Bomba witaminowa ukryta pod skorupką. Nie ma zdrowszej przekąski
Lubimy przekąszać, podjadać i chrupać. Niestety w wielu przypadkach sięgamy wówczas za produkty niezdrowe i wysokokaloryczne, co może odbić się na wzroście masy ciała. Wystarczy jednak odrobina chęci, by w przypływie niewielkiego głodu i tzw. zachcianki, zajadać się pysznym, naturalnym i zdrowym smakołykiem. Mowa, rzecz jasna, o orzechach włoskich.
Orzechy włoskie są jednym z najzdrowszych, naturalnych produktów na świecie. Są źródłem zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Spożywanie trzech orzechów włoskich pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.
Orzech włoski zawiera w sobie:
- aminokwasy
- witaminy z grupy B
- minerały - w szczególności: potas, fosfor, magnez, cynk, mangan i jod
Z uwagi na zawarte w orzechach włoskich wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz sterole roślinne - doskonale usprawniają pracę układu krążenia, obniżając poziom tzw. złego cholesterolu. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne, rozszerzają naczynia krwionośne oraz zmniejszają lepkość krwi i tendencję do powstawania zakrzepów.
Czytaj także: Orzechy włoskie: Odżywiamy komórki mózgowe
Orzechy włoskie posiadają bardzo silne właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwzapalne, dlatego mogą łagodzić skutki zatrucia pokarmowego. Ponadto jedzenie orzechów włoskich przyczynia się do poprawy składu mikroflory przewodu pokarmowego.
Zawartość orzechach włoskich antyoksydanty, kwasy omega-3, witamina E i foliany zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji, wpływają na poprawę pamięci i utrzymanie na wysokim poziomie funkcji poznawczych - zwłaszcza u osób starszych oraz wspierają procesy myślowe i hamują procesy starzenia.
Warto wiedzieć: Które orzechy są najzdrowsze? Oto wyjątkowa piątka!
Regularne spożywanie orzechów włoskich sprzyja zwalczaniu wolnych rodników i obniża ryzyko zachorowania na raka. Wiele badań naukowych wskazuje, że spożywanie orzechów włoskich ma wymierny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory.