Rozszerzone pory nie będą już problemem. Zastosuj te zasady, zanim wydasz krocie u kosmetyczki

Rozszerzone pory to powszechny problem, szczególnie u osób z cerą tłustą i mieszaną. Sprawiają, że faktura skóry przypomina skórkę cytryny, twarz wygląda na starszą, a nałożony na nią makijaż nie wygląda najlepiej. Jak wyglądają rozszerzone pory? Co jest przyczyną ich powstawania i jakie kosmetyki polecane są do pielęgnacji tego typu skóry?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami?123RF/PICSEL

Jak wyglądają rozszerzone pory?

Pory to niewielkie, wręcz mikroskopijne ujścia mieszków włosowych, w których znajdują się również ujścia gruczołów łojowych. Ich obecność jest naturalną cechą skóry każdego z nas. Dzięki połączeniu z gruczołami łojowymi pory odprowadzają na powierzchnię skóry produkowane w nich sebum, które tworzy na niej warstwę ochronną, zapobiegając utracie wody i utrzymując równowagę bariery hydrolipidowej.

Pory ma więc każdy z nas, chociaż w ostatnim czasie za sprawą mediów społecznościowych, wszechobecnych filtrów i Photoshopa, próbuje się nas przekonać, że może istnieć skóra bez porów.

Idealnie gładka cera nie istnieje i nie musimy dążyć do jej uzyskania, jednak problem zaczyna się wówczas, gdy ilość sebum jest zbyt duża. Jego nadprodukcja, resztki martwego naskórka i zanieczyszczenia powodują zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych, co powoduje ich rozpychanie i powiększanie się. Pory stają się wówczas bardziej widoczne, a nawet wyczuwalne pod palcami.

Rozszerzone pory to idealne miejsce do gromadzenia się kurzu, zanieczyszczeń oraz resztek sebum i kosmetyków, co prowadzi do powstawania zaskórników i innych niedoskonałości.

Rozszerzone pory to, obok trądziku i zmian naczynkowych, jedna z najczęstszych niedoskonałości skóry
Rozszerzone pory to, obok trądziku i zmian naczynkowych, jedna z najczęstszych niedoskonałości skóry123RF/PICSEL

Przyczyny powstawania rozszerzonych porów

Widoczność porów jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Jest jednak kilka czynników, które mogą potęgować ten problem. Należą do nich:

  • nieodpowiednio dobrana pielęgnacja,
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV,
  • zaburzenia hormonalne,
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie sterydów,
  • naturalne starzenie się skóry,
  • niedobory witamin z grupy B i A.

Jak zlikwidować rozszerzone pory?

Stosując odpowiednią pielęgnację można zmniejszyć widoczność porów. Zdarza się jednak, że ich wielkość jest uwarunkowana genetycznie i nawet wysokiej jakości kosmetyki lub profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym nie przyniosą oczekiwanych efektów. W zmniejszeniu widoczności rozszerzonych porów pomocne będą:

  • regularna pielęgnacja,
  • wyeliminowanie kosmetyków które w swoim składzie mają m.in. parafinę, lanolinę, niektóre oleje i masła,
  • stosowanie preparatów nawilżających,
  • częsta zmiana poszewek na poduszki i ręczników do twarzy,
  • dbanie o czystość przyborów do makijażu, takich jak pędzle czy gąbeczki do podkładu,
  • ograniczenie cukrów w diecie,
  • wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie,
  • rzucenie palenia.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami?

Nie zawsze da się całkowicie pozbyć rozszerzonych porów. Odpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że staną się one mniej widoczne i nie będą się dalej powiększać.

Pielęgnację każdej cery, w tym również tej z rozszerzonymi porami, rozpoczynamy od dokładnego oczyszczania skóry. Można użyć do tego celu emulsji myjącej, żelu lub pianki. Forma kosmetyku zależy jedynie od naszych osobistych preferencji. Najważniejsze jest, aby kosmetyk skutecznie oczyszczał skórę, nie naruszając przy tym jej bariery hydrolipidowej.

Ważne jest dokładne oczyszczenie skóry
Ważne jest dokładne oczyszczenie skóry123RF/PICSEL

Kolejnym krokiem jest regularne złuszczanie martwego naskórka, które zapobiega rozszerzaniu ujść gruczołów łojowych, oczyszcza pory, zmniejsza ich widoczność, minimalizuje niedoskonałości i redukuje przetłuszczanie się skóry. W przypadku cery z rozszerzonymi porami najlepiej sprawdzą się kosmetyki zawierające w sobie kwas glikolowy, salicylowy, migdałowy lub szikimowy. Aby skutecznie walczyć z rozszerzonymi porami, do codziennej pielęgnacji warto również włączyć składniki wspierające powstawanie nowych włókien kolagenowych, regulujących nadmiar wydzielanego sebum, a także zmniejszających zmarszczki. Takimi składnikami jest m.in. retinol, który należy stosować jedynie na noc. Na dzień natomiast sprawdzą się kosmetyki z witaminą C lub peptydami.

Pielęgnacja skóry nie jest kompletna bez nawilżania. Jeśli nie zadbamy o prawidłowe nawilżenie skóry, zacznie ona radzić sobie sama z przesuszeniem, produkując większe ilości sebum To z kolei doprowadzi do zapychania ujść gruczołów łojowych i powiększania się porów. Wybierz więc krem z ceramidami lub trehalozą. Nie zapomnij również o stosowaniu kremu z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50) przez cały rok. Promienie UV uszkadzają włókna kolagenowe, przyspieszają starzenie się skóry oraz powodują powiększanie się porów.

Profesjonalne zabiegi i domowe metody na rozszerzone pory

Podstawą dbania o naszą skórę zawsze powinna być prawidłowo dobrana pielęgnacja. Działanie kosmetyków stosowanych na co dzień w domu możemy wzmocnić korzystając z profesjonalnych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne.

W przypadku skóry z rozszerzonymi porami zaleca się wykonanie takich zabiegów jak:

●       mezoterapia,

●       peeling kawitacyjny,

●       mikrodermabrazja,

●       laser frakcyjny CO2,

●       fototerapia IPL.

Na rozszerzone pory możesz też wykorzystać jeden z domowych sposobów. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się m.in.

●       zraszanie twarzy chłodną wodą z dodatkiem odrobiny octu jabłkowego,

●       maseczka z ogórka,

●       maseczka z jabłka,

●       maseczki z wykorzystaniem glinek (białej i zielonej),

●       maseczka z aspiryny,

●       tonik z suszonych liści szałwii.

Jak pozbyć się zaskórników? Genialna maseczka!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas