Wstydliwy problem wielu Polek. Rozwiązaniem prosty, domowy trik

Skóra na łokciach różni się od tej na pozostałych częściach ciała. Zazwyczaj jest grubsza, ponieważ musi wytrzymać ciągły ruch rąk i to, że opieramy na niej ciężar swojego ciała. Jest też bardziej sucha, ponieważ ma mniej gruczołów łojowych. Wytwarza więc mniej kluczowych lipidów, które mają działanie nawilżające. Przez to jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne i zatrzymuje mniej wody.

Co poradzić na suche łokcie?
Co poradzić na suche łokcie?123RF/PICSEL

Przyczyn suchości łokci jest wiele. Lubisz chodzić na basen? Przyczyną może być chlorowana woda. Od miesięcy trwa zima? Chłód i suche powietrze mogą "wysysać" wilgoć ze skóry łokci. Ale przyczyną może też być podrażnienie skóry, spowodowane np. kosmetykami. Niekorzystnie na skórę działają również gorące kąpiele i prysznice. Sucha skóra może też być objawem stanu zapalnego, czy chorobowego, np. egzemy.  Przyczyną może też być odwodnienie organizmu - dbaj o to, żeby pić odpowiednio dużo wody każdego dnia. Skórę wysusza też palenie i zmiany hormonalne, np. menopauza.

Bez względu na przyczynę, możesz domowymi sposobami zadbać o skórę na łokciach i sprawić, by była naturalnie gładka.

Przyczyny suchych łokci - długie i gorące kąpiele

Skóra na łokciach może być problematyczna
Skóra na łokciach może być problematyczna 123RF/PICSEL

W przypadku przesuszonej skóry na łokciach warto na początek przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Jak długo bierzesz kąpiel? Jak ciepła jest woda? Jakie kosmetyki stosujesz? 

Zacznij od skrócenia czasu, jaki spędzasz w wodzie - czy to pod prysznicem, czy w wannie. Obniż temperaturę wody - zapomnij o gorących kąpielach, a w każdym razie niech będą wyjątkiem, a nie codziennością. Przeczytaj też uważnie etykiety na opakowaniach swoich ulubionych kosmetyków. Jeśli najbardziej upodobałaś sobie te o pięknych zapachach, spróbuj na początek zastąpić je bezzapachowymi. Stawiaj też na możliwie jak najbardziej naturalne kosmetyki. 

Przyczyny suchych łokci - brak nawilżenia

Jeśli skóra na twoich łokciach ma tendencje do przesuszania, naucz się wsmarowywać w nią po każdej kąpieli odpowiedni, nawilżający, kosmetyk. Dobrze, żeby zawierał w sobie oleje, np. kokosowy, wazelinę, czy masło shea. Użyj peelingu. Jeśli lubisz sama robić kosmetyki, odpowiedni do takiej skóry, bez problemu przygotujesz w domu, np. z cukru i oliwy. Po zabiegu wsmaruj w skórę wazelinę.

Dwa razy dziennie nawilżaj łokcie kosmetykiem uzupełniającym lipidy
Dwa razy dziennie nawilżaj łokcie kosmetykiem uzupełniającym lipidy123RF/PICSEL

Przyczyny suchych łokci - tkaniny

Jeśli nie przesadzasz z gorącymi kąpielami i regularnie pielęgnujesz skórę odpowiednimi kosmetykami, przyczyny trzeba poszukać gdzieś indziej. Spróbuj wybadać, czy twoja skóra nie ma kontaktu z tkaniną, która ją podrażnia. Możesz masz nowy sweter albo koc? Odłóż go na jakiś czas i obserwuj, jak zareaguje skóra. Jeśli jej stan się poprawi - masz odpowiedź. Tutaj też, tak jak w przypadku kąpieli, znaczenie mogą mieć środki, którymi pielęgnujesz tkaniny - proszki, płyny do prania czy płukania. Upewnij się, że nie zawierają drażniących składników.

Przyczyny suchych łokci - przyczyny medyczne

Jeśli suche kolana i łokcie są spowodowane egzemą lub łuszczycą, należy skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem. Dermatolog może przepisać leki, które pomogą w opanowaniu objawów.

Domowy sposób na popękane piętyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas