Zbliża się czas na wysiew kwiatów. Ogród latem pokryje się feerią barw

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Cynie to jedne z tych kwiatów, które trwale wpisały się w krajobraz działek i są jednymi z najpopularniejszych, jakie można spotkać nad Wisłą. Nie tylko ich wygląd i bardzo duży wybór gatunków sprawiają, że chętnie są wybierane przez działkowiczów, ale także przez fakt, że są trwałe i przepięknie kwiaty mogą zdobić działkę przez kilka miesięcy. Jak siać cynie? Praktyczny przewodnik znajdziesz poniżej.

Cynie przepięknie kwitną, ale także są wymagające. Ale wysiłek jest wart zachodu
Cynie przepięknie kwitną, ale także są wymagające. Ale wysiłek jest wart zachodu123RF/PICSEL

Cynie: zastanów się, zanim posiejesz

Mnogość odmian cynii może przyprawić o zawroty głowy, ale dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie swoją ulubioną. Można sięgnąć po mniejsze, które będą najlepiej prezentowały się jako obwódki rabat albo wyższe, by w sezonie ściąć je i zaaranżować bukiet. Cynie różnią się także kwiatami: mogą być pełne i przypominać chryzantemy lub mieć płatki łudzące podobne do tych spotykanych na stokrotce. Oczywiście, do wyboru jest także mnóstwo wariantów kolorystycznych, więc z całą pewnością każdy coś znajdzie dla siebie lub postawi na miks, a to z całą pewnością tchnie mnóstwo życia do ogrodu.

Niestety, jest pewien problem. Cynie są dosyć wymagające, ale nie warto się zrażać, bo ze względu na ich wygląd praca z nimi jest warta zachodu.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Wymagania uprawowe cynii

Klucz od pięknego kwitnienia cynii? Trzeba zapewnić im na początku zapewnić odpowiednie miejsce. Musi być ono nasłonecznione i ciepłe, ale równocześnie osłonięte od podmuchów wiatru. Gleba, w której będą rosły cynie, musi być z kolei bardzo żyzna, próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Warto również zadbać o dogodny odczyn pH - najlepiej obojętny lub delikatnie zasadowy. Jeśli mamy już odpowiednie miejsce na cynie, to można je sadzić w ogrodzie, ale dopiero po ostatnich przymrozkach. Można wtedy zaopatrzyć się w sadzonki w sklepach ogrodniczych lub przygotować je samodzielnie, co nie jest trudnym zadaniem.

Siew cynii

Cynie mają wiele odmian, które bardzo się różnią od siebie
Cynie mają wiele odmian, które bardzo się różnią od siebie123RF/PICSEL

Cynii nie warto siać bezpośrednio do gruntu, lepiej przygotować sobie sadzonki w domu - za pracę trzeba zabrać się w marcu. Wystarczy nasiona umieścić w skrzynkach wypełnionych żyzną glebą, przysypać je delikatnie, a później nawilżyć za pomocą zraszacza. Skrzynie trzeba teraz pozostawić na ciepłym, najlepiej południowym, parapecie i czekać aż sadzonki wzejdą. Kiedy osiągną kilka centymetrów, trzeba je poprzesadzać i zrobić im miejsce na rozwój albo przenieść każdą do osobnej, małej doniczki. Sadzonki cynii można umieścić gruncie dopiero wtedy, kiedy będziemy pewni, że nie zaskoczą nas przymrozki, czyli dopiero w drugiej połowie maja.

Pielęgnacja cynii w ogrodzie

Cynie są bardzo trwałymi kwiatami: w ogrodzie kwitną od początków lata aż do pierwszych przymrozków, a także są bardzo wytrzymałe w bukietach, ponieważ w wazonie pięknie się prezentują nawet przez dwa tygodnie. Ale jak pielęgnować cynie w ogrodzie? Jedno jest pewne: nie tolerują suszy, więc w czasie bezdeszczowym trzeba je po prostu podlewać. Z drugiej strony w czasie zimnego i deszczowego lata, cynie mogą bardzo chorować i w efekcie nie wydawać pięknych kwiatów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas