Czarne mydło. Na co pomaga czarne złoto Afryki?
Czarne mydło, inaczej savon noir, przybyło do nas z Maroka, ale staje się coraz popularniejszym kosmetykiem w naszej części świata. Produkowane jedynie przy użyciu naturalnych składników nie przypomina twardych, białych mydeł, które znamy. Z czego robi się czarne mydło? Na co pomaga? I skąd bierze się jego popularność?
Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry ze względu na zastosowanie składników jedynie naturalnego pochodzenia, szczególnie polecane jest osobom z cerą trądzikową, skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Savon noir, czyli czarne mydło, produkowane jest w Maroku, skąd trafiło do salonów piękności we Francji, a potem całej Europy.
Czarne mydło tradycyjnie pochodzi z Ghany i Nigerii, ale to, które dostępne jest u nas, głównie wytwarza się w Maroku i Syrii. Ma zupełnie inną konsystencję niż klasyczne, białe mydła. Nie jest twarde, to bardziej maź lub pasta, która rozpływa się w dłoniach pod wpływem temperatury.
Kosmetyk powstaje z różnych składników, w zależności od rejonu, z którego pochodzi. Te ze środkowej Afryki wytwarzane są przy użyciu kakaowych strąków, liści palmy i skórki babki lancetowatej. Gdzieniegdzie można spotkać także czarne mydło syberyjskie na bazie kilkudziesięciu ziół, koziego mleka i wyciągu z wierzby.
Marokańskie savon noir powstaje natomiast z czarnych oliwek, macerowanych, czyli moczonych przez długi czas, w soli potasowej i oliwy z oliwek. Tylko tyle i aż tyle, bo te dwa składniki potrafią dać zaskakujący efekt końcowy.
Czytaj także: Mydło ze srebrem koloidalnym w codziennej pielęgnacji. Oczyszcza i łagodzi
Czarne mydło jest na tyle bezpieczne, że może być stosowane przez osoby z każdym rodzajem cery. Znane jest przede wszystkim z tego, że jest bezpieczne dla tych, którzy posiadają problemy ze skórą, mają skórę wrażliwą czy cierpią na alergie skórne. Savon noir ma właściwości odżywiające i oczyszczające cerę. Usuwa nadmiar sebum i rozjaśnia skórę. Do tego wykazuje także działanie dotleniające i antybakteryjne. Co ważne nie zatyka porów, dzięki czemu hamuje powstawanie wyprysków i niedoskonałości.
Co do jego nawilżającego działania, po pierwszych kilku razach skóra po zastosowaniu czarnego mydła może być nieco przesuszona. Dopiero przyzwyczaja się do nowego kosmetyku.
Czytaj także: Mydło smołowe. Hit z zielarskiego za 5 zł!
Zacznijmy od odpowiedzi na to drugie pytanie: nie, czarnego mydła nie poleca się używać codziennie. Dlaczego? Savon noir skutecznie i głęboko oczyszcza cerę, jednak zbyt częste jego stosowanie może doprowadzić do jej przesuszenia.
Najczęściej kosmetyk ten stosuje się do mycia twarzy, nakładając odrobinę mydła zwilżonymi dłońmi i rozprowadzając po cerze przez kilkadziesiąt sekund. Następnie najlepiej odczekać parę minut i spłukać dokładnie wodą. W podobny sposób można użyć go do demakijażu.
Savon noir polecane jest również przy wystąpieniu punktowych zmian skórnych, nawet tych ropnych. W takim przypadku należy nanieść produkt na zmianę i odczekać, aż zacznie działać.
Czytaj także: Mydło Aleppo. Sekret położnych, kosmetyczek i dermatologów
Dzięki witaminie E zawartej w oliwkach, czarne mydło zapobiega działaniu wolnych rodników w komórkach skóry i tym samym jej starzeniu się. Na twarzy stosuje się dzięki za sprawą zasadowego PH, hamującego produkcję sebum i przetłuszczanie się. Savon noir pomaga pozbyć się zaskórników. Zmiękcza i usuwa zrogowaciały naskórek.
Na rynku można znaleźć produkty na bazie czarnego mydło do stosowania nie tylko na skórę twarzy, ale także na włosy. Jego stosowanie w tym wypadku nie różni się zbytnio od tego, w jaki sposób używamy szamponu. Savon noir należy rozprowadzić w dłoniach, a potem wmasować delikatnie we włosy. Kosmetyk przede wszystkim zapobiega przetłuszczaniu się włosów i oczyszcza skórę głowy.
Czytaj także: 5 maści z apteki do 5 złotych. Skuteczna pielęgnacja dla oszczędnych
Również w przypadku trądziku oczyszczające działanie czarnego mydła może okazać się bardzo pomocne. Kosmetyk wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które również są istotne przy problemach trądzikowych. Co prawda savon noir nie zastąpi całej kuracji, często wymagającej środków farmakologicznych, ale z pewnością będzie wsparciem w takich wypadkach.
Czarne mydło jest docenianie ze względu na szerokie zastosowanie kosmetyczne, ale mało kto wie, że można go używać także do prania i sprzątania. Jako że produkt ten wytwarzany jest ze składników w pełni biodegradowalnych, jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Może pomóc przy usuwaniu tłustych i zaschniętych plam. Czarne mydło czyści także i nadaje połysk praktycznie każdemu typowi podłogi - płytkom, laminatom, drewnie. Dzięki właściwościom antybakteryjnym skutecznie dezynfekuje czyszczone powierzchnie.
Czarne mydło ma niewiele przeciwwskazań, gdyż w założeniu jest bezpieczne w przypadku nawet bardzo wrażliwej skóry. Jednym z nich jest alergia na oliwki. Przypadłość ta jest bardzo rzadka, ale to jednoznaczna przeszkoda w korzystaniu z savon noir.
Nawet jeżeli nie jesteśmy uczuleni na oliwki, czarnego mydła z pewnością nie należy stosować zbyt często. Zasadowe pH może wysuszyć za bardzo cerę i zamiast jej pomóc, tylko zaszkodzimy.