Reklama

7 zdrowych zwyczajów

Nasze zwyczaje często przejmują nad nami kontrolę, co prowadzi do sytuacji, w których bezmyślnie i automatycznie wykonujemy pewne czynności, sami sobie szkodząc. Przyglądamy się dziś niektórym z nich i podajemy sposoby na ich zmianę. Najlepszym wyjściem będzie zamiana złego zwyczaju na zwyczaj, który przeniesie nam korzyści. A oto nasze propozycje.

Kiedy chcesz sięgnąć po puszkę z napojem

Zanim sięgniesz po kolejny napój energetyzujący z kofeiną, wypij szklankę wody. Uczucie zmęczenia może być spowodowane utratą płynów. Może się ono pojawić nawet przy minimalnym odwodnieniu, kiedy nawet jeszcze nie chce nam się pić. Niewielkie odwodnienie może być skutkiem działania moczopędnego stymulantów zawartych w napojach energetyzujących, a jest ich do 5 razy więcej niż w coli.

Kiedy zmieniasz strefę czasową

Możesz uniknąć nieprzyjemnych skutków zakłócenia snu i zmęczenia po długiej podróży. Wystarczy przestać jeść na 16 godzin. Zanim jednak zaczniesz pościć, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Reklama

Jeśli twoja praca wymaga siedzenia za biurkiem

Poziom dobrego cholesterolu w naszej krwi spada, kiedy siedzimy bez ruchu przez czas dłuższy niż 2 godziny. Wstanie i przejście się co jakiś czas nawet przez minutę jest lepsze niż siedzenie przez cały dzień, a potem dziesięciominutowy spacer. Jeśli możesz w pracy użyć schodów zamiast windy, wykorzystaj to.

Czyszczenie zębów po posiłku

Jeśli nie myjesz zębów po każdym posiłku, użyj chociaż wody. Pokarmy zawierające błonnik, takie jak seler, jabłka i marchew mogą być stosowane jako środki czyszczące, gdyż usuwają resztki jedzenia z zębów, kiedy je gryziemy. Przydatna może być tu również guma do żucia, ponieważ dzięki niej produkujemy więcej śliny, która wspomaga oczyszczanie jamy ustnej. Są to jednak rozwiązania krótkoterminowe i nic nie zastąpi szczotkowania zębów i czyszczenia ich nićmi dentystycznymi.

Jeśli sięgasz bezmyślnie po jedzenie

Niekiedy jemy automatycznie, nie zastanawiając się, czy naprawdę czujemy głód. Trzeba wówczas zidentyfikować przyczynę takiego zachowania. Dla każdego może ona tkwić w czym innym. Wykrycie jej i próba zrozumienia jest kluczem do zaprzestania takiego typu jedzenia. Jeśli zawsze jesz popcorn na filmie, spróbuj używać niedominującej ręki, gdyż zmniejsza to ilość konsumpcji. Zastanów się, kiedy i gdzie najczęściej zdarzają ci się incydenty automatycznego jedzenia i tuż przed nimi zjedz coś zdrowego.

Jeśli nie możesz przestać palić

Walka z nałogiem z pewnością nie należy do łatwych. Żucie gumy może być wspaniałą alternatywą dla palaczy. Można również wypróbować smakowe wykałaczki, które są przeznaczone specjalnie dla osób rzucających palenie i mających często ochotę na coś słodkiego. Warto też sięgnąć w okresie rzucania palenia po gorzką czekoladę.

Jeśli stosujesz spray do nosa

Jeśli wiesz, że jesteś uzależniona od kropli do nosa i nie możesz przestać ich używać, kiedy masz zapchany nos lub nie czujesz zapachów, pomocny może okazać się spray ze sterydami. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

przeziębienie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe nawyki żywieniowe | zdrowe nawyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy