Chudnij w pracy: To możliwe!
Ustawowo zapewniona, oczekiwana każdego dnia - pracownicza przerwa. Czy jednak wykorzystujemy ten czas w sposób najbardziej optymalny i odpowiedni dla zregenerowania naszych nadwątlonych sił?
Może niekoniecznie potrzebujemy przerwy, aby być aktywnymi? Naukowcy donoszą o tym, że częste przerwy w pracy przed komputerem pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Z tym, że zdaniem uczonych, najlepiej wykorzystać je na krótki spacer, albo zwykłe kilkuminutowe stanie przy oknie. A to dlatego, że praca przed monitorem obciąża mocno kręgosłup.
Tymczasem nawet odrobina ruchu fizycznego poprawia funkcjonowanie naszego układu krążenia i zmniejsza ryzyko zawału serca. Bądź aktywny w pracy, wykorzystując sześć poniższych kroków:
1. Masz przerwę obiadową podczas pracy? Zamiast siedzieć w kawiarence z wysokokalorycznym obiadkiem, weź dietetyczny batonik i wyskocz na 3- minutowy spacer utrzymując szybki krok. To nie tylko pomoże Ci zgubić trochę kalorii, ale pozwoli się odstresować.
2. Przynieś do pracy małe ręczne ciężarki. Poświęć 5 minut z każdej godziny pracy na ćwiczenia hantelkami (spinanie, wyciskanie, rozpiętki itp.) Takie ćwiczenia pomogą Ci się rozluźnić, jeśli pracujesz nad czymś w jednej pozycji, lub obudzić się, jeżeli przyszedłeś właśnie do pracy i nadal jesteś zaspany.
3. Pamiętaj, że każdy dodatkowy ruch jest ćwiczeniem. Wykorzystuj każdą okazję, aby wstać od biurka. Np. potrzebujesz coś skserować, zrób to sam, a nie zlecaj komuś innemu. Zamiast przesyłać maila, lepiej podejdź do kogoś, a zamiast używać windy - pójdź po schodach. Nie powinno to obniżyć twojej produktywności.
4. Przyjeżdżając do pracy parkuj jak najdalej budynku, każde dodatkowe 100 metrów spaceru działa na Twoją korzyść.
5. Wykonuj ćwiczenia rozciągające. Znajdź kilka ćwiczeń rozciągających, które mógłbyś łatwo i szybko wykonywać w biurze i wykonuj je konsekwentnie kilka razy dziennie.
6. Używaj krokomierza. Są już dostępne na rynku krokomierze - czyli urządzenia, które liczą każdy Twój krok (tak jak licznik w aucie mierzy przejechane kilometry). Badania wykazały, że osoby używające krokomierzy mają większą motywację do ruchu. Załóż więc krokomierz zaraz, gdy wstaniesz z łóżka. To jest wspaniały sposób, aby uzyskać dodatkową motywację, widząc na koniec dnia ile kroków się zrobiło. Na drugi dzień będziesz chciał pobić liczbę kroków z dnia poprzedniego itd. I tak już z dnia na dzień.
Maciej Dyrda