Zbieraj kasztany, póki trwa na nie sezon. Wyczarujesz z nich genialne kosmetyki

Czy wiedzieliście, że kasztany zbierane jesienią przez dzieci mają całą masę korzystnie działających na wygląd właściwości? Chociaż nie są jadalne, to można z nich przygotować domowe kosmetyki. Zbawiennie działają na skórę, dogłębnie ją odżywiając i regenerując. Jak zrobić domowy balsam, maseczkę czy odżywkę do włosów z kasztanów?

Ze sproszkowanych kasztanów można przygotować świetnie działających na skórę i włosy produktów
Ze sproszkowanych kasztanów można przygotować świetnie działających na skórę i włosy produktów123RF/PICSEL

Jak można wykorzystać kasztany w domowej pielęgnacji?

Owoce kasztanowca, czyli polskie kasztany, mimo że nie nadają się do jedzenia, mogą posłużyć w domu na wiele różnych sposobów. Składniki w nich zawarte genialnie radzą sobie np. ze szkodnikami w ogrodzie (mszycami) i odstraszają pająki z domu. Ponadto, z kasztanów, które jesienią spadają z drzew można w bardzo łatwy sposób przygotować masę kosmetyków - do ciała, twarzy czy włosów.

Kosmetyki DIY, czyli takie, które jesteśmy w stanie przygotować z różnych produktów w domowych warunkach cieszą się ostatnimi czasy ogromnym zainteresowaniem wśród urodomaniaczek. Są nie tylko ekologiczne, naturalne, skuteczne, ale również znacznie tańsze, aniżeli te drogeryjne. Niewiele jeszcze kobiet wie, że można przygotować je również z kasztanów - na które sezon trwa właśnie teraz. Do czego konkretnie posłużą?

Kasztany do kąpieli

Z kasztanów możesz m.in. przygotować napar do wieczornej kąpieli, który zadziała przeciwzapalne, zmniejszy ewentualne obrzęki i pobudzi krążenie. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka kasztanów na tarce lub zmielić w blenderze. Następnie jedną łyżeczkę uzyskanego proszku zalać gorącą wodą i odstawić na około 12 godzin. Po tym czasie przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Gotowy napar odcedzić i wlać do wanny z wodą.

Produkty do pielęgnacji włosów z kasztanów

Z kasztanów przygotujesz również szampon bądź odżywkę do włosów - tego typu produkty świetnie sprawdzą się w przypadku słabych i matowych kosmyków. Ponadto kasztany wzmocnią ich cebulki i zapobiegną łamaniu się. Wystarczy, że około 10 sztuk kasztanów posiekasz, zetrzesz lub zblendujesz, wrzucisz do garnka, zalejesz szklanką wody i doprowadzisz do wrzenia. Powinny gotować się około 15 minut. Po tym czasie przecedź i odczekaj, aż ostygną. Następnie nakładaj produkt bezpośrednio na włosy i wcieraj w skórę głowy lub też wymieszaj z ulubionym szamponem/odżywką. Następnie spłucz wodą.

Balsam do ciała z kasztanów

Kasztany mogą także posłużyć jako składnik domowego balsamu do ciała. Jakie w tym przypadku przyniosą korzyści? Na pewno odżywią, nawilżą i ujędrnią skórę, a także zminimalizują podrażnienia i stany zapalne. Rozdrobnione kasztany (ok. 10 sztuk) wymieszaj z 2 łyżkami masła shea lub z oliwą z oliwek. Tak powstałą papką posmaruj całe ciało.

Kremy i balsamy na bazie wyciągu z kasztanowca świetnie sprawdzą się w profilaktyce obrzęków i żylaków
Kremy i balsamy na bazie wyciągu z kasztanowca świetnie sprawdzą się w profilaktyce obrzęków i żylaków123RF/PICSEL

Maseczka do twarzy z kasztanów

Z kasztanów przygotujesz również maseczkę, która doda skórze blasku, sprawi, że będzie ona bardziej elastyczna i zmniejszy jej zaczerwienienie. W tym celu sproszkowane kasztany należy wymieszać z 2 łyżkami wody - musi powstać gęsta masa. Miksturę następnie nałóż na twarz, omijając okolicę oczu i ust, pozostaw na 10 min, a potem spłucz letnią wodą.

„Ewa gotuje”: Podudzia kurczaka z kostkąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas