Chcesz stosować kwasy na twarz w domu? Nie popełnij tych błędów!

Kwasy na twarz wygładzą cerę i nadadzą jej jednolity koloryt
Kwasy na twarz wygładzą cerę i nadadzą jej jednolity koloryt123RF/PICSEL

Kwasy do twarzy - co to jest?

Kwasy do twarzy - efekty

Kwas na twarz - rodzaje i ich właściwości

Ważne jest, aby dobrać odpowiedni kwas
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni kwas 123RF/PICSEL
  • AHA - alfa-hydroksykwasyKwasy AHA są nazywane także kwasami owocowymi. Do tej grupy należą m. in. kwas glikolowykwas mlekowykwas migdałowykwas jabłkowykwas cytrynowy i kwas szikimowy. Są najczęściej wykorzystywane przy domowej pielęgnacji kwasami. Sprawdzają się w cerze każdego typu, są polecane w walce z trądzikiem, oczyszczaniu cery oraz redukcji przebarwień. Ich działanie zależy od stężenia - kwasy AHA o niskim stężeniu (5 - 15 proc.) będą miały działanie nawilżające, a w wyższym zadziałają złuszczająco.
  • BHA - beta-hydroksykwasyDo kwasów BHA w kosmetyce zalicza się kwas salicylowy. Przenika on przez warstwę sebum, dzięki czemu oczyszcza pory, reguluje wydzielanie łoju i działa przeciwzapalnie i oczyszczająco - jest więc doskonałą bronią w walce z uporczywymi zaskórnikami i trądzikiem. Nadaje się więc przede wszystkim dla osób o cerze tłustej i mieszanej.
  • PHA - poli-hydroksykwasKwasy PHA to najdelikatniejsza grupa kwasów, która przeznaczona jest do cery wrażliwej i naczynkowej. Do tych kwasów zaliczają się przede wszystkim kwas laktobionowy i glukonolakton. Nie powodują podrażnień, pieczenia ani łuszczenia się skóry. Mogą je stosować osoby, które cierpią na łuszczycę, egzemę czy trądzik różowaty.

Jak stosować kwas na twarz w domu? O tych zasadach pamiętaj

  1. Wykonaj próbę uczuleniową - zanim rozpoczniesz stosowanie kosmetyku, sprawdź, czy cię nie uczula. Wystarczy nanieść odrobinę produktu na zgięcie łokcia lub nadgarstka i sprawdzić, czy w ciągu doby nie wystąpi podrażnienie.
  2. Chroń skórę przed słońcem - najlepiej stosuj zabiegi kwasami w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie jesteś narażona na promieniowanie słoneczne. Używaj kremów z wysokim filtrem SPF 50+ podczas kuracji oraz dwa tygodnie po jej zakończeniu.
  3. Zaczynaj od kwasów o niższych stężeniach - nie rozpoczynaj kuracji gwałtownie, ale zwiększaj stężenie kwasu stopniowo, stosując gotowe kosmetyki - toniki, serum czy maski.
  4. Dbaj o regenerację skóry - korzystaj z kremów regenerujących i odbudowujących podczas zabiegów kwasami.
  5. Nawilżaj cerę - kwasy do twarzy mogą przyczynić się do przesuszenia cery, nie zapominaj więc o delikatnych kremach nawilżających w trakcie kuracji.
  6. Używaj jednego kosmetyku z kwasem - wybierz jeden produkt i stosuj go, nie zmieniając w trakcie kuracji na inny. Jeśli nie wiesz, co wybrać, poradź się specjalistki.

Kto nie powinien używać kwasów?

Kwas hialuronowy i osocze bogatopłytkowe rewitalizująNewseria Lifestyle/informacja prasowa
zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?