Kosmetyczny hit dla skóry. Przywróci jej jędrność i elastyczność

Rosnąca popularność azjatyckiej pielęgnacji skóry sprawia, że poznajemy wiele nowych składników kosmetycznych. Jednym z nich jest wąkrotka azjatycka. Znana i ceniona w Azji od tysięcy lat lat dopiero od niedawna podbija nasz rynek kosmetyczny. Jak działa na skórę? Jakie zastosowanie ma w medycynie?

Kosmetyczny hit dla skóry. Na co działa gotu kola?
Kosmetyczny hit dla skóry. Na co działa gotu kola?123RF/PICSEL

Gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka

Wąkrotka azjatycka to wieloletnia roślina rosnąca w ciepłych rejonach o dużej wilgotności, znana również pod nazwą gotu kola ze względu na swój wygląd (“kola" oznacza liść a "gotu" kielichowy kształt). Określana także “trawą tygrysią", gdyż według legendy tygrysy po skończonej walce z innymi zwierzętami, tarzały się w tej roślinie, aby przyspieszyć gojenie ran.

Od tysięcy lat stosowana jest w indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej jako panaceum na liczne choroby. Również praktycy starożytnej medycyny chińskiej uważali, że systematyczne przyjmowanie wąkrotki może nie tylko spowolnić proces starzenia, ale być także źródłem długowieczności. Wykorzystywano ją do leczenia ran, oparzeń, chorób skóry, problemów układu pokarmowego i układu krążenia.

Doceniano również jej działanie w zakresie poprawy pamięci i koncentracji. Stosowano w przypadku problemów ze snem oraz jako środek uspokajający i przeciwbólowy.

Wąkrotka azjatycka to wieloletnia roślina rosnąca w ciepłych rejonach o dużej wilgotności
Wąkrotka azjatycka to wieloletnia roślina rosnąca w ciepłych rejonach o dużej wilgotności123RF/PICSEL

Właściwości wąkrotki azjatyckiej

Wyjątkowy skład wąkrotki azjatyckiej sprawia, że jest to roślina chętnie wykorzystywana zarówno w przemyśle kosmetycznym jak i leczniczym.

Ekstrakt z wąkrotni zawiera m.in.:

  • madekasozyd oraz azjatykozyd (obecne tylko w tej roślinie) - które pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny, ponadto działają silnie przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przyspieszają gojenie się ran.
  • flawonoidy (głównie kwercetyna, ale też rutyna i kwas kawowy), które mają silne właściwości antyoksydacyjne, a także wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu,
  • witaminy A, C i E, które działają antyoksydacyjnie
  • witaminę K, która działa przeciwkrwotocznie i zapewnia prawidłową krzepliwość krwi
  • minerały takie jak: wapń, magnez, cynk, selen
  • aminokwasy
  • olejki eteryczne

Liczne badania udowodniły, że wąkrotka azjatycka wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regenerujące, antyoksydacyjne, stymulujące syntezę kolagenu, antybakteryjne, przyspieszające gojenie się ran, uspokajające i wiele innych.

Wąkrotka azjatycka w przemyśle kosmetycznym

Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwrodnikowymi. Chroni komórki skóry przed negatywnymi skutkami działania wolnych rodników oraz promieniowania UV.

Roślina, nazywana zielem młodości, wykorzystywana jest jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych, przywracających skórze jędrność i elastyczność. Stymuluje proces syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego, co wzmacnia funkcje barierowe skóry oraz poprawia jej nawilżenie. Zmniejsza widoczność zmarszczek, oraz zapobiega powstawaniu nowych, przyspiesza proces regeneracji skóry i gojenia ran.

Ekstrakty z wąkrotki często można spotkać w składzie kosmetyków redukujących rozstępy i minimalizujących cellulit. Posiadają również właściwości przeciwdrobnoustrojowe w stosunku do niektórych gatunków bakterii i grzybów, dzięki czemu są wykorzystywane w leczeniu i pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo np. dotkniętej trądzikiem lub łuszczycą.

Wyciąg z wąkrotki znajdziemy m.in. w kremach do twarzy
Wyciąg z wąkrotki znajdziemy m.in. w kremach do twarzy123RF/PICSEL

Wyciąg z wąkrotki znajdziemy w takich kosmetykach jak:

Wykorzystanie wąkrotki w medycynie

Gotu kola wspomaga zdrowie jelita grubego i cienkiego oraz poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Stymuluje syntezę białek tkanki łącznej, w tym kolagen, co poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, a także zmniejsza ich zbyt wysoką przepuszczalność. Jest więc polecana w leczeniu nadciśnienia i wszystkich objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Wąkrotka azjatycka pomaga również w oczyszczaniu ciała z toksyn, wspomaga wydalanie wraz z moczem nadmiaru wody, soli i tłuszczu.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, wąkrotka jest też stosowana w leczeniu zapalenia stawów, a dodatkowo zmniejsza erozję kości i chrząstki. Jej suplementację zaleca się osobom z osłabionym układem immunologicznym, często zapadającym na różnego rodzaju infekcje i choroby.

Przeciwwskazania do stosowania wąkrotki

Preparaty z wąkrotki azjatyckiej są dobrze tolerowane i zazwyczaj nie wykazują żadnych działań niepożądanych. Czasami jednak mogą się pojawić skutki uboczne w postaci bólu i zawrotów głowy oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Podczas przyjmowania preparatów z wąkrotką należy zachować szczególną ostrożność w przypadku chorób wątroby. Dodatkowo nie należy stosować preparatów z gotu kola u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas