Chcesz stosować kwasy na twarz w domu? Nie popełnij tych błędów!
Kwas na twarz to zabieg kosmetyczny, który cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nic dziwnego - to najlepszy czas, by w ten sposób zadbać o cerę. Wiele kobiet decyduje się też na stosowanie ich w domu. Jakie kwasy wybrać? Co powodują? Na co uważać? Oto co powinnaś wiedzieć.
Spis treści:
Kwasy do twarzy - co to jest?
Kwasami do twarzy nazywamy peelingi chemiczne, czyli związki chemiczne o kwaśnym charakterze. Niektórzy obawiają się, że działanie kwasów będzie zbyt inwazyjne dla cery i doprowadzi do złuszczenia naskórka - niekoniecznie! Wszystko zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia.
Odpowiednio dobrany do cery kwas sprawia, że skóra jest kompleksowo zregenerowana, nawilżona, poprawi się i wyrówna jej koloryt - wszystko dlatego, że kwasy przebudowują skórę właściwą i odnawiają naskórek.
Kwasy do twarzy - efekty
Zabiegi kwasami są rekomendowane w walce z trądzikiem, dzięki działaniu bakteriobójczemu i sebostatycznemu. Pomagają one oczyścić i odświeżyć cerę - pozbyć się martwego naskórka, zaskórników, przebarwień i blizn. Ponadto wygładzają skórę, mają także działanie przeciwstarzeniowe.
Kuracja kwasami jest skuteczniejsza niż użycie zwykłego peelingu. Kwasy na twarz mają bowiem mocniejsze stężenie, poza tym stosujemy je regularnie przez dłuższy czas (np. kilka miesięcy) - dzięki temu efekty mogą być rzeczywiście widoczne.
Kwas na twarz - rodzaje i ich właściwości
Istnieją trzy grupy kwasów na twarz:
- AHA - alfa-hydroksykwasy
Kwasy AHA są nazywane także kwasami owocowymi. Do tej grupy należą m. in. kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i kwas szikimowy. Są najczęściej wykorzystywane przy domowej pielęgnacji kwasami. Sprawdzają się w cerze każdego typu, są polecane w walce z trądzikiem, oczyszczaniu cery oraz redukcji przebarwień. Ich działanie zależy od stężenia - kwasy AHA o niskim stężeniu (5 - 15 proc.) będą miały działanie nawilżające, a w wyższym zadziałają złuszczająco. - BHA - beta-hydroksykwasy
Do kwasów BHA w kosmetyce zalicza się kwas salicylowy. Przenika on przez warstwę sebum, dzięki czemu oczyszcza pory, reguluje wydzielanie łoju i działa przeciwzapalnie i oczyszczająco - jest więc doskonałą bronią w walce z uporczywymi zaskórnikami i trądzikiem. Nadaje się więc przede wszystkim dla osób o cerze tłustej i mieszanej. - PHA - poli-hydroksykwas
Kwasy PHA to najdelikatniejsza grupa kwasów, która przeznaczona jest do cery wrażliwej i naczynkowej. Do tych kwasów zaliczają się przede wszystkim kwas laktobionowy i glukonolakton. Nie powodują podrażnień, pieczenia ani łuszczenia się skóry. Mogą je stosować osoby, które cierpią na łuszczycę, egzemę czy trądzik różowaty.
Zobacz także: Kwas hialuronowy
Jak stosować kwas na twarz w domu? O tych zasadach pamiętaj
Kwas na twarz w domu jest często wybierany przez osoby, które chcą poprawić stan swojej cery. Warto jednak zachować ostrożność i samodzielnie stosować wyłącznie preparaty o niższym stężeniu (do 10 proc.) - zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w korzystaniu z nich i nie znamy dobrze swojej cery. Kwas na twarz należy bowiem dobrać konkretnie pod jej rodzaj. Bezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie wybór sprawdzonej kosmetyczki lub kosmetolożki i korzystanie z zabiegów kwasami w gabinecie.
Kwasy na twarz najlepiej stosować na początku w niewielkich dawkach - na przykład raz na dwa-trzy dni, a także rozpoczynać ich aplikowanie od niskiego stężenia. Trzeba też pamiętać, że efekty zabiegów kwasami zazwyczaj nie pojawiają się od razu - cykl odnowy naskórka trwa ok. 28 dni.
Przed zastosowanie kwasów, pamiętaj!
- Wykonaj próbę uczuleniową - zanim rozpoczniesz stosowanie kosmetyku, sprawdź, czy cię nie uczula. Wystarczy nanieść odrobinę produktu na zgięcie łokcia lub nadgarstka i sprawdzić, czy w ciągu doby nie wystąpi podrażnienie.
- Chroń skórę przed słońcem - najlepiej stosuj zabiegi kwasami w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie jesteś narażona na promieniowanie słoneczne. Używaj kremów z wysokim filtrem SPF 50+ podczas kuracji oraz dwa tygodnie po jej zakończeniu.
- Zaczynaj od kwasów o niższych stężeniach - nie rozpoczynaj kuracji gwałtownie, ale zwiększaj stężenie kwasu stopniowo, stosując gotowe kosmetyki - toniki, serum czy maski.
- Dbaj o regenerację skóry - korzystaj z kremów regenerujących i odbudowujących podczas zabiegów kwasami.
- Nawilżaj cerę - kwasy do twarzy mogą przyczynić się do przesuszenia cery, nie zapominaj więc o delikatnych kremach nawilżających w trakcie kuracji.
- Używaj jednego kosmetyku z kwasem - wybierz jeden produkt i stosuj go, nie zmieniając w trakcie kuracji na inny. Jeśli nie wiesz, co wybrać, poradź się specjalistki.
Kto nie powinien używać kwasów?
Kwasy na twarz są odpowiednie dla osób w każdym wieku i z każdym rodzajem skóry. Mogą je stosować również osoby, które cierpią na łuszczycę, trądzik lub inne schorzenia skóry - choć w takim wypadku należy poradzić się specjalistki, aby wybrać odpowiednie stężenie i kosmetyk.
Zabiegi kwasami nie są jednak wskazane dla osób, których skóra ma stan zapalny lub jest podrażniona, a także dla osób cierpiących na opryszczkę. Nie powinny ich również stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Zobacz także:
Budzisz się rano z opuchniętą twarzą? Nie lekceważ tego
Upiększające właściwości ziemniaka
Wazelinowanie cery. Kto powinien tego spróbować?
***