Populary błąd podczas mycia włosów. Tak niszczysz ich strukturę
Dla większości z nas mycie włosów jest prostą i nieskomplikowaną czynnością, którą wykonujemy wręcz mechanicznie. Często jednak zupełnie nieświadomie popełniamy błędy, które mogą odbić się na stanie naszych włosów i skóry głowy. Jak więc prawidłowo myć włosy, jak obchodzić się z mokrymi włosami i czy faktycznie suszenie włosów suszarką pogarsza ich kondycję?
Spis treści:
Mity na temat mycia włosów
Na temat mycia włosów krąży wiele mitów lub informacji przekazywanych nam jeszcze przez nasze mamy czy babcie. Większość z nich już dawno została podważona przez badania naukowe, jednak nadal powielane są w artykułach w prasie i internecie lub podczas koleżeńskich rozmów. Najczęściej powielanym mitem jest ten, że częste mycie włosów prowadzi do ich szybszego przetłuszczania. Przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów jest wiele, ale z pewnością jednym z nich nie jest dbanie o ich higienę.
Wydłużanie czasu między kolejnymi myciami to nie tylko dyskomfort spowodowany nieestetycznym wyglądem, swędzeniem czy nieprzyjemnym zapachem, ale przede wszystkim ryzyko nabawienia się chorób, za które odpowiedzialne będzie sebum, pot, zanieczyszczenie i namnażające się w tej mieszance mikroorganizmy. Innym mitem jest ten, że częste mycie włosów, które wiąże się z używaniem szamponów, może prowadzić do przesuszenia skóry głowy. Przekonanie to wzięło się jeszcze z czasów kiedy kosmetyki do włosów były nowością i przez wiele lat zawierały w sobie agresywne składniki myjące, które faktycznie prócz tego, że usuwały brud, to działały drażniąco na skórę głowy.
Dziś szampony do włosów przed trafieniem na półki sklepowe przechodzą szereg badań, a większość z nich zawiera delikatne substancje myjące. Odpowiednio dobrany szampon nie będzie powodował podrażnień, swędzenia czy łuszczenia się skóry na głowie.
Czytaj również: Rozmaryn - naturalny sposób na zdrowe, gęste włosy
Jak często myć włosy?
Zobacz również:
Jeśli jednak nasza skóra głowy szybko się przetłuszcza i włosy już po jednym dniu tracą świeżość, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby myć je codziennie. Należy jedynie pamiętać, aby wybierać delikatne szampony, które nie podrażniają naszej skóry.
Ile razy myć włosy?
Włosy zawsze powinniśmy myć dwukrotnie, ponieważ jedno mycie nie usunie dokładnie nagromadzonego na skórze głowy sebum, potu i zanieczyszczeń. Przy pierwszym myciu szampon pieni się zdecydowanie mniej, gdyż środki powierzchniowo czynne odpowiadające za powstawanie piany, ale też i usuwanie zanieczyszczeń są “gaszone" przez nagromadzony brud. Przy drugim myciu powstaje jej znacznie więcej, gdyż część zanieczyszczeń została już usunięta. Drugie mycie służy więc do pozbycia się resztek zabrudzeń.
Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy
Przed rozpoczęciem mycia włosów powinniśmy je dokładnie rozczesać, szczególnie jeśli są one długie. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się kołtunów, ale i ułatwimy sobie cały proces mycia i nakładania kosmetyków.
- Zwilż dokładnie włosy, pamiętając, aby do ich mycia używać ciepłej, ale nie gorącej wody.
- Nalej na dłoń porcję szamponu wielkości orzecha włoskiego, spień go i nałóż na włosy tuż nad czołem. Czynność tę powtórz, używając dokładnie tej samej ilości szamponu, ale nakładając go kolejno na środek głowy, a następnie na tył.
- Spłukaj dokładnie włosy i wykonaj drugie mycie, nakładając szampon w tej samej kolejności, czyli przód, środek i tył. Przy drugim myciu powstanie zdecydowanie więcej piany, którą należy przeciągnąć na całą długość włosów.
- Drugie mycie to czas, kiedy warto wykonać delikatny, 3-4 minutowy masaż skóry głowy, który pobudzi mieszki włosowe do wzrostu.
- Spłucz dokładnie pianę i resztki szamponu, odciśnij włosy z nadmiaru wody i nałóż odżywkę lub maskę, rozpoczynając nakładanie na wysokości ucha.
- Pozostaw kosmetyk na czas podany na opakowaniu, a następnie po raz ostatni dokładnie spłukuj włosy.
Co zrobić z włosami po umyciu?
Po zakończeniu mycia należy delikatnie odcisnąć włosy z nadmiaru wody, pamiętając, aby nie pocierać ich ręcznikiem. Mokre włosy są bowiem bardzo podatne na uszkodzenia.
Z bawełnianego ręcznika lub T-shirtu możemy zrobić turban, którym owiniemy włosy, ale nie powinniśmy zostawiać go na głowie dłużej niż kilka minut. Przetrzymywanie takiego turbanu na głowie uniemożliwia wyschnięcie włosów, a co więcej - wilgotne, ciemne i ciepłe środowisko to idealne miejsce dla rozwoju grzybów powodujących problemy ze skórą głowy.
Czesanie włosów po umyciu powinniśmy rozpocząć od nałożenia na nie odżywki bez spłukiwania lub serum, które ułatwi ich rozczesywanie, zapobiega uszkodzeniom oraz chroni przed wysoką temperaturą. Rozczesywanie wykonujemy delikatnie, zaczynając od końca włosów i kierując się ku ich nasadzie.
Czy powinno się suszyć włosy po umyciu?
Wiele osób rezygnuje z używania suszarki, obawiając się, że niszczy ona włosy. Okazuje się jednak, że bardziej niż suszarki nasze włosy nie lubią pozostawienia ich do naturalnego wyschnięcia.
Pozostawienie ich mokrych przez kilka godzin zwiększa ryzyko pojawienia się łupieżu, przyspiesza przetłuszczanie, naraża je na uszkodzenia a nas na choroby zatok. Badania wykazały, że suszenie włosów przy użyciu suszarki w odległości 15 cm od skóry głowy mniej niszczy włosy niż suszenie naturalne. Pamiętaj również, że modelowanie i stylizację włosów rozpoczynamy już po ich wysuszeniu.