Od wieków stosowana do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Masz ją w kuchennej szafce
Oliwa jest nie tylko jednym z najstarszych znanych olejów, ale również jednym z pierwszych kosmetyków. Bogata w kwasy tłuszczowe oraz wiele cennych witamin i składników odżywczych, od wieków stosowana była do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jakie są jej właściwości i jakie kosmetyki z oliwą w składzie warto wypróbować?
Spis treści:
Oliwa - płynne złoto
Oliwa od wieków wykorzystywana była nie tylko celach kulinarnych, ale i jako produkt do pielęgnacji urody. Już starożytni Grecy i Rzymianie znali jej niezwykłe właściwości i wiele zastosowań, przez co często nazywana była “płynnym złotem". Przy jej pomocy dbali o cerę, nacierali nią ciało oraz nakładali na włosy. Często też wykorzystywana była w obrzędach religijnych, a niektóre z gatunków oliwy potrafiły być tak cenne, że służyły jako waluta.
Oliwa uzyskiwana jest z owoców wiecznie zielonych drzew oliwnych, które naturalnie rosną w ciepłych rejonach południowej Europy, na Bliskim Wschodzie czy w Azji Zachodniej.
Oliwki zbiera się zazwyczaj jesienią, a następnie rozpoczyna się proces tłoczenia ich - razem z pestkami w celu otrzymania oliwy. Jej skład chemiczny może być różny w zależności od tego, gdzie oliwki były uprawiane, kiedy je zebrano, w jaki sposób przechowywano i pakowano wyprodukowaną już oliwę.
Jedną z najistotniejszych kwestii, na którą muszą zwracać uwagę osoby, zajmujące się produkcją oliwy jest to, aby na każdym etapie tłoczenia, a następnie podczas przechowywania, utrzymywana była odpowiednia temperatura, która powinna wynosić od 27 do 32 stopni Celsjusza. Inaczej straci ona swoje cenne właściwości oraz smak.
Kupując oliwę, warto wybierać tą tłoczoną na zimno o gorzkim smaku oraz silnym, wyraźnym i mocno specyficznym zapachu w kolorze lekko żółtym lub zielonym. Najlepszej jakości oliwy produkowane są w Grecji, Włoszech oraz Hiszpanii.
Właściwości oliwy
Oliwa ma niezwykle bogaty skład, dlatego jej zastosowanie w pielęgnacji urody jest tak szerokie. Znajdziemy w niej przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe - oleinowy, linolowy i linolenowy, witaminy: A, B, C, D, K, F i E, skwalen, polifenole, sterole, wapń i potas.
Do jej najważniejszych właściwości oliwy możemy zaliczyć działanie:
- przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe
- ujędrniające
- odmładzające
- nawilżające
- natłuszczające
- wygładzające
- zmiękczające
- odbudowujące
- oczyszczające
- antyoksydacyjne
Zobacz również:
Oliwa w pielęgnacji twarzy
Oliwa składa sięw 99 proc. z lipidów, których profil jest bardzo zbliżony do składu skóry. To dlatego pod jej wpływem staje się gładka, nawilżona, a ubytki w płaszczu hydrolipidowym zostają odbudowane.
Dzięki właściwościom (m.in nawilżającym, regenerującym i przeciwutleniającym) oliwa sprawdzi się w walce z oznakami starzenia się skóry, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności czy przebarwienia. Świetnie chroni ją również przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Często polecana dla osób zmagającym się z np. z trądzikiem czy atopowym zapaleniem skóry, gdyż jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne łagodzi stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych.
Oliwa sprawdzi się również w pielęgnacji cer bardzo wymagających, nadwrażliwych i alergicznych. Wyraźnie zmniejsza uporczywość takich dolegliwości jak swędzenie czy zaczerwienienie oraz zapobiega podrażnieniom.
Możemy stosować ją nie tylko jako element wzbogacający naszą dotychczasową pielęgnację. Oliwa sprawdzi się również jako serum pod oczy, odżywka do rzęs i brwi, preparat do demakijażu, a w połączeniu z miodem jako regenerująca maska na usta.
Pielęgnacja ciała przy pomocy oliwy
Oliwa to doskonały kosmetyk nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale i całego ciała. Oprócz licznych produktów zawierających ją w swoim składzie takich jak kremy, balsamy czy mydła, które bez problemu znajdziemy w drogerii, oliwę możemy również wykorzystać do przygotowania domowych preparatów pielęgnacyjnych.
Oliwa świetnie sprawdzi się jako:
- peeling do ciała - oliwa wymieszana z gruboziarnistą sola, cukrem trzcinowym lub fusami z kawy zamieni się w naturalny peeling, który dokładnie usunie martwy naskórek
- olejek do kąpieli - oliwa dodana do kąpieli nawilży i odżywi skórę
- preparat na przesuszone dłonie i stopy - wystarczy, że na przesuszone miejsca, takie jak dłonie, łokcie, kolana czy stopy zastosujesz kompres z oliwy i olejku ze słodkich migdałów, a twoja skóra po kilku godzinach stanie się miękka, gładka i odżywiona
- produkt do masażu - oliwa sprawdzi się również jako olejek do masażu. Możemy dodać do niej ulubiony olejek eteryczny, dzięki czemu masaż połączymy z relaksującą aromaterapią
- olejek na rozstępy - gwałtowne przybieranie na wadze lub ciąża mogą spowodować pojawienie się rozstępów. Oliwa z oliwek dzięki zawartości witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz polifenoli zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów oraz zmniejsza widoczność tych już istniejących
- preparat do pielęgnacji paznokci - stosowanie oliwy z oliwek na dłonie nie tylko poprawi kondycje naszych paznokci, ale i suchych, zadzierających się skórek. Możemy ją nakładać na całe dłonie lub wmasowywać bezpośrednio w płytkę paznokcia i skórki
Oliwa, czyli przepis na piękne włosy
Oliwa to naturalny i wszechstronny kosmetyk, który pomoże ci zadbać również o kondycję twoich włosów. Sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów:
- suchych,
- zniszczonych,
- o wysokiej porowatości,
- puszących się,
- pozbawionych blasku,
- osłabionych,
- z łupieżem
Regularne nakładanie na włosy oliwy np. w formie maski z dodatkiem żółtka i soku z cytryny sprawi, że twoje włosy staną się gładkie, błyszczące, mocne i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Po oliwę powinny sięgnąć również posiadaczki włosów kręconych, gdyż pięknie podkreśla ona naturalny skręt i zapobiega puszeniu się włosów.