Zalecała je św. Hildegarda. Mają zbawienny wpływ na trzustkę i wątrobę
Oprac.: Joanna Leśniak
Oczywisty symbol jesiennych wędrówek. Kasztany chętnie są zbierane przez dużych i małych spacerowiczów. Tym razem jednak skupimy się na kulinarnym zastosowaniu sezonowej przekąski. Podkreślamy jednak, że kasztany jadalne niewiele mają wspólnego z owocami kasztanowca pospolitego, występującymi powszechnie na terenie naszego kraju. Na czym polegają różnice? Jak smakują jadalne kasztany i dlaczego zwróciły uwagę św. Hildegardy?
Spis treści:
Kasztan jadalny — długowieczne drzewo, które nie lubi mrozów
Oto powód, przez który roślina raczej nie występuje w Polsce. Kasztan jadalny to drzewo ciepłolubne, występujące przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. Choć niektórzy decydują się na uprawę w Polsce, trudno mówić o zbiorach owoców na dużą skalę. Jeśli koniecznie chcesz je zobaczyć na żywo, udaj się na tereny Pomorza Zachodniego oraz Dolnego Śląska.
Kasztan jadalny należy do rodziny bukowatych, więc nie można go uznać nawet za kuzyna obecnego w Polsce kasztana zwyczajnego. Może rosnąć i owocować przez długie lata, osiągając 30 metrów wysokości. Cechuje się podłużnymi, skórzastymi i delikatnie błyszczącymi liśćmi.
Kiedy jest sezon na kasztany jadalne?
Owoce kasztana jadalnego zwane są także maronami. Znajdują się w spłaszczonych okrywach, które pokryte są długimi kolcami. Zwykle w każdej takiej "sakiewce" znaleźć można dwa lub trzy owoce. Choć pewnie większość z nas kojarzy je jako materiał do zrobienia przekąski na ciepło, kasztany jadalne można spożywać na surowo. Wpisują się idealnie w jesienny klimat, ponieważ zbiory kasztanów jadalnych przypadają na październik.
Jak smakują kasztany jadalne?
Charakteryzują się dość mączystą konsystencją, przez co bywają porównywane do słodkich ziemniaków. W smaku kasztanów jadalnych również da się wyczuć słodkie i lekko orzechowe nuty. Wysoka temperatura uwydatnia ich walory, dlatego najczęściej zajadane są w postaci pieczonej, gotowanej, a nawet grillowanej. Za specjalistów w kontekście ich obróbki uznaje się francuskich i włoskich kucharzy.
Chcąc przygotować je samodzielnie, warto znać dwa kulinarne triki. Przed pieczeniem zaleca się zanurzyć je w zimnej, lekko osolonej wodzie i zagotować. Po odcedzeniu konieczne jest zrobienie nacięcia w kształcie krzyżyka. Bez tego manewru kasztany mogłoby wybuchnąć w piekarniku.
Ulga dla trzustki i wątroby, czyli dlaczego warto jeść kasztany?
Świętą Hildegardę do dziś uznaje się za jedną z najwybitniejszych kobiet okresu średniowiecza. Wizjonerka i uzdrowicielka zgłębiała tajniki wpływu diety na ludzki organizm. Uwagę zwróciła również na kasztany jadalne, które miały stanowić remedium na problemy z wątrobą i trzustką. Polecała je również w kontekście uporania się z silnymi bólami głowy.
Współcześnie potwierdza się ich korzystny wpływ na zdrowie. Wśród właściwości kasztanów jadalnych wymieniane są:
- wsparcie odporności;
- utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych;
- oczyszczanie organizmu z toksyn;
- obniżanie ciśnienia tętniczego;
- poprawę stanu włosów, skóry i paznokci.