Jakie zachowania wróżą koniec związku? Nie lekceważ tych sygnałów
Miłość i związki to tematy, które prócz uczucia i przysłowiowych motyli w brzuchu, wymagają ogromu pracy i zaangażowania obojga partnerów, by utrzymać początkowy ogień. Gdy jednak na horyzoncie zaczynają pojawiać się czarne chmury, możemy nauczyć się je rozpoznawać, które z nich chociażby wróżą koniec związku. Na jakie zachowania partnera warto zwrócić uwagę, by rozpoznać na czas, że nie jest już on zainteresowany relacją z nami?
Spis treści:
- I żyli długo i szczęśliwie? Tak wygląda zapowiedź końca
- Oziębłość. Dawna czułość poszła w zapomnienie
- Brak czasu na spotkanie, na wspólny wyjazd, na rozmowę
- Brak komplementów. Słowa mają moc
- Brak wspólnych planów. Gdy nie patrzy z tobą w przyszłość
- Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nie wyciągaj pochopnych wniosków
I żyli długo i szczęśliwie? Tak wygląda zapowiedź końca
Na początku było pięknie. On idealny, ona doskonała. Mogłoby się wydawać, że nic nie zniszczy tej miłości, że będą ze sobą już na zawsze. Aż chciałoby się podsumować "i żyli długo i szczęśliwie", niczym w pięknej baśni.
Zobacz również:
- Pięć zwrotów, które cementują związek. Mówisz tak do swojego partnera?
- Potrafi uprzykrzyć życie każdej kobiecie. Po tych 6 cechach rozpoznasz Piotrusia Pana
- Te techniki ratują przed awanturą. 3 sposoby na uniknięcie kłótni w związku
- Czy chodzenie na randki w związku jest ważne? "Podtrzymują romantyczność"
Kryzysy pojawiają się w wielu związkach i tylko od zaangażowanych partnerów zależy, czy tę burzę przetrwają razem, czy jednak już osobno.
Niektóre z sygnałów wysyłanych przez jednego z partnerów są na tyle jasne, że niemal pewne jest, że on lub ona o zakończeniu tej relacji zadecydowali już wcześniej. W swojej głowie.
Dlatego też często osoba, która podjęła już decyzję, zaczyna zachowywać się inaczej względem partnera. Jakie zachowania, mniej lub bardziej subtelne, mogą świadczyć o tym, że pora przygotować się na oficjalne rozstanie i nie być zaskoczonym tym, że bajkowa opowieść właśnie się skończyła?
Oziębłość. Dawna czułość poszła w zapomnienie
Nie każde ochłodzenie relacji, brak czułych gestów, jest zwiastunem rozstania, ale jeżeli do tej pory partner okazywał nam w fizyczny sposób swoje zainteresowanie, nawet poprzez dotyk naszej dłoni, czy pleców, stojąc w kolejce w sklepie, a teraz tego zabrakło, to może być to sygnał, że zaszła pewna zmiana w relacjach partnerskich.
Niekiedy trudne sytuacje życiowe, jak śmierć bliskiej osoby, problemy zdrowotne, problemy w pracy, odbierają nam chęć na kontakt fizyczny z drugą osobą, lecz - gdy nie ma żadnych przesłanek o kryzysie w życiu drugiej osoby, a ta unika z nami fizycznego kontaktu pod każdą postacią - możemy czuć się niepewnie.
Jeśli partner do tej pory nie szczędził nam czułości, a nagle zabrakło nawet pocałunku w policzek, czy czoło, a my dotkliwie odczuwamy brak tego sposobu okazywania miłości, możliwe, że przyszedł czas na szczerą rozmowę.
Brak czasu na spotkanie, na wspólny wyjazd, na rozmowę
Na początku związku on deklarował, że wystarczy jeden telefon, a będzie, bo w sumie wieczorami jest niemal zawsze wolny?
Teraz słyszysz, że ma dużo pracy, szef jest wymagający, a on musi pracować do godziny 20 każdego dnia?
Oczywiście, każdy może mieć mniej lub bardziej pracowite okresy w swoim życiu, ale gdy pojawiają się inne "znaki ostrzegawcze", lepiej zainteresować się tym, czy faktycznie partner ma intensywny czas w pracy, czy może jest to tylko wymówką, by się nie spotykać.
Każdy ma także prawo do gorszego dnia i z jednej odmowy spotkania, czy krótszej wymiany zdań SMS-ami nie warto robić problemu.
Jednak gdy takie sytuacje pojawiają się przez dłuższy okres, a my nie potrafimy przełamać tego impasu, może być to wyraźny znak, że druga osoba nas unika.
Jeżeli też wcześniej parter bądź partnerka ochoczo wychodzili z propozycjami spędzenia wspólnie czasu, a nawet planowali wspólne wyjścia, wyjazdy kilka dni wcześniej, lub chociaż bardzo chętnie i niemal od razu przystawali na nasze propozycje, a teraz zauważamy dotkliwy brak takich zachowań, to sygnał jest już jasny.
Brak komplementów. Słowa mają moc
Można powiedzieć, że słowa nie są tak ważne, jak czyny. Ale przecież to dzięki mowie porozumiewamy się i wyrażamy tak wiele. Dlatego to, co i w jaki sposób mówimy do drugiej osoby, jest niezwykle ważne.
Gdy wcześniej partner mówił wiele ciepłych słów, komplementów, a okraszone było to dodatkowo szczerym, pełnym podziwu spojrzeniem, a teraz zabrakło choćby prostego "pięknie dziś wyglądasz", to trudno nie pomyśleć o tym, że ukochany zmienił zdanie na ten temat.
Oczywiście brak komplementu jednego czy drugiego dnia jest normalne. Ale gdy wybranek już na nas nie patrzy z takim uznaniem jak dawniej, a choćby jedno miłe słowo doceniające nas nie pojawia się od dłuższego czasu, to jest to kolejny powód do rozważań o końcu związku.
Brak wspólnych planów. Gdy nie patrzy z tobą w przyszłość
Może na początku związku snucie wspólnych, dalekosiężnych planów łącznie ze ślubem, dziećmi i wspólną starością, może być nieco przytłaczające, tak planowanie chociażby wspólnego weekendu, czy wakacji, często umacnia więź i daje do zrozumienia drugiej osobie, że nie jest w czyimś życiu tylko na chwilę.
Jeżeli ktoś do tej pory chciał z nami planować bliższy lub nawet nieco dalszy plan, a nagle umilkł w tym planowaniu, to jest to poważny sygnał, że już nie ma dla nas miejsca w życiu tej osoby.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nie wyciągaj pochopnych wniosków
Niekiedy w związku czegoś zaczyna brakować, ale nie jest to jednoznaczną przesłanką do zakończenia związku. Nie należy wpadać w panikę, gdy zauważymy jeden z sygnałów.
Zawsze warto podjąć próbę rozmowy, wyjaśnienia i czasem to wystarczy, by zażegnać problem. Podstawą związku powinna być wzajemna szczerość i chęć rozmowy.
Po stronie partnera-odbiorcy negatywnych zachowań drugiej osoby leży także zaproponowanie wyjaśnienia problemu lub przynajmniej zapytanie, czy wszystko jest dobrze u naszej ukochanej czy ukochanego.