Powtarzaj kilka razy w ciągu dnia. Prosty sposób na pozbycie się drugiego podbródka
Problem drugiego podbródka dotyczy nie tylko osób starszych czy otyłych. Coraz częściej można go również zauważyć nawet u 20- i 30-latków, także tych szczupłych. Jakie są przyczyny jego powstawania? Czy można go zniwelować za pomocą ćwiczeń, a może niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej?
Spis treści:
Drugi podbródek - przyczyny powstawania
Podwójny podbródek to wynik nagromadzenia się tkanki tłuszczowej pod brodą, w efekcie czego tworzy się tam fałd przypominający dodatkowy, drugi podbródek. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem dotykający osoby otyłe, ale również wynik starzenia się organizmu lub wrodzonych skłonności. Niezależnie jednak od przyczyny powstawania, jest to defekt, który może przysporzyć wiele kompleksów i bardzo obniżyć naszą samoocenę.
Jakie są przyczyny powstawania drugiego podbródka?
- Nadmiar tkanki tłuszczowej - to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania podwójnego podbródka. Szczególnie jeśli posiadamy tendencję do jej odkładania właśnie w obrębie twarzy i szyi.
- Obniżona elastyczność skóry - podwójny podbródek to również następstwo naturalnego procesu, jakim jest starzenie się skóry. Obniżona produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie jędrności i napięcia skóry sprawia, że staje się ona wiotka i obwisła. Starzenie się skóry sprawia, że drugi podbródek może pojawić się również u osób szczupłych.
- Podwójny podbródek jako efekt utraty wagi - szybka utrata kilogramów może sprawić, że nasza skóra nie będzie miała czasu na obkurczenie się i stworzy luźny fałd.
- Osłabienie mięśni szyi - wiele osób zapomina, że szyja to również mięśnie, których osłabienie może się przyczynić do powstania podwójnego podbródka. W szczególności mówimy tutaj o wiotczeniu mięśnia szerokiego szyi, do czego predyspozycją jest nieprawidłowa postawa ciała - przygięta szyja i przygarbiony kręgosłup szyjny. Niestety najczęściej jest to właśnie postawa, którą przybieramy podczas korzystania z telefonu, komputera czy czytania książek.
- Kształt twarzy - podwójny podbródek będzie powstawał łatwiej i częściej w przypadku wydatnych kości policzkowych i słabo zarysowanej linii żuchwy.
- Wady zgryzu.
- Dieta i styl życia - na powstawanie podwójnego podbródka ma również wpływ nasz styl życia. Jego pojawienie się może być spowodowane nadmierną ekspozycją skóry na promienie UV, jej niewłaściwa pielęgnacja, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, stres.
Czytaj także: Jak radzić sobie z suchą skórą pod oczami?
Jak zlikwidować drugi podbródek?
Wiele osób dotkniętych problemem drugiego podbródka zastanawia się, czy istnieją skuteczne metody na jego zlikwidowanie. Obecnie jest to możliwe, co więcej - do wyboru mamy kilka różnych sposobów, zaczynając od tych domowych, jak masaże czy ćwiczenia, przez medycynę estetyczną, na chirurgii plastycznej kończąc.
Aby usunąć podwójny podbródek, na początku najlepiej zacząć jest od najprostszych metod. Może się bowiem okazać, że systematyczne ćwiczenia i masaże w połączeniu z odpowiednimi kosmetykami przyniosą satysfakcjonujące nas rezultaty. Jeśli jednak zależy nam na szybszych efektach, możemy skorzystać z jednego z nieinwazyjnych zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.
- Lipoliza iniekcyjna - to zabieg polegający na podskórnym podaniu za pomocą iniekcji specjalnego preparatu w celu usunięcia tkanki tłuszczowej. Lipoliza ułatwia pozbycie się miejscowo nagromadzonego tłuszczu bez konieczności poddania się inwazyjnemu zabiegowi.
- Lipoliza ultradźwiękowa - która polega na nieinwazyjnym działaniu fal ultradźwiękowych na nagromadzoną tkankę tłuszczową.
- Kriolipoliza - jeden z najpopularniejszych ostatnio zabiegów, wykorzystujący skuteczne działanie niskiej temperatury. Polega on na zassaniu otłuszczonego miejsca - w tym przypadku drugiego podbródka i poddaniu go działaniu niskiej temperatury. Zaletą kriolipolizy jest stopniowe usuwanie uszkodzonych komórek tłuszczowych z organizmu, dzięki czemu nie ma ryzyka pojawienia się nadmiaru skóry po zabiegu.
- HIFU - jest to technologia, która działa na zasadzie zogniskowanej fali ultradźwiękowej. Fala w tkance zmienia się w energię cieplną i wywołuje koagulację oraz kontrolowane uszkodzenie niepożądanych struktur tkankowych (komórek tłuszczowych).
Jeśli żadna z nieinwazyjnych metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można wówczas skorzystać z zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej, czyli liposukcji. W celu usunięcia podwójnego podbródka najczęściej stosuje się liposukcję ultradźwiękową, która jest dużo bardziej precyzyjna i bezpieczniejsza dla pacjenta.
Domowe sposoby na usunięcie drugiego podbródka
Zobacz również:
Włączmy do naszej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki o działaniu liftingującym i napinającym skórę oraz stymulujących produkcję kolagenu i elastyny. Ich nakładanie połączmy z regularnymi masażami.
Ćwiczenia na drugi podbródek
W celu usunięcia drugiego podbródka, poprawy napięcia skóry i pracy mięśni warto regularnie wykonywać proste ćwiczenia.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi.
- Oprzyj się o ścianę wyprostowanymi plecami i powoli obracaj głową w lewo i w prawo. Ćwiczenie powtórz kilkanaście razy.
- Napnij mięśnie szyi i na zmianę podnoś głowę do góry, a następnie opuszczaj ją, dociskając do mostka. Ćwiczenie powtórz kilkanaście razy.
Ćwiczenia wzmacniające dolne partie twarzy.
- Głośno i wyraźnie wymawiaj samogłoski: a, e, i, o, u, y, napinając jednocześnie mięśnie szyi i podbródka. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
- Układaj usta w taki sposób, jakbyś chciała dać komuś soczystego całusa, a następnie rozciągnij usta w prostą linię. Ćwiczenie powtórz kilka razy.