa się je na surowo, zawierają również dużo cukru owocowego (fruktozy), co może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha u niektórych osób. Wysoka zawartość cukru może również wpływać na poziom cukru we krwi, a tym samym zaburzać sen" — wyjaśnia dr Maximilian Schubert.
Ekspert podkreśla jednak, że owoce, warzywa, mięso oraz ryby pod żadnym pozorem nie powinny znikać z naszego codziennego menu na dobre. Odpowiednio odżywiają bowiem organizm, mocno działając na jego korzyść. Warto jednak zwrócić uwagę na porę, w której je jemy. "Surowego jedzenia nie należy spożywać po godzinie 16 lub najpóźniej po godzinie 17" - zaleca. "Od późnego popołudnia nie masz już sił trawiennych, aby prawidłowo trawić te pokarmy" - dodaje.
W zamian ekspert radzi, by w ramach wieczornych posiłków spożywać te pokarmy, które nie obciążają przewodu pokarmowego zbyt mocno, wspomagając przy tym dobrą jakość snu. Wśród nich wymienia gotowane na parze warzywa, lekkie zupy, gotowane produkty pełnoziarniste czy łatwostrawne białka.
Zobacz również: Najzdrowsza zupa świata. Co warto wiedzieć o zupie miso?