Wymieszaj i nałóż na pędzelek. Prosty zabieg nada twarzy charakteru
Odpowiednio podkreślone brwi potrafią całkowicie zmienić wygląd naszej twarzy, a nawet poprawić jej proporcje. Nie wszystkie jednak jesteśmy posiadaczkami gęstych i wyrazistych łuków. Jeśli więc lubisz podkreślać swoje brwi, ale nie chcesz codziennie tracić czasu na ich uzupełnianie przy pomocy cienia lub pomady. Postaw na sposób znany od tysięcy lat, czyli farbowanie henną.
Spis treści:
Historia henny
Historia stosowania henny sięga ponad 6 tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że często bywa ona nazywana najstarszym kosmetykiem świata. Wykorzystywanie sproszkowanego suszu roślinnego do farbowania włosów, brwi oraz skóry znane było już w starożytnym Egipcie, a także w Indiach, Pakistanie, Iranie oraz na terenach Dalekiego Wschodu.
Chociaż henna używana była głównie przez kobiety, również mężczyźni znaleźli dla niej zastosowanie. W starożytnym Egipcie ozdabiano nią ciało zmarłego faraona, natomiast masajscy wojownicy malowali nią twarze, aby podkreślić swój status w plemieniu. Obecnie w Indiach henną ozdabiane są dłonie, stopy i twarz panny młodej w trakcie ceremonii ślubnej, co ma zapewnić jej szczęście w małżeństwie.
Ozdabianie skóry henną dotarło również do Maroka, gdzie kobiety w ciąży malowały na swoich kostkach charakterystyczne wzory, by zapewnić pomyślność sobie i swojemu dziecku. Jak więc widzimy, malowanie skóry henną znane jest od wieków, a jej używanie oprócz podkreślenia urody, miało również charakter symboliczny i rytualny.
Czym jest henna?
Ten naturalny barwnik powstaje ze sproszkowanych liści i pędów rośliny znanej pod nazwą Lawsonia inermis lub Lawsonia alba. Jest to krzew rosnący w gorącym klimacie Australii, Afryki Północnej, Azji Południowej i Ameryki Łacińskiej oraz umiarkowanym klimacie Stanów Zjednoczonych. W liściach tego krzewu znajduje się czerwono-pomarańczowy lub brunatny barwnik, a sam surowiec, jakim jest henna, powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści. Otrzymana w ten sposób maź zostaje wysuszona, przy czym proces ten nie wpływa na jej działanie barwiące. W celu uzyskania konsystencji, którą z łatwością będzie można namalować precyzyjne wzory lub nanieść na brwi, wystarczy dodać do sproszkowanej henny odrobinę wody.
Rodzaje henny
Henna do brwi to świetny sposób na ich podkreślenie i wymodelowanie bez konieczności codziennego, żmudnego wypełniania ich przy pomocy cienia, pisaka lub pomady. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów henny, dzięki czemu nawet osoba, która nie ma doświadczenia w jej stosowaniu znajdzie produkt idealny dla siebie.
Rodzaje henny:
- henna pudrowa - jest to najtrwalsza forma henny. Ma bardzo intensywne działanie, dlatego przeznaczona jest do użytku w salonach kosmetycznych lub dla osób z dużym doświadczeniem w pracy z tym produktem. Na włoskach utrzymuje się do 6 tygodni, natomiast na skórze około 4 tygodnie.
- henna proszkowa - jej cechą charakterystyczną jest mocne krycie i wydajność. Pozostaje na włoskach do 4 tygodni, a na skórze do 2 tygodni.
- henna żelowa - ma postać gęstego żelu, który przed nałożeniem należy zmieszać z tzw. aktywatorem. Nie barwi skóry, natomiast na włoskach utrzymuje się do 2 tygodni. Daje bardzo delikatny efekt, więc będzie dobrym wyborem dla osób zaczynających swoją przygodę z samodzielnym nakładaniem henny.
- henna kremowa - podobnie jak żelowa utrzymuje się do 2 tygodni i daje delikatny efekt. Należy zachować ostrożność przy jej nakładaniu, ponieważ może powodować podrażnienia.
Dla kogo przeznaczona jest henna?
Henna jest naturalnym produktem, dlatego praktycznie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Korzystanie z zabiegów z użyciem henny powinny w szczególności rozważyć osoby, które:
- mają bardzo jasne lub przerzedzone brwi - jeśli twoje brwi z natury są bardzo jasne lub mają dużo tzw. prześwitów nałożenie henny sprawi, że staną się wyraźniejsze, a oko zyska piękną oprawę.
- chcą zaoszczędzić czas - henna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas, który do tej pory przeznaczały na makijaż. Dzięki nałożeniu henny przez kilka tygodni nie musimy martwić się o wygląd naszych brwi.
- są uczulone na chemiczne barwniki - naturalny produkt, jakim jest henna jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez skórę. Dzięki temu jest ona idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają skłonność do alergii na barwniki chemiczne.
- szukają trwałego efektu - zastosowanie henny, szczególnie tej pudrowej, sprawi, że przez okres od 2 do 4 tygodni nie będziemy musieli myśleć o makijażu brwi. Jedyna czynność, jaką będziemy musieli wykonywać to przeczesywanie ich szczoteczką i ewentualne utrwalenie włosków bezbarwnym żelem.
Zobacz również:
Na co uważać podczas stosowania henny?
Chociaż henna brwi jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem istnieje kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed jak i w trakcie jej nakładania. Pozwoli to uzyskać pożądany efekt oraz uniknąć przykrych niespodzianek.
1. Test uczuleniowy
Przed pierwszym użyciem henny zawsze warto przeprowadzić test uczuleniowy w celu wykluczenia możliwości wystąpienia alergii. W tym celu nałóż niewielką ilość henny na skórę za uchem lub na wewnętrzną stronę przedramienia i pozostaw na 24 godziny. Jeśli nie wystąpią żadne objawy takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy obrzęk, można bezpiecznie przystąpić do zabiegu.
2. Wybór odpowiedniego odcienia
Wybór odpowiedniego odcienia henny jest kluczowym elementem, dzięki któremu brwi po zabiegu będą wyglądały naturalnie i estetycznie. Henna powinna być dobrana do koloru włosów i karnacji. Zbyt ciemny odcień może wyglądać nienaturalnie, podczas gdy zbyt jasny może być niewidoczny.
3. Czas aplikacji
Zwróć szczególną uwagę, na czas jaki henna spędzi na twoich brwiach. Od tego bowiem zależy jak intensywny kolor uzyskasz. Zbyt długie trzymanie henny może spowodować, że w efekcie kolor wyjdzie zbyt ciemny, a brwi będą wyglądać na przerysowane. Zazwyczaj henna powinna być trzymana na brwiach od 10 do 20 minut, ale zawsze należy kierować się wskazówkami, które producent umieścił w ulotce dołączonej do produktu.
4. Technika aplikacji
Aby uzyskać najlepszy rezultat, henna powinna być nałożona równomiernie i precyzyjnie. Do jej aplikacji możesz użyć specjalnych pędzelków, które pomogą w dokładnym nałożeniu produktu na włoski i skórę.