Jak rozpoznać tyrana i despotę? Jak zobaczysz te cechy, uciekaj
Na toksycznych ludzi trafić możemy wszędzie – w rodzinie, w szkole, wśród znajomych, w pracy. Niektórych typów toksyków należy się jednak wystrzegać szczególnie, bo skutecznie potrafią zniszczyć komuś życie w bardzo krótkim czasie. Do takich ludzi należą despoci i tyrani. Jak ich szybko rozpoznać i co zrobić, gdy na nich trafimy?
Każdy człowiek przejawia niekiedy zachowania, które są niemiłe w odbiorze dla innych, są krzywdzące, wprawiające innych w dyskomfort. Jednak u większości tych osób następuje chwila refleksji, pojawia się zmiana zachowania i często padają przeprosiny za nieadekwatne, krzywdzące, jednorazowe zachowania.
Są jednak wśród społeczeństwa osoby, które wykazują mocno niepożądane zachowania, wprawiające innych w poczucie dyskomfortu przez niemal cały czas i nie odczuwają z tego powodu wyrzutów sumienia, a wręcz odczuwają satysfakcję.
Toksyczni ludzie "karmią się" wpędzaniem innych w kompleksy i w uczucie stresu i niekiedy wywołują konkretne samopoczucie i zachowania u swoich ofiar specyficznymi gestami, czy słowami.
Do takich toksycznych ludzi należą despoci i tyrani, którzy przejawiają szereg zachowań, z których korzystają regularnie.
Obecność tyrana, czy despoty potrafi zniszczyć komuś życie, więc należy wystrzegać się takich osób i kontaktów z nimi. Nie zawsze jest to tak łatwe do zauważenia, a potem nie zawsze jest możliwe odcięcie się od tej osoby.
Pierwszym jednak krokiem do zminimalizowania napięć wywołanych przez toksyka jest jego rozpoznanie i sklasyfikowanie jego zachowań. Jak to zrobić?
Słownik Języka Polskiego PWN tłumaczy słowo "tyran" jako "człowieka okrutnego, bezwzględnego, narzucającego innym swoją wolę" oraz jako "władcę okrutnego, stosującego gwałt i przemoc".
Z kolei definicja despoty to "władca mający nieograniczoną władzę, rządzący krajem w sposób bezwzględny", lub "człowiek wymagający bezwzględnego posłuszeństwa".
Co łączy te dwa rzeczowniki? Władza. Osoby będące tyranami lub despotami reprezentują niezwykle zbliżone do siebie postawy.
Posiadają też ogromną chęć władania innymi, posiadania nad nimi kontroli i odczuwają chęć czucia się lepszymi i ważniejszymi od innych.
Tyran czy despota może pojawić się w naszym życiu wszędzie. Może to być ktoś z naszej rodziny, kto latami nami manipulował i wpędzał nas w poczucie dyskomfortu, ograniczając naszą wolność w różny sposób, może być to kontrolujący nas partner, mąż, albo szef w pracy, czy koleżanka.
W różnych rolach despoci i tyranii będą przejawiać jednak podobne schematy zachowań, dzięki którym można ich zidentyfikować.
Tyran i despota zawsze będą kontrolować. Kontrolują znajomości, czas wolny, pracę oraz finanse swojej ofiary.
Ich pytania "co", "gdzie", "kiedy", "z kim", "dlaczego" nie są wynikiem zainteresowania, czy chęcią prowadzenia rozmowy, a chęcią sprawowania władzy i kontroli.
Ich zachowania będą pasywno-agresywne, czyli chociażby stosowanie manipulacji, stosowanie ironii, uszczypliwości, wyśmiewania i lekceważenia.
Może pojawić się także karanie za dane zachowanie swojej ofiary milczeniem. Wszystkie te zachowania są stosowaniem psychicznej przemocy.
Może także pojawić się krzyk, grożenie, wyzwiska, a niekiedy nawet przemoc fizyczna.
Zanim toksyczna osoba zacznie stosować wobec nas pewne taktyki, już po jego cechach charakteru, powtarzającym się zachowaniu, możemy wysnuć pewne wnioski i ustrzec się przed uwikłaniem w toksyczną relację.
Cechy charakteru, zachowania i postawy, które często posiadają tyranii i despoci to:
- Egoizm
- Brak empatii
- Upór
- Oszczędność w okazywaniu emocji
- Przywódczość
- Krytyczność
- Bezkompromisowość
Najczęściej cechy te, zachowania i postawy występują zbiorowo u osób toksycznych. Pierwsze sytuacje, w których odczuwamy dyskomfort w towarzystwie takiej osoby, powinny sprawić, że rozważymy tę znajomość, a przynajmniej zachowamy zdrowy dystans i przyjrzymy się lepiej podobnym sytuacjom i temu, jak się w nich czujemy.