Zyska sylwetka i serce. Darmowy trening, który wykonasz w każdym miejscu

Wyjdźmy na spacer! Ta najprostsza i dostępna dla wszystkich forma aktywności fizycznej, uprawiana regularnie, przyniesie nam wiele korzyści. Zyska sylwetka, serce, system nerwowy, poprawi się nasza samoocena.

Spacer – najprostsza droga do zdrowia
Spacer – najprostsza droga do zdrowiaCanva ProINTERIA.PL

Wielu z nas cierpi na tak zwany słomiany zapał. Z impetem i pełni werwy rzucamy się na nowe pomysły, wierząc, że tym razem się uda! Może nie zdobędziemy medalu olimpijskiego, ale zapewne poziom eksperta. Kupujemy kosztowny sprzęt, bo wiele dyscyplin sportowych wymaga wysokich nakładów, a później brakuje nam konsekwencji i wytrwałości. W wielu domach stoją rowery stacjonarne i podobne urządzenia, które służą za wieszak na ubrania.

Najprostsza forma ruchu

Spacer wygrywa już na stracie. Poza wygodnymi butami nie potrzebujemy czynić żadnych specjalnych inwestycji. Jest najprostszą i zalecaną dla każdego formą aktywności fizycznej, która ma wielokierunkowy, pozytywny wpływ na kondycję organizmu i zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Spacery są zalecane - niemal ordynowane na receptę - w wielu chorobach przewlekłych. Okazuje się jednak, że najlepiej zacząć z nich korzystać, zanim organizm zacznie szwankować, bo regularne, przynajmniej 30-minutowe, codzienne spacery to najlepsza profilaktyka chorób i doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji.

Niskobudżetowa aktywność

Jest też swoisty bonus tej najprostszej formy ruchu: rozpoczynając rytuał codziennych spacerów, nie napinamy się, jak wówczas, gdy wydaliśmy kilkaset czy kilka tysięcy złotych na zakup sprzętu do wybranej dyscypliny sportowej. Ruszamy z mniejszymi oczekiwaniami, a trzymając się postanowienia: codziennego marszu (niezależnie od pogody), podnosimy sobie samoocenę. Szukając sposobu (choćby kaloszy i parasola w deszczowy dzień, albo kapelusza z wielkim rondem w wyjątkowo słoneczny), a nie wymówek, ćwiczymy charakter. Wywiązując się z danych sobie samym postanowień, zyskujemy już z pierwszym krokiem.

Startujemy z pozycji eksperta, nie ucznia

Kolejnym plusem spacerów jest fakt, że tej aktywności nie musimy się uczyć, jak chociażby pływania czy jazdy na nartach. Okazji do spaceru jest wiele. Może nie codziennie uda nam się wyjść do parku, ale przy odrobinie dobrych chęci zrealizujemy 30-minutowy spacer, w drodze do/z pracy, na zakupy czy do lekarza. Wiele osób kręci nosem twierdząc, że spacery są dla osób starszych. Zapewniam, że nie. Tempo spaceru trzeba dopasować do stanu zdrowia i kondycji organizmu. Spacer jest uniwersalną formą ruchu, która przyniesie wiele korzyści w każdym wieku.

10 korzyści z regularnych spacerów

Codzienny spacer przeciwdziała cukrzycy i nadciśnieniu. Pomaga także utrzymać prawidłową masę ciała
Codzienny spacer przeciwdziała cukrzycy i nadciśnieniu. Pomaga także utrzymać prawidłową masę ciała123RF/PICSEL
  1. Regularne spacery wzmacniają serce, a choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. 
  2. 30-minutowy marsz sprzyja obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. 
  3. Spacer chroni przed cukrzycą: pomaga lepiej wykorzystać insulinę i obniża poziomu glukozy we krwi. 
  4. Marsz wzmacnia stawy i mięśnie oraz poprawia równowagę, tym samym redukuje ryzyko upadków i złamań. 
  5. Regularne spacery wzmacniają system nerwowy, pomagają tonować skrajne emocje, są zalecane dla osób ze skłonnością do depresji i przy kłopotach ze snem. Spacerując, poprawiamy jakość snu, reguluje się naturalny cykl faz snu, łatwiej przechodzimy w fazy snu głębokiego, które dają regenerację sił. Istotnie zmniejszają się też kłopoty z zasypianiem. Budzimy się wypoczęci i pełni sił.
  6. Spacery mają korzystny wpływ na zdolności poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja. Poprawiają również kreatywność. 
  7. Spacery wzmacniają odporność. 
  8. Chronią przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, a także choroby nowotworowe. 
  9. Są rekomendowane dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, a także dla rekonwalescentów. Pomagają odzyskać siły witalne. 
  10. Spacery, według naukowców, zmniejszają apetyt na słodycze, poprawiają kondycje i sprzyjają dobrej sylwetce.

Ewa Koza 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas