Wymieszaj dwa składniki i nałóż na zęby. Po przebarwieniach nie będzie śladu
Śnieżnobiały i lśniący uśmiech zawsze przykuwa spojrzenia. Nic więc dziwnego, że większość z nas marzy, aby jego zęby miały piękny, biały odcień bez przebarwień. Co wpływa na kolor naszych zębów? Czy w domowych warunkach możemy wybielić zęby, czy jest to jedynie możliwe w gabinecie dentystycznym?

Spis treści:
Co wpływa na kolor naszych zębów?
Białe, zadbane zęby są jednym z elementów, na jaki większość ludzi zwraca uwagę przy pierwszym kontakcie. Warto jednak wiedzieć, że zęby, które mają żółtawy bądź szarawy odcień, nie muszą oznaczać, iż są zaniedbane lub ich właściciel nie dba dostatecznie o ich higienę. Kolor zębów wynika głównie z właściwości dwóch składających się na nie tkanek- szkliwa i zębiny. Im bardziej szkliwo jest przezroczyste, tym bardziej prześwituje przez nie zębina, która może przybierać różne barwy. Jest to uwarunkowane genetycznie i nie mamy na to żadnego wpływu.
Dlatego też nasze zęby mogą być naturalnie białe, żółtawe, szare lub w odcieniu kości słoniowej. Dodatkowo wraz z wiekiem szkliwo zaczyna się ścierać, co powoduje, że zębina jest coraz bardziej widoczna, a zęby przybierają odcień szary, żółty, a nawet ciemnobrązowy.
Przebarwienia na zębach - przyczyny powstawania
Przebarwienia na zębach mogą mieć różny kolor - od żółtego, pomarańczowego, bladoróżowego czy brązowego. Mogą atakować wszystkie zęby lub tylko pojedyncze.
Do czynników powodujących przebarwienia zębów należą:
- palenie papierosów
- picie dużej ilości kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coli
- dieta (częste spożywanie produktów zawierających właściwości barwiące jak buraki czy jagody)
- picie wywarów z niektórych ziół
- choroby
- przyjmowanie niektórych leków
- wady rozwojowe (np. niedorozwój szkliwa lub zębiny)
- wiek

Usuwanie przebarwień w gabinecie dentystycznym
Jeśli na naszych zębach powstaną przebarwienia lub ich naturalny odcień nas nie satysfakcjonuje, możemy skorzystać z kilku możliwości ich wybielenia. Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych metod. Wśród najczęściej wybieranych są:
- laserowy wybielanie zębów - to metoda polegająca na aplikacji na zęby specjalnego żelu, a następnie aktywowanie go poprzez użycie specjalnej lampy, emitującej światło, działające utleniająco na żel. Taki zabieg przynosi natychmiastowy efekt już po jego zakończeniu
- wybielanie nakładkowe - w gabinecie stomatologicznym wykonuje się odcisk zębów, na podstawie którego powstaje specjalna nakładka. Jest ona idealnie dopasowana do zębów by żel, który ma zadanie wybielające, przylegał precyzyjnie do każdego z nich. Taką nakładkę stosuje się codziennie przez kilka tygodni, zakładając, wraz z żelem na kilka godzin w dzień lub w nocy
Obydwie metody są bardzo skuteczne i oczywiście w pełni bezpieczne. Niestety przeszkodą w ich stosowaniu może być cena. Koszt wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym waha się od 500 do 2000 złotych.
Wybielanie zębów preparatami dostępnymi w drogeriach
Wiele preparatów wybielających zęby znajdziemy również w drogeriach i aptekach. W tym przypadku efekt wybielania może być większy lub mniejszy, wszystko zależy bowiem od tego, jaki kolor wyjściowy mają nasze zęby, oraz z jaką systematycznością będziemy stosować dany produkt.
- Pasty wybielające to jedna z najczęściej wybieranych metod wybielania zębów. Jest łatwo dostępna, niedroga i daje szybkie rezultaty. Efekty działania można bowiem nieraz zauważyć już po jej pierwszym użyciu. Takie pasty zawierają najczęściej składniki o działaniu silnie oczyszczającym- mechanicznie (mikroperełki ścierające) lub enzymatyczne (substancje rozpuszczające osad nazębny).
- Żel wybielający - jego działanie polega na aktywowaniu nadtlenku wodoru, który przenika do wnętrza szkliwa i skutecznie je rozjaśnia. Wystarczy nałożyć cienką warstwę preparatu na zęby i odczekać 10 minut. Znaczącą różnicę w kolorze zębów można zauważyć już po około 10 dniach regularnego stosowania.
- Paski wybielające - metoda polega na dokładnym przyklejeniu do zębów specjalnych plastrów, które są nasączone płynem wybielającym. Plastry pozostawia się na zębach przez około 30 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy na dobę, a cała kuracja trwa przeważnie dwa tygodnie.
Domowe sposoby na wybielanie zębów
Zanim zaopatrzysz się w któryś z drogeryjnych bądź aptecznych preparatów lub skorzystasz z kosztownych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, warto wypróbować jeden z kilku sprawdzonych domowych sposobów na wybielanie zębów.

- Wybielanie zębów kurkumą
Wszystkim dobrze znana przyprawa wykazuje silne działanie wybielające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu nie tylko pomaga usunąć przebarwienia, ale i chroni przed chorobami jamy ustnej. Niewielką szczyptę sproszkowanej kurkumy wystarczy dodać do porcji ulubionej pasty lub wymieszać z wodą do uzyskania gęstej papki. Tak powstałą mieszanką myjemy zęby dwa razy w tygodniu.
- Wybielanie zębów węglem aktywnym
Węgiel jest składnikiem wielu past przeznaczonych do wybielania zębów. Nie musisz ich już jednak kupować, gdyż z łatwością zrobisz taką pastę samodzielnie w domu. Wystarczy, że do porcji dowolnej pasty do zębów dodasz zawartość jednej kapsułki węgla aktywnego (do kupienia w aptece) i dokładnie wymieszasz. Dla wzmocnienia efektu taką pastę można pozostawić na zębach przez kilka minut.
- Wybielanie zębów olejem kokosowym
Płukanie jamy ustnej olejem ma wiele udowodnionych właściwości prozdrowotnych, w tym m.in. wybielanie zębów. Najlepiej wykorzystać do tego celu nierafinowany olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy lub lniany, którego łyżkę wlewamy do ust codziennie rano i płukamy nim jamę ustną przez 15-20 minut. Na bazie wybranego oleju z dodatkiem węgla aktywnego możesz też przygotować pastę do zębów o właściwościach wybielających.